Kostarika - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Kostarika je stredoamerickým štátom, tvoriacim pevninový most medzi Severnou a Južnou Amerikou. Krajina má prekvapivo rozmanitý terén – medzi jazerom Nikaragua a tichým oceánom sa postupne dvíhajú nízke pahorky a na severe Kostariky prechádzajú do vysokých horských masívov vulkanického charakteru, ktoré sa ďalej ťahajú naprieč celým štátom. Najvyšším bodom je Chirripó Grande (3820m). Viac ako polovica populácie obýva centrálne plošiny s príjemnou klímou. Tie z juhozápadu ohraničujú Kordillery, ktorým vládne hlavné mesto Kostariky – San José. Na oboch stranách hornatého masívu sa rozprestierajú nížiny – močaristé na karibskom pobreží, Tichý oceán zase obmýva trávnaté savany a mangrovové lesy.

San José

Hlavné mesto bolo založené v roku 1737 a predstavuje príjemný mix tradičnej a modernej španielskej architektúry. K hlavným atrakciám sa radia Národné múzeum, Múzeum zlata, budova Národného divadla (Teatro Nacional), budova Valného zhromaždenia a Centrálny park (Parque Central) s katedrálou v jeho východnej časti. K iným nemenej zaujímavým zeleným plochám mesta patria Parque Nacional, Parque Bolivar a Parque Morazán.

San José je skvelým štartovacím miestom pre výlety do centrálneho regiónu Meseta. V oblasti leží i mesto Cartago, bolo založené v roku 1563, ale všetky jeho historické pamiatky pochovali zemetrasenia v 1841 a 1910. Mnoho zo starých budov Cartaga bolo zrekonštruovaných v koloniálnom štýle, preto si mesto i naďalej udržiava svoju historickú atmosféru.

Z Cartaga sa organizujú exkurzie ku kráteru Irazú a do prekrásneho údolia Orosi s koloniálnym kostolom.

Karibské pobrežie

Východný pobrežný pás v sebe zahŕňa množstvo pláží: najväčšiu Puerto Limón Guapiles, Tortuguero, Barra del Colorado, Cahuita a Puerto Viejo.

Pobrežie Tichého oceánu

Hlavným prístaviskom západného pobrežného pásu Kostariky je Puntarenas. I keď pláže okolo portu nie sú práve dovolenkovým snom, neďaleko leží ostrov San Lucas, ktorého morský lem je skutočným plážovým rajom. Ostrov Isla del Coco je opradený legendami o obrovskom pirátskom poklade ukrytom v jeho útrobách. K zaujímavým mestám oblasti sa radia Quepos, Nicoya, Liberia a Samara, obľúbené pláže ležia na pobreží centrálneho Pacifiku (Guanacaste) a juhu Kostariky (Golfito).

Národné parky

Dobre udržiavané a ešte lepšie chránené národné parky a prírodné rezervácie pokrývajú 26% z celkovej rozlohy Kostariky.

Národný park Braulio Carrillo
Park sa nachádza v centrálnej časti krajiny, necelých 25 km od San José a oplýva piatimi druhmi lesov, ktoré majú svoju vlastnú charakteristickú vegetáciu.
Národný park Poás Volcano
Ako už napovedá samotný názov, dominantou tohto parku je tlejúca sopka Poás, ktorej kráter má v priemere 1,5 km. Dno je vyplnené horúcim jazerom s chameleónskou hladinou, meniacou odtiene z tyrkysovej cez zelenú až po šedú.
Národný park Tortuguero
Tortuguero je chránenou oblasťou pre morské korytnačky, kladúce vajíčka na jeho plážach. Región je hustou spleťou kanálov a zátok využívaných na transport za objavovaním pravidiel jemného ekosystému tohto vzácneho ekosystému.
Národný park Santa Rosa
Posledný kúsok tropického pralesa zahŕňa 10 lokalít, vrátane rozľahlých saván, listnatých a ihličnatých lesov.
Národný park Corcovado
Panenský dažďový prales hostí okrem množstva ohrozených druhov i najvyšší strom Kostariky – ceibo (70m).
Národný park Cahuita
Cahuita chráni jediný koralový útes karibského pobrežia Kostariky.
Národný park Chirripó
Park Chirripó obkolesuje rovnomenný najvyšší bod krajiny, kde žije najkrajší operenec Latinskej Ameriky – quetzal.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...