Kostarika - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Kostarický coln (c) = 100 centimov. Bankovky sú v hodnotách 10,000, 5000, 2000, 1000 a 500 c. Mince sú v hodnotách 100, 50, 25, 20, 10 a 5c.

Druhou – neoficiálnou menou Kostariky je americký dolár.
Platobné karty

Platba kartou je na Kostarike pomerne bežnou záležitosťou, ale i napriek tejto skutočnosti sa odporúča, overiť si podmienky a možnosti bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk
Pondelok až piatok od 8:00 do 9:00 a od 15:00 do 17:00.

Jedlo a peniaze

Reštaurácie v mestách ponúkajú bohatý výber jedál od čínskej, francúzskej, talianskej, mexickej či severoamerickej kuchyne. Jedlo na Kostarike vás určite očarí či už pôjde o ryžu s fazuľou z pouličného stánku alebo homára v drahej reštaurácii.

K miestnym špecialitám sa radia casado (ryža, fazuľa, dusené hovädzie, šalát a kapusta), olla de carne (hovädzia polievka), sopa negra (čierna fazuľa s vajcom) a picadillo (dusené mäso so zeleninou). Populárnym rýchlim občerstvením sú gallos (plnené tortilly), tortas (obsahujúce mäso a zeleninu), arreglados (miestny chlieb) a pan de yuca (stánková špecialita zo San José).

Nápoje tvoria prevažne čerstvé ovocné šťavy alebo drinky z cereálnej múky ako napr. jačmenný - cebada alebo kukuričný - pinolillo. V baroch i obchodoch je bohatý výber importovaných alkoholických nápojov a všadeprítomná káva láka svojou jedinečnou arómou.

Podnebie

Na centrálnych plošinách, kde sa sústreďuje väčšina obyvateľstva Kostariky sa priemerná ročná teplota pohybuje okolo 22°C. V pobrežných oblastiach sú teploty podstatne vyššie. Obdobie dažďov začína v máji a končí v novembri. Od decembra do mája prevláda sucho a vysoké teploty, i keď v konečnom dôsledku teplotné rozdiely medzi letom a zimou sú veľmi malé.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky
1. január, marec – apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky), 11. apríl (Výročie bitky o Rivas), 1. máj, 29. jún (Deň sv. Petra a Pavla), 25. júl (Pripojenie Guanacaste), 2. (Sviatok patrónky Kostariky) a 15. (Deň matiek), 15. september (Deň vyhlásenia nezávislosti), 12. október (Kolumbusov deň), 8. december (nepoškvrnené počatie Panny Márie), 24., 25. a 31. december.


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...