Konžská Demokr. Rep. - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Konžská Demokratická Republika (KDR) je rozľahlá krajina s takmer neexistujúcou infraštruktúrou, ktorá nebola vytvorená pre rozmach turistického ruchu a túto skutočnosť, by mali mať cestovatelia na pamäti pri potulkách divokou prírodou.

Kinshasa a západ

Hlavné mesto, Kinshasa, nemá mnoho historických pamiatok, ale návštevníci zaujímajúci sa o dejiny, by nemali vynechať prehistorické a etnologické múzeá v areáli miestnej univerzity. Mesto hraničí s rovníkovým pralesom, na ktorého okraji sa rozkladá krásne jazero Ma Vallée. Na jeho brehu leží miestny hostinec, kde môžete ochutnať niektoré z lokálnych špecialít.

Medzi ďalšie atrakcie sa okrem iného radia i prístav Kinkole, Záhrady prezidentskej farmy Nsele (vytvorené z pagod), a rozsiahle jazerá, ktoré sú ideálnym osviežením v horúcich dňoch. Na predmestiach nájdete mnoho remeselníkov, ktorý si na živobytie zarábajú predajom tkaných a kutých výrobkov. Zbierkou podobných, ale o pár storočí starších artefaktov sa pýši i Národné múzeum.

Juhozápadné Kongo a Bandundu

Vodopády Inkisi (vysoké 60 m) v Zongu a jaskyne regiónu Mbanza-Ngungu, je možné preskúmať za jeden deň, ale ak sa zdržíte o deň či dva dlhšie, môžete si užívať príjemnú klímu tohto regiónu, pričom v Mbanza-Ngungu by ste nemali vynechať botanické záhrady Frčre Gillet v Kisantu, ktoré sú domovom vzácnych orchideí.

Cestou ďalej na západ môžete navštíviť jaskyne a vodopády regiónu Boma a rovníkového Mayumbe ako i hrobky Tshela, až dorazíte k oceánu, na pláž Moanda.

Ťažšie prístupné je vysoko položené údolie Kwango na juhozápade. Dlhá cesta krajinou plnou nedotknutej prírody vedie k nádherným vodopádom Tembo.

Centrálne a východné Kongo

Na juhu Národného parku Upemba, neďaleko miesta, kde sa rozdvojuje rieka Lualaba, leží niekoľko jazier, ktoré obývajú hrochy, krokodíly a mnoho druhov jazerného vtáctva. V oblasti nájdete i niekoľko typických tropických mestských zoskupení ako napr. Kalemie na brehu jazera Tanganyika.

Celé južné Kongo je doslova posiate vodnými plochami ako Munkamba, Fwa a Kasai a taktiež vodopádmi ako napríklad Kiobo na rieke Lufira a Lofol (384m), severne od Lubumbashi.

Východným Kongom sa rozliehajú náhorné plošiny v okolí jazier Tanganika, Kivu, Bukavu, Edwardovho a Albertovho jazera. Centrom tejto oblasti je malé mestečko Bunia, kde nájdete i zopár hotelov a reštaurácií.

Na severe sa rozprestiera Národný park Garamba, ktorý na svojom území (400 000 km2) hostí levov, leopardov, nosorožcov a žirafy. K Albertovmu jazeru, ležiacemu v nadmorskej výške 618m, sa najlepšie dostanete z Bunie, ktorá je okrem iného i prístupovou bránou k okolitým horám a pralesu, a tiež k jaskyniam Mount Hoyo či vodopádom Escaliers de Venus.

Edwardovo jazero je obývané rôznorodým vodným vtáctvom. Neďaleko sa týči pohorie Ruwenzori, ktorého najvyšší štít, Marguerite, sa týči do výšky 5 119 m. Tento región je obývaný gorilami a extrémne vzácnym druhom párnokopytníka, okapi. Horské scenérie rozkladajúce sa medzi Gomou a Benim boli prehlásené za jedni z najkrajších v Afrike, i keď erupcia blízkeho vulkánu (Nyiragongo