• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    1.22 € (36.75 Sk)
  • Prenájom áut

Kde hľadať e-mail?

V slušnejších firmách majú často zamestnanci e-mailové adresy prideľované automaticky, vlastnú schránku zväčša získavajú aj študenti na vysokých školách.

V slušnejších firmách majú často zamestnanci e-mailové adresy prideľované automaticky, vlastnú schránku zväčša získavajú aj študenti na vysokých školách. Svoju elektronickú adresu si však môže vytvoriť ktokoľvek - nepotrebujete na to ani vlastný počítač. Na internete existuje množstvo služieb, ktoré vám zdarma umožnia založiť si schránku a ovládať ju cez www-rozhranie. Svoje konto (schránku) teda neovládate špeciálnym programom zo svojho počítača (ako v našom austrálskom príklade), ale cez webstránku z ktoréhokoľvek miesta na svete. Výhoda pre cestovateľa je zrejmá - počas pobytu v zahraničí môžete bez problémov vybavovať svoju poštu rovnakým spôsobom ako z vlastného kresla v obývačke.
Odporúča sa teda ešte pred cestou zájsť k manželovi/manželke do práce :-) či do knižnice vybavenej internetom a v pokoji, bez časového stresu, sa s e-mailom naučiť pracovať. Takto strávený čas sa vám počas pobytu v zahraničí určite vráti.
Ak nemáte takúto možnosť, využite služby niektorej z internetových kaviarní, ktoré nájdete vo všetkých väčších mestách. Okrem množstva počítačov a predražených nápojov (v slovenských internetových ”kaviarňach" si kávu v skutočnosti objednávajú len neotesaní novozbohatlíci. :-) tu nájdete najmä vyškolený personál, ktorý začiatočníkovi ochotne vysvetlí, ako s internetom pracovať (samozrejme, za jeho peniaze - platí sa za čas strávený pri počítači). Aby ste nechodili len tak do jamy levovej - na adrese camera.vadium.sk nájdete kameru, v reálnom čase prenášajúcu obraz z jednej z internetových kaviarní...
Keď sa vám v zahraničí zacnie za domovom, budete chcieť poslať správu o svojej ceste, dozvedieť sa novinky z domova či, naopak, skontaktovať sa so zahraničným známym, máte viacero možností.
Prvou je návšteva ”komunikačnej kancelárie", odkiaľ bolo kedysi možné telefonovať do zahraničia, neskôr faxovať do zahraničia a dnes i e-mailovať... no kam si spomeniete. Takéto bohumilé inštitúcie sú v mestách bohatým turistom zväčša dostatočne na očiach, ale cena, ktorú za krátke posedenie za počítačom zaplatíte, je v porovnaní s prakticky nulovými vynaloženými nákladmi dosť nekresťanská, resp. nemoslimská či nehinduistická :-). Aj tak vás však e-mail vyjde podstatne lacnejšie ako telefonát a je podstatne rýchlejší a spoľahlivejší ako bežná pošta.
Druhou možnosťou je navštíviť špecializovanú internetovú kaviareň. Budete ju zrejme hľadať trochu dlhšie, ale vyhľadať sa dá ešte z domu - zoznam cybercafés na celom svete nájdete na adrese www.netcafeguide.com/mapindex.htm. V i-café platíte za čas používania počítača, takže ak si predplatíte polhodinu, môžete si v pohodlí vybaviť korešpondenciu a hoci i na diaľku prečítať slovenské noviny (www.sme.sk, www.novycas.sk, www.pravda.sk, www.republika.sk...). Ceny sú zväčša nižšie než pri službách určených turistom. Navyše, väčšina internet-cafés umožňuje aj skenovanie a iné doplnkové služby (tlač dokumentov či zapisovanie dát na CD), takže za menší poplatok je možné pri dlhodobejšom pobyte v zahraničí posielať domov hoci aj fotky.
Tretím - najlepším riešením je nájsť si v cudzine dostatočne zdigitalizovaného známeho, od ktorého poštu pošlete. Najmä v Severnej Amerike a západnej Európe je už pripojenie na internet prakticky zadarmo, a tak to nebude služba, za ktorú by ste museli revanšovať tridsiatimi ovcami, džínsami alebo pornočasopisom :-).
Treba dodať, že okrem posielania e-mailu je mimoriadne elegantným spôsobom komunikácie aj poslanie krátkej SMS správy na mobilný telefón. Stačí pri hociktorom počítači na svete (samozrejme pripojenom k internetu) naťukať vašu správu do okienka na adrese globtel.sknet.sk/sms/ (Globtel) alebo sms.vsk.sk (Eurotel) a váš odkaz si slovenský príjemca prečíta už o pár sekúnd. SMS správy do mobilných sietí v iných krajinách môžete posielať z adresy www.mtnsms.com.


Autor/zdroj: Tomáš Bella
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.02.2001