• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
    7.7 € (231.97 Sk)
  • Prenájom áut

Katalógy

Katalógy sú ručne (alebo myšne?:) zostavené zoznamy webstránok, kde sa ku každej zaradenej stránke môžete preklikať s použitím elementárnej logiky.

Napríklad ak vás zaujímajú slovenské cestovné kancelárie, naťukáte do prehliadača adresu www.superzoznam.sk a na titulnej stránke nájdete kategóriu ”Cestovanie a doprava". Po kliknutí na jej nadpis sa objavia ďalšie podkategórie, napríklad Hotely, Ubytovanie, Doprava a preprava, Cestovné poriadky, Mapy a - Cestovné kancelárie.
Aj katalógy sa, samozrejme, dajú prehľadávať, takže ak by ste hneď na úvodnej stránke napísali do vyhľadávacieho okna ”Cestovné kancelárie", výsledkom by bol priamy odkaz na podkapitolu ”Cestovné kancelárie" a zároveň zoznam všetkých webstránok, ktoré majú tento text priamo v popise. Malina.
V čom je teda problém, spýta sa idealistický surfer? Katalógy sú predsa presne to, čo potrebujem! Problém vzniká vtedy, keď vás nezaujíma niečo tak všeobecné ako cestovné kancelárie, ale niečo tak konkrétne ako priemerné množstvo zrážok v povodí Nigeru v októbri. (Potrebujete predsa vedieť, či si máte so sebou zobrať dáždnik.)
Skúste si teraz predstaviť adresár VEDA/METEOROLÓGIA/POZOROVANIA/ŠTATISTIKY/ AFRIKA/NIGÉRIA/ZRÁŽKY/OKTÓBER. Navyše by ste nemali nijakú istotu, či hľadaná informácia namiesto toho nebude pod NÁBOŽENSTVÁ/AFRICKÉ/ŠAMANIZMUS/TECHNIKY/VYVOLÁVANIE DAŽĎA/OKTÓBER.
Okrem nevhodnosti katalógov pre vyhľadávanie špecifických informácií je tu ešte druhý, rovnako významný problém. Katalógy sú odkázané na ručné zaraďovanie odkazov a niektoré cestovné kancelárie (o afrických šamanoch nehovoriac) sa jednoducho neobťažujú zaradiť do nich svoju stránku. Jeden z nemnohých profesionálnych surferov, ktorí katalógy zostavujú, na ňu pritom môže naraziť o mesiac, o rok, či - najpravdepodobnejšie - nikdy.


Autor/zdroj: Tomáš Bella
Text bol naposledy zmenený dňa: 21.02.2001