Kapské mesto - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Cape Town je križovatkou troch juhoafrických hlavných ciest: N1 vedie do Johannesburgu, Pretórie a na hranicu so Zimbabwe , N2 do Durbanu a N7 do Namíbie.

Mesto má veľký prístav v Stolovom zálive (severne od centra), ktorý je križovatkou plavebných ciest južnej pologule. Po Durbane je druhým najväčším prístavom v JAR (v roku 2004 vybavil 3161 lodí s 9.2 miliónom ton nákladu).

Okrem už spomenutých diaľnic (používaných aj pre miestnu dopravu) slúžia mestu ešte diaľnice M3, M5, M7 a R300 a rozšírená sieť ciest.

Verejná doprava

Z hľadiska navigácie je Kapské mesto značne frustrujúce, pretože sa nedá hovoriť o účinnej verejnej doprave.

Metro Transport Info poskytuje detailnejšie informácie o vlakoch, autobusoch a taxíkoch.

Vlak

Cape Metrorail prevádzkuje železničnú sieť v predmestí, zahŕňa 5 liniek, 4 obsluhujú oblasť Ikapa (Kapské mesto a destinácie v meste), Area North (vrátane Bellville, Wellington, Stellenbosch a Strand), Area Central (vrátane Langa a Khayelitsha) a Area South (vrátane Cape Flats, Simon’s Town, Wynberg, Newlands, Claremont a Rondebosch).

Železničný systém Metrorail pozostáva z 96 staníc na predmestiach.

Cesta Cape Town-Simon’s Town je pomerne atraktívna pre turistov, pretože vedie pozdĺž pobrežia, len niekoľko metrov od oceánu.

Turisti by si mali dávať pozor na svoj majetok, a nemali by cestovať v noci. Vlaky sú vo všeobecnosti v prevádzke denne 04:30-19:30, majú pravidelné odchody, cez víkendy je ich prevádzka značne limitovaná.

Lístky sú dvoch druhov: Metro (štandard) a Metro Plus (prvá trieda); turistom odporúčame využívať služby Metro Plus. Dostupné sú týždenné a mesačné pasy, lístky si kúpite na Hlavnej Kapskej stanici, na ulici Adderley.

Shosholoza Meyl prevádzkuje denne vlaky z Pretórie cez Kimberley a Johannesburg a týždenne vlaky z Durbanu cez Kimberley, Bloemfontein a Pietermaritzburg. Tieto vlaky končia na hlavnej stanici v Kapskom meste, ale stoja aj v Bellville.

Autobus

I keď premávka verejnými autobusmi je často chaotická, predsa len poskytujú bezpečné služby k nasledujúcim destináciam – Camps Bay, Claremont, Hout Bay, Kirstenbosch, Kloof Nek, Sea Point a k nábrežiu. Turisti by sa mali vyhnúť linkám smerujúcim mimo mesta.

Prevádzku autobusových spojov zabezpečuje spoločnosť Golden Arrow a minibusové taxíky.

Golden Arrow má monopol na prevádzku autobusov v Kapskom meste, ktoré začínajú jazdu pri hlavnom autobusovom terminály situovanom na ulici Strand. Autobusy sú v prevádzke denne 06:00-20:00 (v závislosti na trati), cez víkend poskytujú obmedzené služby.

Cena lístkov je odvodená od počtu precestovaných kilometrov, zakúpiť si ich môžete v hlavnom terminály (Po-Pia 06:00-18:00, So 06:00-12:30) alebo na palube vozidla.

Tzv. Clipcards alebo pasy sa predávajú v terminály na ulici Strand, väčšinou sú určené pre jazdu medzi mestským centrom a južným predmestím.

Waterfront Boat Co. prevádzkuje denne službu water taxi od 08:00 do západu slnka, odchod je v Arabella Sheraton, pri International Convention Centre a plavba smeruje k hotelu Cape Grace.

Taxík

Taxíky s taxametrom je možné objednať počas celého dňa a prenajať si ich na výlety. Odporúčame pred jazdou spýtať sa vodiča na orientačnú cenu jazdy, pretože mnoho taxikárov ignoruje údaje z taxametra.

Stanovišťa taxíkov sa nachádzajú pred hlavnou železničnou stanicou a na ulici Adderley, pri spoločnosti Company Gardens. V meste nie je zvykom zastavovať taxíky mávnutím ruky na ulici.

Medzi dôveryhodných poskytovateľov taxi služieb sa radia: Marine Taxis (tel: (021) 434 0434) a Unicab (tel: (021) 448 8823).

Rikki’s Taxis (tel: (021) 423 4888 alebo 786 2136) sú viac orientované na turistov, ktorých prepravujú vo vozidlách podobných indickým rikšám. Jazdia len v mestskom centre a v mestečku Simon’s Town. V Kapskom meste nie je zvykom dávať prepitné.

Minibus taxík

V juhoafrických mestách je preferovaná preprava minibusmi s 12 miestami, ktoré je možné zastaviť mávnutím ruky na ulici, sú najlacnejšou dopravou. Jazdia z mestského centra k južne situovanému predmestiu a k atlantickému pobrežiu.

Minibusové taxíky majú zlú reputáciu, i keď ich organizácia v meste sa stále zlepšuje. Pasažieri, najmä ženy by nemali nastúpiť do prázdneho vozidla, cestovať v noci alebo mimo mestského centra a predmestia.

Turisti by mali nastúpiť len do tých minibusov, ktoré majú vyznačený cieľ cesty na zadnej časti vozidla.

Jazdenie v meste

Pretože v meste je nedostatok účinnej verejnej dopravy, mnoho návštevníkov volí jazdu automobilom. Cestná sieť je kvalitná s vynikajúcim značením a efektívnym riadením premávky pomocou semaforov. Z ciest sú nádherné výhľady na krajinu.

Dopravná špička je v čase 07:00-08:30 a 16:30-18:00, najmä ulica De Waal Drive býva značne upchaná.

V časti mesta známej pod názvom University Bend, z ktorej vedie cesta De Waal Drive okolo pohoria smerom na N2 a k východnému bulváru, je nutné mať dobré skúsenosti s riadením vozidla, pretože veľa výpadoviek na vedľajšie cesty vedie z pravého pruhu, pričom v Južnej Afrike sa jazdí vľavo.

Hlavná ulica v mestskom centre sa tiahne okolo Wynbergu, observatória, Woodstocku a rieky Salt. Odporúčame turistom dávať pozor na minibusové taxíky a neprovokovať ich vodičov.

Parkovanie

Parkovať v Kapskom meste je príjemné, pretože sa v ňom nachádza množstvo obchodných reťazcov s vlastnými parkoviskami. Centrálne parkovisko sa nachádza na ulici Strand, Grand Parade a Plein.

Na otvorených parkoviskách strážna služba dohliadne na vozidlo za poplatok.

Parkovanie na cestách vybavenými parkovacími automatmi spravuje spoločnosť ADO CashCard. Lístky na parkovanie si zakúpite v novinových stánkoch, kaviarňach.

Služba je v činnosti Po – So v čase úradných hodín, parkovanie po 18:00 je bezplatné.

Prenájom vozidla

Turisti preferujú prepravu v Kapskom meste v prenajatých vozidlách, najmä na výlety do blízkeho okolia. Hotely môžu taktiež zabezpečiť automobil pre svojich klientov, pričom väčšina spoločnosti podnikajúcich v oblasti prenájmu má zastúpenie na letisku.

Cape Town Tourism (tel: (021) 426 4260) taktiež zabezpečuje prenájom vozidiel pre turistov za nepatrný poplatok.

V metropole majú zastúpenie: Budget, Hertz a Tempest/Sixt.

Global a Cape Car Hire sú lokálni prenajímatelia automobilov.

Poistenie je zvyčajne zahrnuté v sadzbe za prenájom, niekedy je za extra príplatok. Poistenie odporúčame najmä kvôli krádeži vozidla. Pri prenájme sa vyžaduje vek vodiča 23 rokov a platný medzinárodný vodičský preukaz.

Prenájom bicykla a skútra

Jazda na bicykli mestským centrom si vyžaduje pevné nervy, a preto ju neodporúčame, avšak výlet na bicykli po krajine a k predmestským častiam poskytne turistom nádherné zážitky, najmä pri jazde cez Winelands a prírodnú rezerváciu Mys dobrej nádeje.

Downhill Adventures, Shop 10 Overbeek Building, roh ulíc Kloof, Long a Orange, prenajíma bicykle na jeden deň, vrátane heliem, púmp, náhradnej duše a zámku.

V letných mesiacoch si návštevníci prenajímajú skútre na jazdu k plážam. Skútre značky Kymco poskytuje African Buzz, 202 Long Street, pri prenájme sa vyžaduje depozit a platný vodičský preukaz.