• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Kanárske ostrovy

Čím nás priťahujú? Rôznorodosť prírody sa snúbi s kvalitnými službami. Len tu možno kráčať po púšti, kúpať sa v mori, navštíviť rodeo, siahnuť si do horúcej diery v zemi plnej dychu sopky, a guľovať sa čistým snehom zároveň.

Čím nás priťahujú? Rôznorodosť prírody sa snúbi s kvalitnými službami. Len tu možno kráčať po púšti, kúpať sa v mori, navštíviť rodeo, siahnuť si do horúcej diery v zemi plnej dychu sopky, a guľovať sa čistým snehom zároveň.

Kanárske ostrovy, to je 7 väčších a 6 menších ostrovov. Z hľadiska cestovného ruchu sú najzaujímavejšie Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote a Fuerteventura.

Kanárske ostrovy nájdeme na mape 100 kilometrov od afrického kontinentu a vyše 1000 kilometrov od Gibraltaru a teda od materskej krajiny - Španielska. Kanárske ostrovy sa delia na dve provincie. Jedna z nich má sídlo v Las Palmas na Gran Canarii, druhá v Santa Cruz de Tenerife.

Od roku 1982 tvoria obidve provincie autonómnu Kanársku oblasť. Jej hlavné mesto je vždy na štyri roky v inom sídle provincie. V súčasnosti je ním Las Palmas.

Tenerife
Rozlohou 2057 štvorcových kilometrov je najväčší z kanárskych ostrovov. Názov je zložený z dvoch slov. Tener - hora a if - biely. Čiže, Biela hora. Meno dal ostrovu pravdepodobne vrch Pico del Teide, vysoký 3718 metrov. Je pokrytý bielou snehovou perinou. Vytvára neopakovateľnú scenériu. Sopečný vrchol čnie vysoko nad oblakmi a je viditeľný z každej časti ostrova.

Na tomto ostrove žije takmer 700 000 obyvateľov. Sústredení sú na pobreží a v hlavnom meste. Pláže sú zväčša menšie, poskytujú dostatok súkromia a intimity. Všade sú veľmi dobre rozvinuté služby. Na svoje si prídu vyznávači golfu, jazdectva, jazdy na vodných skútroch, parasailingu a vôbec všetkých vodných športov.

Gran Canaria
Je to tretí najväčší ostrov Kanárskych ostrovov. Napriek tomu, práve na Gran Canarii sa stretneme s najvýraznejšími rozdielmi v počasí. Sever je vlhký, vnútrozemie centrálneho pohoria Cumbre je pomerne chladné a juh ostrova je slnečný, suchý a stále teplý. Práve tu sa sústreďuje aj najviac rozľahlých pláží a práve tu nájdeme slávne pieskové duny pripomínajúce púšť. Končia sa v mori, no prejsť cez ne si za povinnosť považuje skoro každý návštevník ostrova. Ak nie pešo, môže i na ťavách. Okolité pláže sú takmer tri kilometre dlhé a okolo nich sú úplne všetky služby, ktoré hľadajú aj najnáročnejší dovolenkári.

Lanzarote
Takmer tretina plochy tohto ostrova, veľkého 795 štvorcových kilometrov, je pokrytá lávou, tufom a struskami. Na ostrove sú krásne pláže i všetky potrebné služby, no dominuje mu približne 100 vulkánov a 300 kráterov. Sopky naznačujú, že vývoj ostrova sa stále neskončil.

Napriek tomu je na ostrove 87 pláží s celkovou dĺžkou 190 kilometrov. 28 pláží je s bielym, alebo zlatistým pieskom, 33 s pieskom čiernym, ostatné sú miešané, alebo kamenisté.

Fuerteventura
Dosiaľ nie je celkom isté, odkiaľ pochádzajú pôvodní obyvatelia ostrova. Všeobecne prevláda názor, že to boli africkí berberi. Západné pobrežie ostrova je vyslovene skalnaté, no z celkovej dĺžky pobrežia, 325 km, je 55 km pláží s jemným pieskom. Ďalších 22 km je štrkových. Na ostrove sa pre potreby cestovného ruchu využíva len menší počet pláží. Tie, ktoré sú blízko turistických centier, sú dostatočne bezpečné. Najdlhšia piesková pláž meria takmer 9 km. Je úplne samozrejmé, že v centrách cestovného ruchu je dostatok služieb, no dovolenkár si nájde aj opustené a romantické kúty ostrova.

Kanárske ostrovy sú povestné vynikajúcou klímou označovanou ako večná jar. Pasátové vetry vzduch v lete ochladzujú, v zime zohrievajú. Preto tu sezóna trvá po celý rok. V najhorúcejšom lete teplota zriedkakedy vystúpi nad 30 stupňov a počas najchladnejšej zimy len ojedinele klesne pod 25 stupňov. Platí to samozrejme o južných častiach ostrovov, kde nepreniknú studené vetry zo severu a kde je aj málo zrážok.

Ďalšie informácie si môžete prečítať v časopise Cestovateľ strana 62 a 63.

Ľubomír Motyčka



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 11.09.2002