Káhira - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Egyptské archeologické múzeum

Egyptské archeologické múzeum uchováva jedinečnú zbierku staroegyptských, kultúrnych pokladov, založil ho francúzsky egyptológ Auguste Mariette v roku 1857 - hlavne kvôli vtedajšiemu stálemu vývozu egyptských starožitností do bohatej cudziny. Svoj cieľ dosiahol a múzeum dnes vlastní najkompletnejšiu a najväčšiu zbierku egyptských starožitností. Marietteho hrob sa nachádza na čestnom mieste pred múzeom.

Múzeum mapuje 5 000 ročnú egyptskú históriu. Vo viac ako 50 miestnostiach je vystavených takmer 120 tisíc exponátov, ktoré zahŕňajú nádherné kolosálne sochy, rôzne sfingy, sarkofágy a rakvy, múmie faraónov, šperky, nábytok, nádoby, zbrane atď.

Najzaujímavejším exponátom je poklad z Tutanchamonovej hrobky, vrátane zlatej rakvy a posmrtnej masky vážiacej 225 kg, ktoré boli objavené v Údolí kráľov pri Luxore v roku 1922. Múzeum doplňuje i nádherný park, v ktorom voľne rastie papyrus a lotos – symbolické rastliny faraónov.

Pyramídy

Na juhozápadnom okraji mesta, na vyvýšenine nazývanej Gíza, kde začína púšť, sa nachádzajú najznámejšie znaky Egypta – sfinga a pyramídy troch faraónov Cheopsa, Chefréna a Mykerina. Majestátna Veľká sfinga - lev s ľudskou hlavou (okrem nosa, ktorý je uložený v múzeu v Londýne) je 73.5 metrov dlhá a 20 m vysoká, je vytesaná z jednej obrovskej skaly.

Aj keď sa pozorovateľovi zdá Chefrénová pyramída (pôvodne 143,5 m vysoká) ako najvyššia, je to len preto, lebo leží na prirodzenej vyvýšenine. Najmohutnejšou je približne 4 570 rokov stará Cheopsová pyramída s pôvodnou výškou 146,6 metrov (dnes 138,7 m), ktorá bola až do roku 1880 najvyššou stavbou na svete.

Je jediným zachovalým zo siedmych divov antického sveta a voľakedy bola ešte aj cela obložená vyleštenými vápencovými a granitovými platňami, ktoré však v stredoveku použili na rôzne stavby v meste. Jedine na vrchole Chefrénovej pyramídy sa uchovala malá časť tohto obloženia.

Tretia je najmenšia pyramída faraóna Mykerina (66,5 m) a pri nich je ešte niekoľko malých tzv. pyramíd kráľovien.

Cheopsova pyramída sa nachádza 10 km na juhozápad od Káhiry na vonkajšom okraji predmestia Gízy. Možno sa tam dostať taxíkom alebo autobusmi, ktoré odchádzajú z káhirského námestia Táhrir. Turisti sa môžu na púšť dopraviť aj na ťavách alebo na koňoch.

Početný prepravcovia ponúkajú výletné plavby po Níle a väčšina lodí premáva medzi mestami Luxor a Asuán. Niektoré plavby obsahujú výlety do miest Abydos a Denderha. Plavba Luxor/Asuán trvá päť dní, rovnaká plavba s výletmi do miest Abydos a Denderha trvá sedem dní.

Koptické múzeum

Múzeum je situované v nádhernej záhrade v rámci bývalej pevnosti Babylon v Egypte, uchováva koptické umenie z počiatkov kresťanstva (z rokov 300-1000). Medzi najvzácnejšie zbierky sa radí koptický textil, vyrezávané sošky zo slonoviny, papyri (staroveký papier) písmo z evanjelia – Nag Hammadi, a nubijské obrazy pochádzajúce z dedinky pri jazere Nassar. Izby sú dekorované s nádhernou mashrabiyya (vyrezávané drevo), fontánami a maľovanými stropmi.

Otváracie hodiny: denne 09:00-17:00.
Vstup za poplatok.

Kostol el-Muallaqa (Visiaci kostol)

Pravdepodobne bol postavený v 4. storočí, čím sa el-Muallaqa radí medzi najstaršie kresťanské miesta v Káhire. Nazýva sa i „Visiaci kostol“, pretože bol postavený na vrchu rímskych vrát. Má nádherný interiér, oltár z vyrezávanej slonoviny a mramorovú kazateľňu, ktorú podopiera 13 pilierov, reprezentujúcich Krista a jeho dvanástich žiakov.

Adresa: Sharia Mari Girgis, Old Cairo

Otváracie hodiny: denne od úsvitu do 16:00;

Vstup bez poplatku, dary vítané.

Bab Zuwayla

Z Fatimidovho mesta el-Qahira sa zachovali len južné vráta Bab Zuwayla. V 19. storočí miestny svätý Mitwalli vraj uskutočnil zázrak blízko vrát, a tak v súčasnosti pri nich ľudia vyhľadávajú božiu pomoc.

Miernym stúpaním od vrát príde návštevník k minaretu Mosque of el-Muayyad, z veže ktorého je panoramatický výhľad na Káhiru. V mešite sa nachádza Sultan el-Muayyad mauzóleum, sultán začal stavať budovu mešity v r. 1415.

Adresa: Sharia Darb el-Ahmar, Islamic Cairo

Otváracie hodiny: denne od úsvitu do západu slnka.

Vstup za poplatok do mešity, za bakšiš do minaretu.

Bayn al-Qasryn

V stredoveku bol Bayn al-Qasryn hlavným námestím v Káhire, plný stánkov a pouličných zabávačov. V súčasnosti je lemované troma Mamluckymi palácmi, ktoré vytvárajú harmonizujúcu, pôsobivú fasádu.

Madrassa a Mauzóleum Qalaun bolo dokončené v r. 1279. Mauzóleum je nádherne dekorované s oblúkmi elaborate stucco a rastlinnými motívmi, okenné tabule sú pomaľované ornamentmi.

an-Nasir Mohammedové Mauzóleum (1304) a Madrassa a Khanqah of Sultan Barquq (1386) sa taktiež pýšia jemnou architektúrou a dekoráciou. Madrassa je teologická škola, zatiaľ čo khanqah je kláštor.

Adresa: Sharia el-Muizz, Islamic Cairo

Otváracie hodiny: denne od úsvitu do západu slnka.

Vstup je za poplatok.

Bayt el-Suhaymi

Výstavba nádherného domu Bayt el-Suhaymi sa datuje do obdobia rozkvetu Otomanskej ríše, v 16. a 17. storočí tu bývali mešťania. Úžasné miestnosti sú vyzdobené ornamentmi, na prvom poschodí je hárem mashrabiyya, z ktorého okien je výhľad do záhrady. Na prízemí je pôsobivá recepcia, kde boli muži zabávaný hudobníkmi a tanečnicami.

Adresa: 19 Haret Darb el-Asfar, Islamic Cairo

Otváracie hodiny: denne 09:00-16:00.

Vstup za poplatok.

Gayer-Anderson House (Bayt el-Kritliya)

Gayer-Anderson House bol príbytkom anglického doktora, ktorý liečil kráľovskú rodinu. Doktor zrekonštruoval dom zo 16-násteho storočia, ktorý nádherné zariadil a dekoroval nábytkom a orientálnymi prvkami.

Mashrabiyya – v ženskej galérií sa nachádza úžasná recepcia s centrálnou fontánou.

Adresa: 4 Midan Ahmed Ibn Tulun, Islamic Cairo

Otváracie hodiny: denne 08:00-17:00, zatvorená je v piatok počas poludňajšej modlitby (11:00-13:00).

Vstup za poplatok.

MešitaIbn Tulun

Je najvyhľadávanejšou a najstaršou (r. 879) mešitou v Káhire. Jej rozľahlá štruktúra (2,4 hektárov) bola postavená z nepálených tehál a dreva, pričom dekorácia ostala pomerne jednoduchá.

Ibn Tulun je jedinečným príkladom islamskej architektúry, ktorá bola inšpirovaná irackými modelmi. Postavil ju Ibn Tulin, ktorého poslal do Káhiry kalif z Bagdadu. Výhľad z vrchu špirálovitého minaretu je jedinečný.

Adresa: Sharia el-Salibah, Islamic Cairo

Otváracie hodiny: denne 08:00-18:00.

Vstup za poplatok.

Islamské múzeum

V múzeu sa uchováva jedna z najväčších zbierok islamského umenia, ktorá zahŕňa diela z 7. – 19. storočia. V miestnostiach sa nachádzajú rezbárske práce, stĺpy, mozaikové fontány, diela z kovu a ďalšie architektonické skvosty zozbierané na území celého Egypta.

Adresa: Midan Ahmad Mahir (Bab el-Khalq), Port Said Street, Islamic Cairo

Otváracie hodiny: So-Štvr 09:00-16:00, Pia 09:00-11:00 a 14:00-16:00.

Vstup bez poplatku.

Mosque-Madrassa of Sultan Hassan

Mešita sa rozkladá na ploche 7 900 m2, čím sa radí medzi najväčšie na svete a prvé s mamluckou štruktúrou v Káhire. Budovala sa v rokoch 1356 a 1363 a jej súčasťou sú krásne nádvorie, štyri madrassas (teologické školy) a mauzóleum. Návštevníkom odporúčame navštíviť mešitu ráno, keď slnečné lúče osvetľujú mauzóleum.

adresa: Sharia el-Qal’a, Islamic Cairo

Otváracie hodiny: denne 08:00-17:00 (do 18:00 v lete).

Vstup za poplatok.

Helwan

Známe turistické a zimné stredisko Helwan sa nachádza 30 km od Káhiry.

Sakkara

V blízko položenom meste Sakkara sa týči pyramída kráľa Džosera, ktorá je ešte staršia ako pyramídy z Gíze.

Nekropolis

V meste Nekropolis (mesto mŕtvych) sú situované mimoriadne zaujímavé kamenné reliéfy.

V ponuke sú výlety na somároch z Gizy do Sakkary.

Al Faiyoum

Asi 50 km ďalej na juh sa rozkladá soľné jazero Al Faiyoum.