Južná Kórea - Kultúra/Spoločnosť

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
História
Zdokumentované dejiny začínajú v 1. storočí pr.n.l. Podľa legendy však prvé kráľovstvo Ko-Choson vzniklo už v 24. storočí pr.n.l. Do 7. storočia trvalo obdobie Troch kráľovstiev (Paekche, Koguryo, Shilla). Dynastia Shilla zjednotila po prvýkrát celý polostrov v r. 676. Toto obdobie, zvané tiež zlatým vekom kórejskej kultúry, trvalo do 10. storočia. Potom nasledovala dynastia Koryo, kedy sa stal národným náboženstvom budhizmus. Od r. 1392 do r. 1910 vládla na Kórejskom polostrove dynastia Choson, počas ktorej došlo k mnohým politickým a ekonomickým reformám a prevládala ideológia konfucianizmu. Soul sa stal hlavným mestom v r. 1394. Abeceda Han-gul bola uzákonená v r. 1443.

V r. 1910 na základe vnútenej dohody (tzv. Annexation Treaty) Kórejský polostrov na 35 rokov obsadilo Japonsko. Okupácia, napriek početným pokusom o nezávislosť (najvýznamnejšie hnutie odporu sa sformovalo v r. 1919), trvala až do konca 2. svetovej vojny. Po vojne v r. 1945 bola Kórea rozdelená na Severnú (oslobodili sovietske vojská) a Južnú (oslobodili americké vojská).

V r. 1948 bola vytvorená Kórejská republika. V r. 1950 severokórejská armáda vedená Kim Il Sungom zaútočila na južnú časť krajiny a rozpútala krutú bratovražednú vojnu, ktorá bola ukončená prímerím v r. 1953 vytvorením demilitarizovanej zóny (DMZ). Tento stav trvá dodnes. Začiatkom 60. rokov KR nastúpila cestu úspešného ekonomického a spoločensko-politického rozvoja a zaradila sa medzi tzv. „4 ázijských tigrov“, ako jedna z najúspešnejších novoindustrializovaných krajín.

Spoločensko-politicky tvorí toto obdobie prechod k civilnej, demokratickej vláde. Potvrdením tohto procesu je i víťazstvo Kim Dae-jung-a v prezidentských voľbách v r. 1997 a tým i víťazstvo opozície nad dovtedajšou vládnucou koalíciou. Koniec 90-tych rokov (1997-8) je však i koncom obdobia „kórejského ekonomického zázraku“. Hlboká finančná kríza, ktorá postihla viaceré východoázijské krajiny sa plne prejavila i v KR a prednaznačila nevyhnutnosť hlbokých ekonomických, ale i ďalších politických a sociálnych reforiem. V roku 1999 sa prejavili prvé výsledky ozdravného procesu a KR sa spamätala z hospodárskej krízy.

Obyvateľstvo
Počet obyvateľov: 45,7 mil. /31.12. 1996/ - 25. najľudnatejší štát sveta

Najväčšie mestá: Soul: 11,0 mil.

Pusan: 4,2 mil.

Taegu: 2,5 mil.

Incheon: 2,4 mil.

Kwangju: 1,5 mil. (v 6-tich najväčších mestách žije 47,7% z celkového počtu obyvateľov KR)

Mestá a miesta...

Hustota obyvateľstva: 459 obyv./km2 (tretie miesto po Bangladéši a Tchaj-wane)

Priemerný vek: 71,5 roka

Národnostné zloženie: Kórejci /prakticky 100%/, Číňania - cca 35 tis.

Náboženstvo: budhisti 46,9 %, protestanti 37,7 %, katolíci 10,8 %, konfucionisti 3 % a tzv. nové náboženstvá (okolo 240 smerov).

Budhizmus prišiel do krajiny počas 4. storočia a bol štátnym náboženstvom počas kráľovstva Shilla až po kráľovstvo Korjo (Koguryo). Vrchol dosiahol v hlavnom meste kráľovstva Shilla - Kyongju. Chrámy sa stali centrom vzdelávania a patrónmi umenia, čím sa Kórea stala známa v písaní, sochárstve a v maľovaní. Pádom kráľovstva Korjo nastal úpadok budhizmu a nahradil ho konfucianizmus ako štátna filozofia počas kráľovstva Choson.

Kresťanstvo prišlo v podobe katolicizmu z Číny na konci 18. storočia a protestanti asi o storočie neskôr. Kresťanstvo zdôrazňovalo moderné vzdelávanie, medicínu a sociálne reformy a pretože počas japonskej koloniálnej vlády misionári podporovali kórejský ľud, malo veľký vplyv v spoločnosti. Od konca kórejskej vojny zaznamenalo obrovský rast a Vianoce sú štátnym sviatkom.

V súčasnosti významné miesto zohráva Spoločnosť Ducha svätého za zjednotenie svetového kresťanstva, ľudovo známa pod názvom Cirkev zjednotenia, ktorú založil v roku 1954 reverend Son Mjong Mun. Má veľký dopad na upevnenie rodín a spoločnosti nielen v samotnej Kórei, ale i na celom svete. Snaží sa iniciovať svetový mier prostredníctvom existencie funkčných rodín a odstraňovať ohniská napatia prostredníctvom pomoci. V Kórei je známa hlavne vďaka snahe o zjednotenie Severnej a Južnej Kórey a za pomoc pri zvládaní hospodárskej krízy z konca 90. rokov 20. storočia.

Úradný jazyk: kórejčina - patrí do triedy uralo-altajských jazykov /podobne ako maďarčina, mongolčina, fínština/

Najrozšírenejší cudzí jazyk je angličtina. Možnosť jej použitia nielen v bežnom každodennom styku (nákupy, služby, banky), ale aj úradnom styku s niektorými ministerstvami, ba dokonca i v obchodných kruhoch, je v porovnaní s inými vyspelými krajinami dosť limitovaná

Politický, administratívny a hospodársky systém
Štátne zriadenie
republika s výrazným prezidentským systémom

Najvyšší zákonodarný orgán
jednokomorové národné zhromaždenie (299 členov)

Najvyšší výkonný orgán
štátna rada /19 členný kabinet/, jej predsedom je prezident, podpredsedom je predseda vlády

Hospodársky systém
Trhová ekonomika s pomerne rozsiahlym štátnym dirigizmom.
Štát je na nerastné suroviny chudobný. Vedúcimi priemyselnými odvetviami sú automobilový priemysel, elektronika a elektrotechnika



Tento text bol prevzatý zo stránok Kórea a jeden deň v Ríme so súhlasom autora.