Jordánsko - Doprava

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Doprava do krajiny
Letecká
Z Viedne sa lieta priamo do Ammánu, s rôznymi spoločnosťami, odporúčam však cestovať Royal Jordanian. Ak chcete navštíviť aj Izrael, ideálne je letieť najskôr do Tel Avivu a odtiaľ pokračovať autobusom, alebo súkromným taxíkom do Ammánu, resp. ďalších miest v Jordánsku.

Autobusová
Do Jordánska sa dá dostať aj po súši, cez Turecko. Bus chodí z Istambulu, zo stanice Topkapi. Lístok stojí v prepočte okolo 31 USD, (október 2000), musíte však prestúpiť v Antakyi.

Autostop
Stopom sa dá sem docestovať cez Turecko a Sýriu, len musíte mať na to čas a aj nervy. Ak Vám nevyjde v Sýrii stop, dá sa zviezť taxíkmi, ktoré premávajú medzi Sýriou a Jordánskom, medzi hlavnými mestami Damaškom a Ammánom. ALE POZOR: taxík ide až vtedy, keď je plne obsadený!

Trajekty
Trajektom sa dá dostať do Jordánska z egyptskej Nuweiby. Trajekt premáva denne. V čase ramadánu Vám však neodporúčam ním cestovať vôbec.

Doprava po krajine
Letecká
Letisko je v Ammáne, ale aj v Aqabe a tam smeruje väčšina charterových letov. V Ammáne sú dve medzinárodné letiská.

Železničná
Vlakové spojenie v Jordánsku prakticky neexistuje.

Autobusová
Autobusová doprava je pomerne lacná. Okrem AUTOSTOPU je dobré a lacné cestovať spoločnosťou JETT (modré busy, ktoré majú klimatizáciu) a súkromnými minibusmi. Autobusové linky spájajú všetky mestá Jordánska. Cesta medzi hlavným mestom Ammánom a Aqabou stojí okolo 6 JD. Takisto sa vo veľkom využívajú minibusy, (majú zelenú farbu). Tieto minibusy jazdia na stanovenej trase, ale na požiadanie Vám zastavia kdekoľvek chcete. Sú však o niečo drahšie ako normálne busy. Odporúčam Vám však spýtať sa domácich na cenu, pretože cena býva dosť často na dohode a pri neznalosti podmienok – teda reálnej ceny sa Vám ľahko môže stať, že Vás oklamú, Arabi sú Arabi…:-). AUTOSTOP: Stopovanie je pohodlné a domáci sú radi, že sa môžu porozprávať s cudzincom. Neplatí sa nič, pokiaľ ste stopli súkromné vozidlo, ak to je taxík, alebo minibus, sorry, musíte platiti….:-). Vraj je riskantné cestovať s kamionistami, pretože často spôsobujú nehody a sú aj veľmi pomalí (toto nie je moja osobná skúsenosť, ale iných cestovateľov…:-).