Johannesburg - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Johannesburg je moderné obchodné mesto, svetové centrum ťažby zlata a hospodárske centrum Južnej Afriky. Juhoafrická metropola sa rozkladá v sub-Saharskej Afrike, je najväčším vnútrozemským mestom na svete, ktoré prosperovalo vďaka objaveniu zlatých baní.

S ťažbou zlata sa predmestia postupne rozrastali, vysádzali sa v nich stromy, a na satelitnej mape sa Johannesburg podobal dažďovému pralesu, ktorý skrášľovala viktoriánska a edwardianska architektúra. Jej pokračovanie neočakávane skončilo, nahradil ju betón, chróm a sklenené mrakodrapy, ktoré reprezentovali fantastické bohatstvo.

Zrkadlovo k bohatstvu rástli i chudobné štvrte, čím sa mesto rozdeľovalo. V starobylej časti nájdete rezidencie opevnené mocnými múrmi, avšak Johannesburg je mesto v neustálom pohybe, miesto, v ktorom zmena je jedinou trvanlivou vlastnosťou.

Do mesta sa prepravíte vlakom z Namíbie, Malawi, zo Zambie a Zimbabwe. Taktiež vlakmi z Angoly a Mozambiku, z Lesotha a Botswany.

Johannesburská ekonomika sa začala rozvíjať objavením zlatých baní 4. októbra 1886. Súčasné mesto prekonalo prívlastok zlatej horúčky, stalo sa živým, násilným a nepredvídateľným miestom, kde je možné prísť nie len o majetok ale i život.

Pôvodný názov juhoafrickej metropoly bol E''goli, ktorý znamenal Miesto zlata. Týčiace sa žltobiele násypy hliny pred zlatými baňami dominovali miestnym pohľadniciam. V súčasnosti už bane nie sú hlavným príjmom mesta, nahradili ich príjmy z rýchlo sa rozvíjajúcich priemyselných a obchodných odvetví.

Metropola sa nachádza 550km od najbližšieho prístavu, na rozsiahlej planine v nadmorskej výške 1 700m. Johannesburská klíma je oveľa miernejšia a suchšia, ako by sa dalo prisudzovať jeho zemepisnej šírke, preto v tejto oblasti nie je malária – nemoc, ktorou trpí zvyšná časť Afriky.

Zločinnosť sa stala synonymom Johannesburgu, avšak situácia sa postupne mení k lepšiemu. V štvrtiach CID (Central Improvement District) hliadkujú bezpečnostné gardy v zelených a žltých uniformách a taktiež bezpečnostné kamery na rohoch ulíc v cieľových oblastiach.

Josi, Jo''burg alebo Joeys nazývajú miestni obyvatelia mesto, ktoré sa nedávno podrobilo dramatickým zmenám. Obyvatelia tmavej pleti boli vytláčaní z centra mesta. Štvrť Soweto, ktorú obývajú čierni spoluobčania, sa rozrastá smerom do centra a vnútorných častí mesta, ktoré boli ešte nedávno privilégiom bielych. V dôsledku vrastajúcej kriminality migrujú bieli obyvatelia von z centra.

Je paradoxné, že názvy ulíc (Barry Hertzog Avenue a Hendrick Verwoerd Drive) spojné s oblasťami, v ktorých vládol apartheid, stále prežívajú. Avšak v pláne je zmeniť ich názvy: DF Malan Drive bol nedávno premenovaný po disidentovi proti apartheidu na Beyers Naude Drive, v štvrti Newtown (medzi inými) West Street sa zmenila na Ntemi Piliso, Becker na Gerard Sekoto, Bezuidenhout na Miriam Makeba, Wolhuter na Margaret Mcingana, Park na Barney Simon a Goch na Henry Nxumalo, preto návštevníkov upozorňujeme, že názvy ulíc uvedené v sprievodcoch už nemusia byť platné.