Istanbul - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


Istanbul sa často opisuje ako križovatka medzi Európou a Áziou, ktorej imperiálna história začala pred 1 500 rokmi. Južnú časť metropoly omýva Stredozemné, severnú Čierne more. Mesto delí na dve časti 32 km dlhý prieplav Bospor, pričom západná časť patrí k Európe a východná časť k Ázii.

 

Najväčšia turecká metropola bola sídlom významných panovníkov, diplomatov, obchodníkov a umelcov. Dnešnú podobu jej do značnej miery dal cisár Konštantín, ktorý chcel vybudovať nový Rím.

 

Cez Istanbul viedla obchodná cesta, ktorá spájala Čierne more s Marmarským a Stredozemným. V období byzantskej ríše bol centrom svetového obchodu, ktorý z troch strán ochraňovalo more. V rámci mesta sa nachádza prírodný prístav Golden Horn.

 

Dnes je Istanbul predovšetkým rušná metropola spájajúca kontinenty, rôznorodé kultúry, náboženstvá – je jednou z najväčších obchodných a kultúrnych centier, v ktorom žije približne 11 miliónov obyvateľov.

 

Pôvodne sa turecká metropola nazývala Konštantínopol, v r. 1453 padla do rúk otomanských sultánov, mesto však ostalo (a stále je) významným obchodným miestom, v ktorom sa predávali predovšetkým vzácne koreniny a textil, dovezený po hodvábnej ceste z ďalekej Číny.

 

Vďaka svojej strategickej polohe sa mesto nevyhlo početným vpádom a vojnám, stalo sa prvým kresťanským mestom na Blízkom východe a bolo i sídlom najväčšej moslimskej ríše. Preto je jeho súčasná identita poznačená Východom i Európou.

 

Fragmenty rôznorodého dedičstva je možné vidieť po celej metropole – nádherné ulice Byzantského cisárstva, úžasné otomanské mešity, klasické stĺpy, starobylé, mestské hradby a kostoly.

 

Rýchla industrializácia mesta pritiahla tisíce vidiečanov, čo prinieslo značné sociálne rozdiely medzi pôvodnými obyvateľmi a migrantmi. Istanbulská elita dnes žije v novovybudovaných predmestiach, v ktorých sa nachádzajú moderné obchody, kaviarne, reštaurácie a samozrejme tam nechýba pulzujúci nočný život.

 

Začiatkom roku 2000 sa Turecko dostalo do najťažšej, hospodárskej krízy od jeho vzniku v r. 1924. V auguste 1999 nastalo zemetrasenie, vypukli korupčné škandály, sprevádzané globálnou recesiou. Vojny v Afganistane a Iraku spôsobila vysoký nárast nezamestnanosti a inflácie. Paradoxne, devalvácia tureckej meny prispela k nárastu turistiky v ostatných rokoch.

 

Turecko v poslednom období presadzuje zlepšovanie dodržiavania ľudských práv v nádeji, že dostane pozvánku na vstup do EÚ.