Island - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Mena: 1 Koruna = 100 Aurar. MENOVÁ SKRATKA: IKr, ISK (ISO-kód). Hodnoty bankoviek v obehu
5000, 2000, 1000, 500 a 100. Hodnoty mincí 100, 50, 10, 5 a 1 IKr

Kreditné karty: Visa, Eurocard, Mastercard, Diners Club a American Express sú prijímané vo väčšine
zariadení. Podrobnosti od vystavovateľa konkrétnej kreditnej karty.

Eurošeky: Sú vyplácané do maximálnej hodnoty 13.000 IKr. V peňažných automatoch sú použiteľné
eurošekové karty.

Devízové podmienky: Dovoz a vývoz štátnej meny povolený do 8000 IKr. Neobmedzený dovoz cudzej
meny. Vývoz cudzej meny obmedzený na dovezenú sumu.

Otváracie hodiny v bankách: Po-Pia 09.15-16.00 Hod, banky na letisku Keflavík a v Reykjavíku dlhšie.

Jedlo a pitie
Islandská kuchyňa je silne ovplyvnená európskou gastronómiou a to hlavne ostatných
škandinávskych krajín. Základom je rybacie a jahňacie mäso. Výnimočnou delikatesou je na rozmanité spôsoby upravovaný islandský losos. Veľmi obľúbený je Graflax (losos v bylinnej marináde) alebo Sild (Obložený haring). Zelenina sa na Islande pestuje vo veľkých skleníkoch, ktoré sú vykurované parou z gejzírov. Výbornou maškrtou islandského jedálneho lístka sú Hangikjöt (údená jahňacina) Hardfiskur (sušená ryba). Aj Skyr (tvaroh), chutí veľmi dobre. V kaviarňach môžete za cenu jednej šálky kávy vypiť koľko chcete. Na Islande dostanete európske pivá, vína aj tvrdý alkohol.
Typickým domorodým nápojom je Brennivin, ktorý sa páli zo zemiakov.

Nočný život
Vo väčších mestách sú nočné kluby a kiná. Národné divadlo a divadlo v Reykjavíku sa cez leto zavierajú, no počas dovolenkovej sezóny je v ponuke ľahký zábavný program a angličtine; Biele Noci sú zmesou starých, severských rozprávok, povestí a ľudových piesní. Počas zimnej sezóny (September až Jún) sa v univerzitnom auditóriu konajú koncerty islandského symfonického orchestra.

Nákupy
Island je známy flaušovými dekami, kabátmi, bundami, čiapkami a vlnenými pulóvrami. Obľúbenými suvenírami, sú ručne zhotovené hlinené nádoby, v prírodných farbách. Spomínané predmety je možné okrem iného zakúpiť v Duty-free-Shope na letisku Keflavík. OTVÁRACIE HODINY V OBCHODOCH: Po-Pia 09.00-18.00, So 10.00-16.00 (niektoré z obchodov len do 14.00/15.00 Hod.) Niektoré supermarkety a obchody majú v piatok otvorené do 22.00 Hod. V nedeľu sú takmer všetky obchody zatvorené, v lete ostáva veľa obchodov zatvorených aj v sobotu.

Aktivity
Rybolov
vody Islandu sú bohaté na lososy a pstruhy. Rybolov na otvorenom mori sa stáva stále populárnejším, sezóna: Máj-August. Ak si chcete priniesť vlastnú rybársku výstroj, musíte preukázať, že bola pred vstupom do krajiny vydezinfikovaná. V mnohých oblastiach krajiny sú v ponuke TÚRY a PRÍRODOVEDNÉ EXKURZIE. Je tu ale len veľmi málo označených turistických trás. Túry okrem iných organizuje aj Icelandic Touring Club, kde môžete získať informácie o výstupoch na ľadovce pre začiatočníkov i profesionálov. Bližšie informácie môžete získať i od Úradu cestovného ruchu.
Rôzny usporiadatelia ponúkajú dlhšie ľadovcové túry a snežné skútre.

Ornitológia
Pri jazere Myvatn-See, ďaleko na severe krajiny sa vyskytuje množstvo druhov vtákov,
hlavne vodné vtáky. Island je rajom ornitológov.

Jazdy na koni
Islandské poníky pochádzajú z koní Wikingov, ktorí boli pred 1100 rokmi privezené z Nórska. Sú ponúkané mnohé, jedno až sedemdňové
túry na islandských koňoch. PLÁVANIE: je obľúbeným trávením voľného času, najčastejšie pod voľným
nebom. Na vyhrievanie vody v bazénoch či už dnu, alebo vonku sa využívajú horúce, geo-termálne pramene.

Futbal, hádzaná, basketbal a ľahká atletika
sú veľmi populárne a lákajú mnoho divákov.

Lyžovanie
Najvhodnejšie miesta: Blafjöll (Modré Hory). Táto oblasť je od hlavného mesta vzdialená len 30 min. a disponuje snehom až do Apríla. Nachádza sa tu 13 vlekov a zjazdovky sú osvetlené až do 22.00 Hod. ďalšie lyžiarske oblasti sa nachádzajú v Akureyri, Dalvik, Olafsfjördur, Siglufjördur a na severozápade v Isafjördur. Veľmi populárne sú lyžiarske kurzy v Kerlingarfjöll a hlavne v Júli a Auguste. GOLF: Všetky veľké golfové ihriská sú k dispozícii záujemcom. V Akureyri (na severe Islandu) je veľké 36-jamkové golfové ihrisko, na ktorom sa odohrávajú medzinárodné turnaje. Úplne nový pocit z hry golfu, je možné zakúsiť pri nočnej partii v lete, keď polnočné slnko garantuje nezabudnuteľný zážitok.

Kalendár podujatí
Febr. 2001 Thorri (Festival kulinárskeho umenia), v celej krajine.
April (1) Prvý letný deň(Oslavy na celom Islande). April/Mai Skagafjörđur Cultural Festival Week(kultúrny festival). Mai/Juni Reykjavík Arts Festival (festival umenia) 17. Juni Oslavy ku dňu nezávislosti (divadelné a hudobné predstavenia), v celej krajine. Juni Oslavy letnej noci, Akranes. Aug. Dánske Dni (každoročný festival pre rodiny) Stykkishólmur.
18. Aug. Kultúrna Noc v Reykjavíku.
19. Aug. Reykjavík Marathon. Sept. Reykjavík Jazz Festival. Nov. Nordic Festival, Reykjavík.
Toto je len časť podujatí. Bližšie informácie na oddelení cestovného ruchu.

Zvyklosti
Island sa návštevníkovi prezentuje ako beztriedna spoločnosť, ktorej literárne tradície siahajú až do stredoveku. Ako pozdrav sa tu podáva ruka. Ľudia sa navzájom oslovujú krstnými menami, priezviská sa skladajú z krstného mena otca a prípony Son (syn) alebo Dóttir (dcéra). Jón Magnússon znamená Jón, Magnusov syn, a Sigrid Magnúsdottir je Sigrid, Magnusonova dcéra. Návštevníci sú často pozývaný do domu. Malé pozornosti a darčeky sú prijímané s radosťou. Islanďania sa radi pekne obliekajú; no veľmi obľúbeným je taktiež pohodlné športové oblečenie.

Sprepitné
Už je väčšinou zarátané v účte, extra sprepitné sa neočakáva.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...