Írsko - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Dĺžka Írskeho pobrežia je 2200 km (3500 míľ). Ponúka prekvapivú rozmanitosť scenérií a výhľadov, od miernych svahov na východe až po divoké kamenisté pobrežie na západe. Vyskytuje sa tu niekoľko obľúbených rezortov, ale dalo by sa povedať, že Írsko nie je celé zasiahnuté procesom komercializácie. Väčšina z nich je ale pekné, tiché a kľudné miesto ideálne pre rodinnú dovolenku. Väčšinu známych pláži nenavštevuje veľa ľudí, okrem vrcholu letnej sezóny. Celá krajina nesie pečať pokoja a ticha, prečo je aj často navštevovaná. Medzi týmito zaujímavými miestami je po celej krajine roztrúsených aj niekoľko starých pamiatok s datovaním spred Krista.

Ak budete potrebovať pomôcť, v krajine je okolo 50 turistických informačných kancelárií, kde vám môžu poradiť alebo inak pomôcť. Kancelárie bývajú normálne otvorené (v Pondelok- Piatok od 9:00- 18:00 a v Sobotu 9:00-13:00), ale tieto časy sa môžu meniť v závislosti od lokality a iných okolností. Informačné kancelárie v prístavoch a na letiskách by mali byť otvorené non-stop počas letných mesiacov.

VÝCHODNÉ POBREŽIE: kantóny Dublin, Louth, Meath, Kildare, Wicklow, Wexford, Carlow, Waterford a Kilkenny.

JUHOZÁPAD: kantóny Cork, Kerry, Clare, Limerick a Tipperary.

ZÁPAD: kantóny Galway, Mayo, Sligo, Leitrim a Donegal.

THE LAKELANDS (JAZERNÁ ČASŤ): kantóny Monaghan, Cavan, Longford, Westmeath, Roscommon, Offaly a Laois.

Východné a Juhovýchodné pobrežie
toto pobrežie bolo najviac ovplyvnené kolonizáciou v závislosti od svojej polohy. Tj. najprv Vikingami v 9 storočí a potom Angličanmi po invázii v roku 1170. Väčšinu povrchu pokrývajú lesy, pláže, útesy, obydlia a zrúcaniny starých zámkov alebo kaštieľov.

Dublin
, hlavné mesto Írska, leží v údolí rieky Liffey. Obklopuje ho Dublin Bay (Dublinská pláž) a Wiclow Hills (Wicklovské vrchy). V meste vás môžu zaujať impozantné novodobé budovy, ale i bohatá architektúra z 18 storočia. Má množstvo úzkych i širokých ulíc a veľa rôznych námestí. Sú tam obchodné centrá a rôzne kultúrne, športové i zábavné podujatia. Z mesta sa dá spraviť neďaleká prechádzka do Dublin mountains alebo na pláže.

V Dubline sa nachádza veľa mestských parkov, najznámejší z nich leží na západnom okraji mesta. Je tam sídlo Írskeho prezidenta a americkej ambasády. Park je známy aj kvôli Viceroy Lodge a 61 m vysokom obelisku vztýčenom na počesť Duka of Wellington v roku 1817. Park má obvod 11 km (7 míľ) so sieťou chodníčkov a ciest, kde sa dá kľudne poprechádzať. Neďaleko je ZOO.

Sú tam aj exkurzie po meste (po celý rok) a priľahlých oblastí (iba v lete), ktoré sa dajú absolvovať v autobusovou spoločnosťou Bus Eirean. Prechádzkové exkurzie sa konajú v centre mesta. Takéto prechádzky majú v cene špeciálnu knižočku s popisom trasy, spomenutými zaujímavými miestami a atď. Taktiež sa dajú zohnať v informačných kanceláriách.

V Dubline je (ako v každom inom hlavnom meste) veľa pekných a zaujímavých vecí, budov, inštitúcií atď.

The National Gallery (Národná galéria) má viac než 2000 umeleckých diel. The National Muzeum (Národné múzeum) má zbierku Írskych starožitností z Doby kamennej a vyššie. Potom je tam the Dublin Civic Museum; the Municipal Gallery of Modern Art (Galéria moderného umenia); the National Library of Ireland a the Royal Irish Academy Library (Írska národná knižnica a i.). Trinity College Library vlastní Keltskú knihu z 8 storočia a najbohatšia a najkrajšiu zbierku starých rukopisov v Írsku. Trinity College je asi najznámejšia budova v Dubline. Bola vystavaná za vlády Elizabeth I v roku 1591. Dublin Castle (Dublinský zámok), ktorý bol sídlom Anglickej vlády od 12 storočia do asi roku 1920. (môžete ho nájsť na vyvýšenine západne od Dame Street a Christ Church Cathedral, asi najkrajšej historickej budove, nachádzajúcej sa na konci Lord Edward Street).

Okrem množstva historických pamiatok si môžete vychutnať aj športový život v meste Dublin. Najvýznamnejšie podujatia sú Národná vrhačská súťaž a Gaelic futbalové finále (v Septembri) a Dublin Horse Show- Dublinské konské preteky (v Auguste). Takisto sa tam pestuje golf. Hráči majú na výber 30 výborných ihrísk, z ktorých si môžu vybrať. Zaplávať si môžete ísť do rôznych krytých plavární s teplou vodu na predmestiach Dublinu.

Milovníci divadla sa môžu rozhodnúť, ktoré z hlavných divadiel (Abbey, Peacock, Gate, Gaiety, Olympia a New Eblana) si vyberú. Počas letnej sezóny Gaiety a Olympia uvádzajú množstvo predstavení so známymi Írskymi alebo hosťujúcimi hercami. The Gate sa zameriava skôr na svetovo známe hry od známych Írskych režisérov- ako napríklad Goldsmith, Sheridan, Wilde a Shaw. The National Theatre of Ireland (Írske národné divadlo) je Abbey, kde program pozostáva väčšinu z hier novodobých Írskych autorov. Zaujímavé je aj Lambert Mews Theatre, kde sú predstavenia produkované slávnymi Lambertskými bábkarmi. (Divadlo má 100 miest a je asi 10 km-8 míľ od centra mesta Dublin). Všetky tieto divadlá majú otvorené od Pondelka do Soboty. V informačných kanceláriách sa môžete spýtať na presný program. Projects Arts Centre je populárne najmä medzi študentmi. Koná sa tam dráma, čítanie alebo recitácia poézie. Je otvorené aj v nedeľu.
Ďalšie oblasti a mestá zo zaujímavými turistickými atrakciami.

Oblasť Waterford
známa predovšetkým vďaka svojím ručnými výrobkami zo skla a kryštálu. V celej oblasti je množstvo malých rybárskych dediniek a mestečiek, pláže a prekrásne scénerické výhľady. V meste Waterford: Waterford Crystal Visitor Centre- asi najnavštevovanejšia turistická atrakcia s prehliadkou tých najkrajších ručne vyrezávaných kryštálov. Do tohoto umenia vás zasvätia majstri. City Heritage Muzeum a Lismore Heritage Centre (obe o dejinách Írska, „odkaz predkov“). Túra: Waterford City Tour- exkurzia po meste.
Dedinka Passage East- miesto, kde sa vylodil kráľ Richard roku 1170.

Neďeľeko Lismore: dva kláštory zo 7 storočia, katedrála z roku 1633 a Ballysaggatmore Towers (krásna gotická budova) v peknom prostredí lesov, obľúbené miesto pre pikniky.
Dungarvan- historické budovy; kláštor Ardmore a Augustinian Abbey.

Kantón Meath a Louth
na severe od Dublinu. Krásne pláže a útesy s výhľadmi. Meath má obsahuje najviac historického bohatstva (napr. Tara- Keltský trón, najväčšiu Normanskú pevnosť Trim a i.)
Kantón Wicklow: pomenovaný aj ako „záhrada Írska“, krásne prírodné scenérie, Wiclkow mountains Wicklow (926 m n. m.)
Wexford: viac na juhu ako Wicklow, rozľahlé farmy, známy pre operný festival.

Výletné miesta
Newgrange, Dowth, Knowth a Meath sú najdôležitejšie zo skupiny asi 40 pomníkov z doby kamennej, známe aj pod menom Brú Na Bóinne (tieto kamenné hroby predstihli pyramídy).
Cooley Peninsula (poloostrov v Louth) je dobrý pre prechádzky a turistiku.

Okolio Dublinu- Howth Castle a Malahide Castle.
Swords (severne od Dublinu)- Dun Laoghaire (Dun Leary), Russborough, Castletown House a zrúcaniny arcibiskupovho sídla je tiež škoda obísť.

Juhozápad
Juhovýchodné kantóny (Clare, Cork, Kerry, Limerick a Tippeary) sú známe ako oblasť s prírodnými krásami a výbornými príležitosťami na rybárčenie. Môžete obdivovať krásne jazierka a vrchy a mnoho historických pamiatok.

Výletné miesta
Oplatí sa ísť pozrieť na The Burrenn (vápencová planina- zaujímavá pre botanikov i biológov), stovky zámkov aj zámočkov (od dobre zachovalých až po staré ,ošarpané a spustnuté).

Limerick- štvrté najväčšie mesto v Írsku s krásnymi historickými budovami v Georgiánskom štýle (napr.: King John’s Castle (13 storočie), St. Mary’s Cathedral (12 storočie)Bunratty Castle a i.).

Cashel- jedno z najvýznamnejších historických miest v krajine
Dingle peninsula (poloostrov)- pekná krajinka na túry a najzápadnejší bod Európy,
Cork- St. Finbarr’s Cathedral, Blarney Castle a Blarney Stone (blízko Cork-u),Tralee- dobré nákupné stredisko, festivaly, dobré základňa na poznávanie západného pobrežia
Beara peninsula (poloostrov) a Bantry- pekná pobrežná scenéria a dobré ubytovanie na privátoch

Západné pobrežie
Západné a severozápadné kantóny (Galway, Mayo, Sligo, Leitrim a Donegal) sú poslednou poangličtenou časťou krajiny (miesta chalúp a domčekov, vápencových planín a strmých útesov), krajiny, ktorá už dávno inšpirovala rôznych spisovateľov, básnikov a maliarov. V tejto oblasti sú dominantné najmä dve vrchoviny, the Twelve Bens a Maam Turks. Celý severozápad pozostáva z mierne zvlneného povrchu, strmých útesov, malých samostatných ostrovčekov v dohľade na horizonte a dlhých pieskových pláží. Vnútrozemie je tiež rozmanité, v Donegal-e nájdete vrchy, v Leitrim jazerá. Povrch je zbrázdený úrodnými údolíčkami, sem-tam sa objaví starý kostolík, stará hrobka alebo pustnúce ruiny.

V kantóne Mayo stojí za zmienku Holy Mountain of Croagh Patrick. Tento kuželovitý vrch dominuje v okolitej krajine a každoročne toto pútnické miesto stáva cieľovým miestom pre stovky pútnikov. Z vrchu je nádherný výhľad.

Kantón Sligo- narodil sa tu básnik W. B. Yeats. Hádam ešte nikto tak krásne neopísal túto časť krajiny s jej pohoriami, jazerami a krásnou pobrežnou scenériou. Yeats je pochovaný v kostole v Drumcliff. Ale Sligo je zaujímavé aj pre svoju archeologickú dôležitosť. V Bricklieve Mountains (severozápadne od Ballinafad) sa nachádza starý cintorín z Doby kamennej. The Stone of Cu (obrovská kamenná hrobka) je severne od Lough Gill (zátoka) a Fermoyle. Slávny anglický kráľ Cormac MacAirt bol vraj vychovávaný vlčicou v jaskyniach Caves of Kesh v Keshcorran Hills.

Mestečko Galway (s nádychom Anglickej, Španielskej a Francúzskej architektúry) je dobrý východiskový bod pre cestovanie na západe Írska.

Výletné miesta
The Aran Islands- loďou alebo lietadlom z Galway. Staré pevnosti a kresťanské sídla, Folk Muzeum.
Westport- jedno z najkrajších miest v oblasti. Bolo navrhovaná architektom Jamesom Wyattom v 18 storočí. Najznámejšia atrakcia je Westport House dom postavený uprostred jazera.
Connemara- národný park o rozlohe 1620 ha (4000 akrov)Navštevované miesta v tejto oblasti sú: Maam Turk Mountains, Kylemore Abbey a Lough Mask Abbey. Lough Mask House je známy svojím niekdajším pánom kapitánom Boycott-om, ktorý bol tak prísny a zlý, že nikto nechcel pre neho pracovať z toho slovo bojkot(ovať).
Medzi Lough Corrib a Lough Mask je Cong, kde bol natáčaný film Tichý muž (The Quiet Man). Ruina Augustian Abbey z 12 storočia.
Inishmurray Island- kláštor zo 6 storočia.
Benbulben- 527 m (1730 stôp) vysoký vrch s pekným scénerickým výhľadom.

The Lakelands (Jazerná časť)
- kantóny Monaghan, Cavan, Longford, Westmeath, Roscommon, Offaly a Laois. Môžeme ich nájsť v stredozemí krajiny. Povrch prechádza od vápencových plání až po mierne zvlnenú pahorkatinu a menšie pohorie až do lesnatých údolí a rovinaté nížiny. V minulosti slúžili aj ako bojové polia medzi anglickými vládcami a Írskymi klanmi. Je tam niekoľko pomníkov, ale v prítomnosti sa územie zameriava na miernejší spôsob života- poľnohospodársky, vďaka úrodnej pôde.

Výletné miesta
Dun a Ri Forest Park (Kingscourt), Killykeen Forest Park a Cuilcagh Mountain (Cavan), The Rock of Dunamase a Emo Court Gardens (neďaleko Portlaoise), stará osídlenie (Fore), Athlone Castle (kantón Westmeath), Goldsmith Country (kantón Longford), Patrick Kavanagh Country (kantón Monaghan), Birr Castle a starý kláštor v Clonmacnois (kantón Offaly), Lough Key Forest Park a Boyle Abbey (obidve blízko Boyle), a Roscommon Castle (kantón Roscommon), Cathedral at Longford (19 storočie), mesto Kilkenny zo zámkom, múzeom a katedrálou, ruiny Jerpoint Abbey blízko Thomastown, Dunmore Cave; Carton House at Maynooth (Kildare), a blízko obelisk Connolly’s Folly, White’s Castle v Athy nad riekou River Barrow, a množstvo jazierok a menších riek poskytujúcich možnosť pre člnkovanie, rybárčenie a relax.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...

Když se řekne ...é i r e - Tenhle „Zelený ostrov“, jak se Irs...

Irská romantika - Místní architektura je dost podobná anglické, ...