Indonézia - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Jáva

Hlavné mesto Jakarta si zachovalo pôvab britských a holandských koloniálnych čias v podobe mnohých historických stavieb a nedávno zreštaurovaného „starého námestia“. Nad Merdekou sa týči 140 metrov vysoký Národný monument korunovaný plameňom z čistého zlata. Centrálne múzeum má kvalitnú etnologickú zbierku, ktorú okrem iného tvoria i prastaré hinduistické sochy. V portugalskom kostole (dokončený v r. 1965) nájdete obrovský holandský orgán, úplne inú vieru reprezentuje jedna z najväčších mešít sveta, moderná stavba v centre Jakarty – Istiglal.

Približne 13 km od Jakarty sa rozkladá chrámový komplex Prambanan zasvätený hinduistickým Bohom Brahma, Shiva a Vishnu. Jeho súčasťou je tiež svätyňa Loro Jonggrang, ktorá je považovaná za najsúmernejší hinduistický svätostánok na území Indonézie. V chráme sa pravidelne uskutočňujú predstavenia baletu Ramayana, ponímajúcom stovky tanečníkov, hudobníkov a spevákov.

Na kopci západne od Jakarty sa rozkladá pravdepodobne najväčší budhistický komplex na Zemi – Borobudur, ktorého steny sú zdobené takmer 5 km detailných rytín.

Na východe ostrova sa týči stále aktívna sopka Bromo. Výstupy na okraje jej krátera sú obľúbené medzi turistami a majú svoj počiatok v neďalekej Surabayi.

Jáva je doslova zaplavená bábkovými predstaveniami, v ktorých ožívajú miestne legendy a príbehy.

Sulawesi

Sulawesi je známy tiež pod neoficiálnym názvom „ostrov orchideí“. Ostrov je krajinou vysokých pohorí, hmlistých údolí a jazier.

Na juhu sa rozkladá prírodná rezervácia Bantimurung, ktorá je domovom tisícok exotických motýľov. Sulawesi pojíma niekoľko horúcich prameňov a gejzírov (Karumengan, Kinilow, Lahendong, Leilem a Makule). Región Taroja (krajina nebeských kráľov) je známy bohato zdobenými domčekmi domorodcov a ich zvláštnymi pohrebnými ceremóniami, pri ktorých ukladajú pozostalých do vertikálnych útesových hrobiek.

Sumatra

Sumatra je druhým najväčším ostrovom Indonézie. Jej územie pokrýva vulkanický horský terén s horúcimi prameňmi, rozľahlými plantážami a doposiaľ neprebádanou džungľou. Turisti sa môžu zúčastniť safari organizovaných v miestnych rezerváciách (Bengkulu, Gedung Wani, Loeser), ktoré sú útočiskom pre tigre, slony a nosorožce. Zaujímavé je i jazero Toba (900 mnm), pôvodný sopečný kráter s obývaným ostrovčekom vo svojom strede. Mesto Bukittinggi na západe ostrova sa pýši pevnosťou de Kock, rušným trhoviskom, zoo a múzeom.

Najlepšie pláže nájdete na východe Sumatry.

Bali

Bali (ostrov Bohov) má rovnaký vulkanický základ ako Sumatra. Je pokrytý riekami, jazerami, terasovitými ryžovými poľami, palmovými hájmi a na pobreží zlatým pieskom. Pri malej rozlohe – 2095 km2 Bali hostí približne 2,5 milióna obyvateľov. Po celej dĺžke ostrova sa od východu na západ dvíhajú sopečné pohoria, ktorým dominuje Gunung Ajung (Svätá Hora), jej kónický vrcholec stúpa do výšky 3170 m. Na sever od centrálnych hôr leží úrodná oblasť, kde sa dopestúva zelenina a kopra, ryža ostáva dominantou centrálneho Bali.

Na ostrove nájdete tisíce svätýň (ich presný počet nebol nikdy zmapovaný) od majestátneho chrámu v Besakihu až k malým svätostánkom v osadách.

Hlavným mestom Bali je Denpasar. K jeho atrakciám sa radia miestne múzeum a medzinárodne známe konzervatórium (Kerawitan) – centrum balijského tanca.

Morský chrám Tanah Lot je jedným zo série svätýň západného pobrežia a predstavuje skutočne jedinečný príklad staviteľského umenia domorodcov.

Neďaleko mesta Bedulu leží Goa Gajah (Slonia jaskyňa) – obrovská kaverna, ktorej vchod je zdobený rytinami zvierat a rastlín.

Posvätným prameňom Tampaksiring sa pripisujú liečebné účinky, čím priťahujú tisícky turistov ročne.

V okolí osady Sangeh sa rozprestiera neveľký opičí les (12 ha), kde rôzne druhy primátov a netopierov spokojne spolunažívajú v korunách stromov a útrobách starého chrámu (Pura Bukit Sari).

Zhruba hodinu jazdy severovýchodne od hlavného mesta stojí aktívna sopka Mount Batur. Výlety na jej vrchol sa uskutočňujú medzi treťou a šiestou hodinou rannou a ponúkajú neopakovateľné východy slnka.

Pura Besakih (10.storočie) – chrám týčiaci sa na úpätí sopky Gunung Agung predstavuje komplex viac než 30 svätýň a hostí mnohé festivaly.

Obľúbeným prístavom obrovských výletných lodí je dedinka Padangbai zasadená v prekrásnom prostredí tropickej vegetácie na leme zlatistého pobrežia.

Goa Lawah („jaskyňa netopierov“) skutočne nerobí hanbu svojmu menu, nakoľko predstavuje útočisko pre tisícky lietajúcich cicavcov, ktorí počas dňa okupujú každučký centimeter jej stien.

Lombok

Panenský ostrov o rozlohe 1285 km2 dostal meno po čili papričke a na svojom území pojíma jeden z najvyšších vulkánov indonézskeho súostrovia – Rindjani (3745 m).

Juhu dominuje skalnaté pobrežie, ktoré s postupom na východ prechádza v suchú a vyprahnutú oblasť pripomínajúcu púšť. Západ ostrova má opačný charakter, na jeho úrodnej pôde sa darí ryži, banánom či kokosovým orechom. Na severe sa husté lesy dvíhajú po úbočiach sopky, odkiaľ sa naskytajú úžasné výhľady.

Lombok zahŕňa dve väčšie mestá – kapitolu Mataran a rušný prístav Ampenan - obe stoja za preskúmanie.

Východná Indonézia

Najdivokejšia a najmenej prebádaná časť Indonézie pripadá dvom obrovským súostroviam v zradných vodách Bandského mora.

Súostrovie Moluccan

Z približne tisícky ostrovov je mnoho neobývaných a izolácia pobreží, ktorá stúpala od ukončenia obchodu s korením, bola príčinou vytvorenia rozdielnych kultúr a jazykov.

Najväčším zo skupiny ostrovov je Halmahera. Na jeho pobrežiach sa sústreďujú potomkovia národností, ktoré sa v minulosti podieľali na výnosnom obchode s koreninami – Arabi, Holanďania, Malajzijci či Portugalci.

Ďalej na sever sa rozkladá Morotai, ktorý v časoch 2. svetovej vojny slúžil ako japonská vojenská základňa. V súčasnosti sa úsilie jeho obyvateľov sústreďuje na produkciu kakaa a kopry.

Západne od Halmahery ležia dva neveľké sopečné ostrovy Ternate a Tidore, ktoré boli kedysi najvýznamnejším svetovým zdrojom klinčekov. Sultanát Ternate bol zvrhnutý kolonizačným procesom Portugalcov, ktorí postupne anektovali väčšinu Juhovýchodnej Ázie. Oba ostrovčeky nesú mnoho architektonických pamiatok na spomínané turbulentné obdobie a priťahujú viac turistov ako ich rozľahlejší susedia.

Klinčekom sa darilo aj v južných častiach Moluccanu. Historicky hodnotnými dôkazmi holandskej kontroly nad voňavým obchodovaním je viac ako 40 starých pevností na ostrove Ambon.

Súostrovie Nusa Tengara

Nusa priťahuje turistov jedinečným morským svetom a plážami. Ostrov Komodo je veľmi dobre známy ako domov najväčšieho žijúceho jaštera na Zemi (varan komodský). Hora Keli Mutu je jednou z najkrajších indonézskych prírodných rezervácií s troma kráterovými jazerami, ktoré neustále menia farbu hladiny s postupujúcim denným svetlom.

Ostrovy rozkladajúce sa severne od Timoru sú iba zriedkakedy cieľom turistov, ale i napriek tomu sú posiate pevnosťami z koloniálneho obdobia, kedy boli známe ako štartovacie body pre lov veľrýb.

Prekrásne pláže a koralové záhrady objavíte v okolí skupinky ostrovov Terawangan.

Indonézia poníma tisíce ďalších ostrovov, z ktorých mnohé sú dodnes neprebádané a bez mena. Krása tejto morskej krajiny spočíva nielen v nádherných plážach a koralových útesoch v bezpečných dovolenkových rezortoch, ale hlavne v diverzii kultúry obyvateľstva od ostrova k ostrovu.


Pozri turistické informácie aj pre nasledovné lokality


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...