Ako cestovať s Internetom
- Tomáš Bella
 
 
 

Pripraviť sa, pozor...

Balenie batoha sa dá len veľmi ťažko odkladať na čas, keď ste už na cestách. Odložiť sa naproti tomu dá zisťovanie formalít, napríklad informácie, či potrebujeme na Ukrajinu víza. O polnoci na letisku v Kyjeve alebo na hranici vo Vyšnom Nemeckom by sme to však - za istých okolností - mohli oľutovať. Takže ako to s podmienkami na vstup v skutočnosti je? Najspoľahlivejšie informácie určite nájdeme na oficiálnych vládnych stránkach, konkrétne na už spomínanej stránke Ministerstva zahraničných vecí SR, www.foreign.gov.sk/slovak/page_countries_register.shtml (Nemýľte sa, v adrese tejto stránky nie sú medzery, ale podčiarkovníky, ktoré však podčiarknutím mierne strácajú na výraznosti..;-). Pri ďalekej ceste však nikdy nezaškodí informácie si overiť na veľvyslanectve konkrétnej krajiny, kamenné adresy veľvyslanectiev na Slovensku nájdete tamtiež, odkazy na webstránky mnohých veľvyslanectiev iných štátov na www.embpage.org. Na ministerskej stránke sme teda zistili, že nepotrebujeme víza, ale stačí nám overené pozvanie alebo turistický voucher. (Kam Slováci potrebujú víza? - www.stellaservis.sk/viza.htm.) Okrem toho sme sa dozvedeli mnohé praktické informácie o colnej procedúre, ale - stále nám nie je veľmi jasné, čo to vlastne ten voucher je...

Zamierime preto presne na ”opačný" koniec internetu - osobné stránky užívateľov - pokiaľ možno užívateľov, ktorí už niekedy cestovali na Ukrajinu. Odkazy na slovenské cestopisy nájdeme na adresách szm.sk/zabcespr/, www.zoznam.sk/Cestovanie/Cestopisy/ alebo www.katalog.sk/ces/cestopisy.htm, zdá sa však, že Slovákov cesty na Ukrajinu príliš nelákajú. V českom katalógu www.seznam.cz sme však po vyhľadaní reťazca Ukrajina v sekcii Cestovanie - Cestopisy získali adresy až pätnástich pôvodných rozprávaní o tejto krajine.

Okrem neoceniteľných rád a upozornení na nástrahy číhajúce na Čecha či Slováka v cudzej krajine je pri cestopisoch podstatná aj optika pohľadu, odlišná od suchých oficiálnych informácií a poznámok od ”civilizovaných" autorov. Za všetky len jeden citát z cestopisu na www.mujweb.cz/www/Tomas_Kalina/infoukra.htm: ”Ukrajinci nás majú radi, čo je dosť čudné, keď u nás makajú ako otroci a ešte sa o nich v novinách píše ako o zločincoch a mafiánoch."

Ďalším problémom, ktorý by sa dal teoreticky odkladať až po príchod na miesto činu, je vhodná turistická mapa. Hľadať ju začneme na travel.yahoo.com. Najskôr sa preklikáme ku hlavnej stránke Ukrajiny. Tu klikneme na odkaz Travel Resources, za ktorým sa skrývajú odkazy na ďalšie internetové stránky o cestovaní na Ukrajine. V kategórii Maps už nachádzame konkrétne servery s ukrajinskými mapami - klikaciu mapu regiónov (po kliknutí na niektorú oblasť získame jej mapu vo väčšom ”priblížení") na travel.kyiv.org/map/ a rozsiahlu stránku www.infoukes.com/ua-maps/, kde sú okrem klasických geografických máp uskladnené i automapy a plány jednotlivých miest. Pri pátraní po mapách iných krajín by bol, samozrejme, postup na Yahoo rovnaký.

Ak by sme však neuspeli, môžeme vyskúšať ešte servery obsahujúce mapy z celého sveta. Server www.mapblast.com ponúka pohodlné ovládanie a plynulú zmenu mierky mapy - stačí posúvať pomyselný balón do väčšej alebo menšej výšky nad zem. Po vyhľadaní optimálneho výrezu sa dajú mapy jednoduchým spôsobom vytlačiť. Rovnaké služby, len s inými mapami, ponúka aj server maps.expedia.com, jednotlivé miesta na Zemi sa dajú vyhľadávať a vybranú časť geografickej mapy si môžete nechať poslať emailom.

A napokon - ak vás vytlačené mapy formátu A4 neuspokojujú, môžete si papierovú mapu objednať cez internet. Stačí vyplniť jednoduchý formulár na adrese www.freytagberndt.sk - mapu dostanete na dobierku poštou do dvoch až troch týždňov.

Na záver prípravnej fázy sa pozrieme na poistenie. S on-line poisťovaním cez internet to na Slovensku nie je nijako slávne, je to vlastne nijako žiadne. Zoznam webstránok poisťovní nájdete na adrese szm.sk/podpoi/. Podrobnejšie informácie o poistení pre cstovateľov ponúka Union (www.union.sk/individ/cestovne_poistenie.asp, možnosť odoslať žiadosť o konkrétnejšie informácie cez web), Európska cestovná poisťovňa (www.europska.sk/individualne.shtml, užitočný je podrobný rozpis hradených nákladov), Otčina (www.otcina.sk/produkty/cestovne.html) a Allianz (www.allianz-kb.sk/Cestovne.html).



 

OBSAH

Čo je to internet?

História internetovej hystérie

Duch internetu (úryvok)

Reč nášho kmeňa (úryvok)

Email

Emailová adresa (úryvok)

Kde hľadať email?

Netiketa  - čo sa sluší a čo nie (úryvok)

Moja prvá emailová schránka

Web

Kde domov můj

Hádaj, na čo myslím (úryvok)

Hľadaj, rexo! (úryvok)

Fulltext alebo katalóg?

"Veľké stránky"

Nákupy a rezervácie cez internet

Ostatný internet

Irc - reálny rozhovor

Emailové konferencie (úryvok)

Veľký virtuálny výlet

Všeobecné rady (úryvok)

Pripraviť sa, pozor... (úryvok)

Tam a späť - doprava

Tam a spať - ubytovanie

Vlastná tvorba

Finito

Skratky a značky