Ako cestovať s Internetom
- Tomáš Bella
 
 
 

Netiketa – čo sa sluší a čo nie.

Na rozdiel od prostredia štátu s nastolenou diktatúrou proletariátu, prostredia základnej školy, či prostredia ktorejkoľvek vyspelej demokracie na internete neexistuje nijaká inštitúcia či osoba, ktorá by mohla postihovať užívateľov za nevhodné správanie. Napriek tomu, alebo práve preto - vyberte si sami - existuje množstvo nepísaných pravidiel (zapísaných v nasledujúcich odsekoch :-), ktoré sa, na rozdiel od pravidiel zákonne ustanovených, vcelku dodržiavajú. Ich rešpektovaním si totiž užívatelia navzájom šetria čas, nervy a v neposlednom rade i peniaze.
Pre pravidlá slušnosti na internete sa zaužíval termín netiketa, odvodený z anglických slov net (sieť) a etiquette (etiketa). (Do slovenčiny by sa dal tento termín preložiť možno ako ”sietiketa" :-). Ak nebudete netiketu dodržiavať, vyslúžite si povesť:
a) začiatočníka, amatéra, ktorý používa email, ale nič o ňom nevie
b) grobiana či egocentrika, ktorému je jedno, že adresáti správy budú míňať svoje peniaze kvôli jeho pohodlnosti či hlúposti.
Ani jedna z možností zrejme nie je veľmi lákavá, tu sú preto hlavné zásady emailovej netikety:

- Nepíšte, ak nemáte o čom. Neposielajte ďalej reťazové listy (iba ak dobrým známym), bezduchú korešpondenciu, nevyžiadanú reklamu, emailové vírusy či iný spam. Spamom je aj správa o tom, že sa objavil nový vírus a že to treba RÝCHLO oznámiť všetkým známym, pretože inak im počítač isto-iste o pár hodín exploduje. Spamom je Čínsky list šťastia, ktorý musíte poslať najmenej tridsiatim trom kamarátom, aby vás neopustila milá. (John reťaz pretrhol a spadla naňho traverza...). Spamom je cenník vašej firmy, ktorý ste rozoslali na emailové adresy nazbierané z vizitiek. (Tento druh spamu je navyše na Slovensku trestný.)

- Neposielajte bez varovania emailom veľké súbory. Elektronickou poštou je teoreticky možné poslať čokoľvek, hoci aj polhodinový videozáznam (samozrejme, v digitálnom formáte). Odosielateľ aj príjemca však musia byť pripojení na internet ”dostatočne širokým káblom".Ak niekde z internetovej kaviarne v Tokiu, ktorá je pripojená pevnou linkou, odošlete dajme tomu veľké fotky priateľovi na Slovensko, budú ho čakať na slovenskom poštovom serveri o pár minút. Ich sťahovanie zo servera do počítača cez telefónnu linku však môže zabrať pekných pár hodín, navyše sa pri našej kvalite liniek nemusí vôbec podariť a dotyčný šťastlivec sa nielen nepokochá na vašich skvelých záberoch Fudžisanu, ale zásielka mu zablokuje celú poštovú schránku.
Za MAXIMÁLNU akceptovateľnú veľkosť súboru, ktorú je možné poslať bez varovania, môžeme zatiaľ považovať 100 kilobajtov. Pre porovnanie - približne toľko má internetová časť tejto knihy napísaná vo formáte T602 (vo Worde je to o trochu viac), alebo jedna väčšia kvalitná fotka vo formáte JPEG. Na jednu disketu s kapacitou 1,4 megabajtov by sa zmestilo približne 14 takýchto súborov. (Veľkosť posielaných súborov, najmä textových, však možno podstatne znížiť použitín niektorého z takzvaných pakovacích programov, napríklad ARJ alebo ZIP. Tie dokážu dáta ”stlačiť" do menšieho balíčka, ktorý si príjemca, vlastniaci rovnaký pakovací program, môže rozbaliť do pôvodnej podoby.) Každopádne je ťažké jednoznačne stanoviť prijateľnú veľkosť emailu, každý užívateľ je pripojený cez iného poskytovateľa internetu, telefonuje cez inú centrálu telekomu a má iný modem. Všetky tieto faktory vplývajú na rýchlosť prenosu. Pokiaľ si teda nie ste ISTÍ, že adresát je schopný rozsiahlu zásielku prijať, pošlite súbory iným spôsobom. Okrem špeciálnych ftp serverov môžete využiť napríklad virtuálnu úschovňu (www.uschovna.cz), ktorá adresáta okamžite emailom upozorní, že si má vyzdvihnúť súbory, ktoré ste mu tu dočasne uschovali. Jej obsluha je veľmi jednoduchá a zvládne ju aj začiatočník.

- Pokiaľ to nie je skutočne nevyhnutné, neposielajte cez internet nijaké programy, najmä nie chronicky známe vianočné pozdravy s nahou animovanou tanečnicou. Nielen preto, že ich už každý aj tak pozná, a tak ich sťahovanie zo servera len zaberá čas, ale najmä preto, že sú mimoriadne často nainfikované počítačovým vírusom.Platí to, samozrejme, aj opačne: ak emailom dostanete neznámy program alebo dokument, alebo vám niečo podozrivé príde od neznámeho odosielateľa, nepokúšajte radšej osud a správu bez otvárania príloh zmažte. (V čase ukončovania tohto textu však už boli známe aj prvé zárodky emailových vírusov, ktoré váš počítač infikujú bez toho, aby ste prílohu museli otvoriť. Proti takýmto záškodníkom vás ochráni len neustále spustený (rezidentný) antivírový program.) Takéto správy majú zväčša anglický text v duchu: ”Ahoj, to som ja, posielam ti ten skvelý vtip, ktorý si chcel. S láskou Betty." Nijakú Betty síce nepoznáte a anglický text ste horko-ťažko vôbec pochopili, no zvedavosť vám nedá, spustíte priložený program a vírus si za pár dní už bude pochutnávať na nevinných dátach vo vašom počítači.

Nebezpečné môžu byť aj dokumenty vo Worde či Exceli, ktoré niekedy bývajú infikované takzvanými makrovírusmi. Pred otvorením takéhoto dokumentu, hoci aj od vlastného nadriadeného, skontrolujte nastavenie textového editora či tabuľkového procesora a zakážte mu spúšťanie makier. Tie sa bežne nepoužívajú a ak vám program hlási ich prítomnosť, s najväčšou pravdepodobnosťou sa k vám dobýja vírus.

- Používajte emotikony (hovorili sme o nich na konci predchádzajúcej kapitoly). Je obrovský rozdiel medzi vetami ”Ty si teda cestovateľ." a ”Ty si teda cestovateľ :-))" Pokiaľ za ironicky myslenú vetu nedáte úsmev, bude zrejme pochopená úplne vážne. Každý čitateľ bude totiž predpokladať, že emotikony poznáte a keby ste chceli vyjadriť iný ako priamy význam vašej vety, použili by ste ich.

- Pri odpovedi na email citujte vždy LEN relevantné riadky, na ktoré priamo odpovedáte. Povedzme, že ste dostali list, ktorý vyzeral takto:

NADPIS: tvoje telefonne cislo?
TEXT:
Ahoj Jano,
prosim ta, napis mi tvoje telefonne cislo do prace.
Dakujem
Miro,
ten, co si sa s nim minule opil v inet-cafe

Ak stlačíte vo vašom emailovom programe tlačidlo ”Odpovedať", objaví sa zväčša pred vami rozpísaná odpoveď približne v takomto tvare:

NADPIS: RE: tvoje telefonne cislo?
TEXT:
> Ahoj Jano,
> prosim ta, napis mi tvoje telefonne cislo do prace.
> Dakujem
> Miro,
> ten, co si sa s nim minule opil v inet-cafe

Emailový program za vás automaticky vyplnil hlavičku - pridal pred ňu RE: (reply), čo znamená, že odpovedáte na predchádzajúci list. Zároveň skopíroval celý pôvodný list a pred každý skopírovaný riadok pridal znak ”>" (Výnimočne sa používajú aj iné znaky, napríklad priama zvislá čiara.) Dôvod je jednoduchý - teraz už nemusíte vypisovať ”V minulom liste si sa ma pýtal, aké je moje telefónne číslo...". Stačí ponechať RELEVANTNÝ riadok z pôvodnej správy a predeň alebo zaň dopísať odpoveď. Napríklad takto:

NADPIS: RE: tvoje telefonne cislo?
TEXT:
>prosim ta, napis mi, ake je tvoje telefonne cislo do prace.
07-645564
Zavolaj dnes poobede.
Jano.

Všimnite si, že všetky ostatné riadky sú vymazané. Ak budete z lenivosti posielať späť všetky riadky, bude to podobné, akoby ste si v reštaurácii utierali zamastené ruky do obrusu - ostatní vás budú mať za blázna a spoločníkom pekne otrávite život. Netiketu pre pokročilých si môžete naštudovať na adresách www-kiv.zcu.cz/~brada/vyuka/zps/texty/etiq/, www.mirex.sk/text/clanok_ako_pisat_majly.htm alebo kvas.cdtip.sk/netiketa.htm.



 

OBSAH

Čo je to internet?

História internetovej hystérie

Duch internetu (úryvok)

Reč nášho kmeňa (úryvok)

Email

Emailová adresa (úryvok)

Kde hľadať email?

Netiketa  - čo sa sluší a čo nie (úryvok)

Moja prvá emailová schránka

Web

Kde domov můj

Hádaj, na čo myslím (úryvok)

Hľadaj, rexo! (úryvok)

Fulltext alebo katalóg?

"Veľké stránky"

Nákupy a rezervácie cez internet

Ostatný internet

Irc - reálny rozhovor

Emailové konferencie (úryvok)

Veľký virtuálny výlet

Všeobecné rady (úryvok)

Pripraviť sa, pozor... (úryvok)

Tam a späť - doprava

Tam a spať - ubytovanie

Vlastná tvorba

Finito

Skratky a značky