hlavná stránka / Angkor Watu / o autorovi / rady o fotografovaní
Zem úsmevov: foto / obsah / zvuky

Zem úsmevov

sedliačka /Sukhotay/

    Sawadí, zapôsobil som pozdravom na úradníka Bangkokského letiska v jeho materčine, ako sa prosím vás dostanem odtiaľto na Kaosan road? Našťastie muž vedel dobre po anglicky, takže s komunikáciou nebol žiadny problém. Keď som mu vyjavil, že nemám záujem o taxík ani špeciálny autobus trochu posmutnel, ale aj tak mi ochotne vysvetlil, ako sa do centra mesta dostanem miestnou dopravou. Zastávka je vraj hneď pred letiskom.

    Po štvorprúdovej ceste, pri ktorej stála zastávka sa v každom smere hnali autá v dvoch prúdoch. Za cestou sa dvíhali moderné budovy s obrovskými bilboardami propagujúce svetové monopoly. Ani moji spolučakajúci nebili cudzokrajnosťou do očí. Žiadne čelenky, tetovania alebo kosti prepichnuté cez nos. Okrem občasných náhubkov proti smogu som na nich a ich vystupovaní nič exotického nezaznamenal. Všetci sa síce odo mňa faranga - cudzinca odlišovali tmavou pleťou, čiernymi vlasmi, hnedými očami a hrubšími perami, ale boli oblečení celkom našsky. Aj do autobusu nastupovali normálne, netlačili sa ako je na mnohých miestach v Ázii zvykom. Skrátka, žiadny kultúrny šok sa nekonal.

Zem úsmevov: obsah / zvuky / hore

Foto:

Na zápase thajského boxu /štadión Lumpini, Bangkok/Budha nefalšovane zlatý /Wat Traimit, Bangkok/Cestou za veriacimi /Sukhotay/Zvieratko v akcii /Hadia farma, Bangkok/Modlitbonosky so svojimi zástavami /Oslavy Nového roka, Nakhon Sawah/Nočný pohľad na historický park /Ayuthaya/
Zem úsmevov: foto / zvuky / hore

Obsah:

Zem úsmevov
Thajsko je hlavnou turistickou destináciou juhovýchodnej Ázie. Hoci ročne do krajiny zavíta 7 miliónov návštevníkov, krajina si dodnes uchovala veľa zo svojho orientálneho dedičstva a má turistom aj cestovateľom čo ponúknuť.
 
Krása na predaj ... /úryvok/
Masážne salóny, kaviarne kde si kávu môžete kúpiť aj so servírkou, takzvané go-go bary, ako aj iné inštitúcie sex-priemyslu sa tešia v Thajsku veľkej priazni nielen domácej, ale aj turistickej verejnosti. Keďže autor tušil, že čitateľov budú zaujímať okrem štatistických odhadov a histórie prostitúcie aj konkrétnosti, pobral sa osobne pozrieť na spomínané sídla nerestí. Dozvedel sa nasledovné
Na nový rok o dračí krok /úryvok/
Čínsky nový rok sa neoslavuje iba v krajine svojho pôvodu. Takisto v Thajsku čínske komunity vychádzajú koncom januára do ulíc v maskách a krojoch, aby v pestrofarebných sprievodoch tancom, spevom, tradičnými hrami a samozrejme delobuchmi, privítali nový rok.
Rozprávanie o tom, ako vyzerá thajsko-čínsky Silvester.
Vyučovanie naboso ... /úryvok/
Do triedy vojde docent matematiky v obleku a jeho študenti sa postavením pozdravia. V laviciach modernej učebne ho víta tridsať dohola ostrihaných bosých mníchov. Vyučovanie triedy budhistickej univerzity v Bangkoku môže začať
Príbeh moderného budhistického mnícha a jeho alma mater.
Sestra Stanislava
Stanislava Bošňáková prežila ako rádová sestra v Thajsku 50 rokov. Ochotne nám porozpráva o svojej práci v utečeneckých táboroch aj spolužití s Budhistami. Vo svojich 86 rokoch sa živo zaujíma, prečo jej Slovensko ešte nemá  prezidenta.
Poľský Vasco de Gama
Prvý človek s ktorým sa autor na svojej púti zoznámil bol Poliak Wladyslaw. Nebol to žiadny cestovateľský nováčik. Navyše cestoval spôsobom, ktorý sa dá nazvať extrémistický. Putuje s minimom peňazí, redukujúc náklady až na skalnaté dno. Tak sa mu stalo, že pri svojej poslednej cesta okolo sveta sa v Pakistane dostal na zoznam políciou hľadaných osôb, že v Brazílii len tak-tak vyviazol z prepadnutia banditami, dokázal prezimovať v Indii za 50 dolárov, a že hranicu do Austrálie prekročil bez víz a peňazí
Kaosan rd.
Kaosan je mesto v meste. Cestovateľská enkláva v uponáhľanej metropole. Na tejto ulici a jej okolí je najhustejší svetový výskyt národov a národností na meter štvorcový. Černosi s Jamajky, nosatí Izraeliti, extravagantné Američanky, drobné Japonky, blonďaví Škandinávci, nemeckí pankeri, tmaví Indovia v turbanoch, počerní Arabi a kde tu aj nejaký Thajčan. Keď sa tam autor ubytoval a doplnil zoznam účastníkov džavotajúceho babylonu aj o národnosť slovenskú, už snáď nechýbal nikto. Možno iba Eskimáci.
Hlavné mestá Siamu
Ayuttaya, Sukhothay, Lopburi. Všetky tieto miesta boli raz hlavnými mestami Siamu. Aj keď má dnes iba Bangkok charakter metropoly, ostatné si zachovali kráľovskú gráciu a  dve z nich sú dokonca na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
O tom prečo nie je Ayuthaya a Ayuthayááá to isté, čo je to Rámayána, a ako vyzerá thajské národné divadlo.
Kde rastú šampióni
Thajskému boxu sa venuje v krajine jeho pôvodu 60000 boxerov profesionálne a niekoľko stoviek tisíc amatérsky. Jedným z mála miest, ktoré pripravuje pre thajský profesionálny ring aj cudzincov je Jitty Gym. Jej zakladateľ a hlavný tréner nás zasvätí do tajov tohoto nekompromisného športu a histórie svojho športového klubu.
Samlory, waty, stupy
Samlory sú trojkolesové vozíky podobné motorke. V Thajsku fungujú ako prestížne prostriedky MHD. Aj s ich pomocou sa dajú obdivovať historické pamiatky Bangkoku zhmotnené do foriem watov, stúp a palácov.
Krvavý šport
Boxerov ozdobených korunami z kvetov privítajú pri vstupe do ringu údery bubnov a mystická melódia niekoľkých dlhých píšťal. Po zaznení gongu sa rytmus hudby a tanečné pohyby súperov stupňujú až vyvrcholia v explóziu kopov a úderov. Jedinou časťou tela, ktorou sa v Thajskom boxe nesmie udierať je hlava a jediným zakázaným terčom úderov je rozkrok. Pri veľkých zápasoch tohoto národného športu netečie však len krv ale aj množstvo peňazí.
O tom ako to vyzerá v súboji o titul profesionálneho šampióna thajského boxu na štadióne Lumpini v Bangkoku.
Hadia farma
Hadia farma Thajského červeného kríža v Bangkoku je najväčšou inštitúciou svojho druhu v Juhovýchodnej Ázii. Hlavný ošetrovateľ pán Uthoan rozpráva o tom, ako vyzerá chov niekoľkých stoviek jedovatých plazov, ich predvádzanie a "dojenie" ale aj o tom, ako chutí uštipnutie kobrou kráľovskou a prečo sa namiesto elektrotechnika stal "hadárom".

Zem úsmevov: foto / obsah / hore

Zvuky:

Cinkot mincí v chráme Wat Pho
/25"/
Wat Pho je najhonosnejším chrámom v Bangkoku. Okrem najväčšej sochy odpočívajúceho Budhu v celom Thajsku je charakteristický dlhým radom kovových nádob, do ktorých veriaci vhadzujú obetné mince. Cinkot minci vytvára v chráme jedinečnú zvukovú kulisu pre budhistické modlitby.
Zvony a psy
/25"/
Budhistickým mníchom z ich viery vyplýva aj súcit so všetkými živými tvormi. Možno preto sa väčšina thajských svätýň hmýri opustenými psami. Keď sa rozozvučia chrámové zvony zvolávajúce k budhoslužbám, zvieratá  ich začnú sprevádzať ľútostivým zavýjaním.
Budhistické modlitby
/22"/
Budhoslužbu začal mních – majster. Jeho hlas najskôr oznámil názov modlitby, a keď si ju novici vo svojich hrubých breviároch nalistovali, majster ju začal monotónne odriekať. Postupne sa k nemu pridávali ďalší a ďalší žiaci, a tak ako silnie žblnkot rieky obohatenej o vody prítokov, tak aj verše modlitby vyriekavané čoraz väčším počtom hlasov naberali na intenzite
Krvavý šport
/27"/
Keď súperi nastúpili na zápas v boxérskych rukaviciach, vyzeralo to, až na tie bosé nohy, ako v normálnom boxerskom ringu. Avšak iba do zaznenia gongu. Spolu s ním sa rozozvučali aj nástroje hudobníkov. Ťahavé tóny prichádzali v monotónnom tempe. Boxeri sa začali pohybovať v jeho rytme. Ich plecia podobne ako noha vysunutá vpred sa dvíhali a klesali do taktu podmanivej hudby.
Prečo človek ide na misie
/30"/
Sestra Stanislava Bošňáková strávila v misijných službách viac ako 50 rokov. Napriek tomu, že jej to spôsobilo veľa problémov, do dnešných dní si nezmenila občianstvo a stále vlastní slovenský pas. Hoci by sa jej návštevy Slovenka v posledných desaťročiach dali zrátať na prstoch, na moje otázky mi odpovedala výbornou slovenčinou.

hlavná stránka / Angkor Watu / o autorovi / rady o fotografovaní
Zem úsmevov: foto / obsah / zvuky / hore