• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Hrad Muráň

Zrúcanina ktorého sa vypína nad okrami Muránskej planiny v oblasti Slovenského Rudohoria nad obcou Muráň. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku.


Zrúcanina hradu sa nachádza na brale zvanom Cigánka, na území chránenej krajinnej oblasti Muránska Planina severne od obce Muráň.

Patrí k naším najvyššie položeným hradom, a svojim rozsahom medzi najrozsiahlejšie hradné lokality. Kamenný hrad vznikol pravdepodobne v 2. pol. 13. storočia. Okrem strážnej funkcie slúžil prechodne aj ako poľovnícke sídlo kráľovskej družiny. V 14. storočí sa hrad spomína ako opustený. V 15. storočí sa ho na čas zmocnil aj Ján Jiskra a v roku 1461 ho kráľ Matej daroval Štefanovi Zápoľskému. V priebehu niekoľkých storočí zmenil viacerých majiteľov. Na prelome 17. a 18. storočia sa hradu dotkli posledné povstania Imricha Tökölyho a Františka Rákociho II. Po ľahkom požiari v roku 1702 ostal hrad pomerne zachovalý no i napriek tomu nebol obývaný. Približne v strede areálu stál palác s kaplnkou spolu s ďalšími obytnými budovami, z ktorých ostali len zvyšky murív a ich základy sú viditeľné podľa konfigurácie terénu. Nádvorie obklopovalo opevnenie s niekoľkými kruhovými a hranolovými baštami. Vstupná hranolová veža s veľkým, lomene ukončeným otvorom je gotická. V jej interiéri sa zachovala kamenná sedília.

Tzv. Dolný hrad bol až do konca 2. svetovej vojny obývaný, v súčasnosti je tam Okresné vlastivedné múzeum.


Autor/zdroj: Redakcia
Text bol naposledy zmenený dňa: 02.08.2002