Hrad Modrý Kameň - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Modrý Kameň je najmenšie mesto na Slovensku, ležiace v južnej časti Krupinskej planiny v  okrese Veľký Krtíš. Nad ním sa vypínajú mohutné zrúcaniny gotického hradu. Hradný komplex sa skladá z hornej časti goticko-renesančnej zrúcaniny na bralnatom návrší a dolného barokového kaštieľa. 


Počiatky hradu Modrý Kameň siahajú až do roku 1137. Za vlády kráľa Belu IV. sa hrad Modrý Kameň začal meniť na významnú protitatársku pevnosť. V čase svojho najväčšieho rozmachu patril hrad k najvýznamnejším z celého Uhorska. Majiteľmi až do polovice 19. storočia bola uhorská šľachtická rodina Balašovcov. V rokoch 1575-1593 bol hrad obsadený Turkami, ktorí ho v roku 1593 pri rozhodujúcej bitke zničili. Po odchode Turkov dal Žigmund Balaša hrad opraviť do pôvodného stavu. Avšak po novej tureckej vojne bol hrad opäť zničený. Poslednou majiteľkou hradu bola grófka Almášiová.


Súčasťou hradného komplexu je aj krásny park s gaštanmi. Dnes sa na hrade Modrý Kameň nachádza Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, jediné svojho druhu na Slovensku. Okolie Modrého Kameňa je však ideálne nielen pre výlety, ale aj pre pokojnú dovolenku. Malé samoty, ktoré sa v okolí nachádzajú poskytujú ticho a pokoj. Stačí si len vybrať z ponúk ubytovania a váš relax môže začať. 

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa