Hrad Krásna Hôrka - Úvod/Mapa

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut


 



Neďaleko od Rožňavy sa na vŕšku pod podhradskou obcou rozprestiera hrad Krásna Hôrka. Ten vznikol na ochranu stredovekej cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti Slovenského Rudohoria. Vlastnili ho tri významné rody: Mariássyovci, Bebekovci a posledný majitelia Andrášiovci. 


Dominantnou hradu Krásna Hôrka je najmä jeho masívna veža, ale aj hradný palác a neodmysliteľné opevnenie. V renesančnom štýle ho prestavali na pevnosť, neskôr na reprezentačné šľachtické sídlo. Až táto značná prestavba dala hradu dnešnú podobu.  


Do roku 1812 bol hrad Krásna Hôrka obývaný. Posledný majiteľ D. Andrássy ho premenil na rodové múzeum a od roku 1906 ho dokonca sprístupnil verejnosti. Neďaleko Krásnohorského Podhradia aj dal postaviť nádherné secesné mauzóleum. V roku 1946 začali na hrade rekonštrukčné práce.  


Hrad je prístupný verejnosti ako múzeum dobového nábytku, zariadenia a aj ako galéria. Krásna Hôrka je od roku 1961 národnou kultúrnou pamiatkou. 


Obec ponúka viacero zaujímavostí, z nich najväčšou je hrad Krásna Hôrka, ale turisti navštíviť môžu aj zaujímavú obrazáreň alebo neďaleké mauzóleum. Dedinka sa navyše nachádza len pár kilometrov od Národného parku Slovenský kras. Krásnohorské podhradie a jeho okolie je ideálne pre dovolenku. Stačí si len vybrať ubytovanie. 

V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Nachádza sa v Slovenskom krase na juhozápadnom úpätí Silickej planiny, kam celý jaskynný systém prechádza a meria spolu 22 km, z čoho 5,1 km patrí Domici. Mohutná kvapľová výzdoba, charakteristické sú tzv. bubny, štíty a jazierka.
Téma: Jaskyňa
Je najväčšou a najkrajšou aragonitovou jaskyňou v SR. Jaskyňa je vytvorená v bielych a modrých kryštalických vápencoch. Pozostáva z chodieb a siení po tektonických poruchách, zväčšených koróziou presakujúcich vôd. Výzdobu tvoria väčšinou biele trsy a kríčky aragonitu, ktorých biela farba ostro kontrastuje s modrými vápencami. Prevádzkový okruh meria 300 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Revúca, Rožňava
Nachádza sa na západnom úpätí Silickej planiny v Slovenskom krase a je vývojove veľmi mladá. Preteká ňou Čierny potok, ktorý sa objavuje ako podzemný tok v neďalekej Silickej ľadnici. Výzdoba jaskyne je biela, žltá až hnedočierná, charakteristické sú biele brká, 2-3 mm hrubé, miestami 2,5 až 3 m dlhé. Prevádzkový okruh je 300 m dlhý.
Téma: Jaskyňa