Havana - Top atrakcie

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Plaza de Armas (Námestie Armády)
Námestie je vhodným východiskovým bodom na podniknutie prieskumu kubánskej metropoly a jej historického centra (La Habana Vieja).

El Templete je malá kaplnka, ktorú vyzdobil zaujímavými freskami francúzsky umelec Jean Baptiste Vermay. Postavená bola v r. 1828. Odtiaľ nasleduje prirodzený presun k Plaza de Armas, kde dominuje Museo de la Ciudad (mestské múzeum), ktoré je súčasťou úžasného starého paláca Palacio de los Capitanes Generales, ktorý bol sídlom najväčších koloniálnych autorít na Kube a bývalým prezidentským palácom.

Múzeum je zamerané na prehľad havanskej histórie, od založenia mesta po súčasnosť. Najstaršou stavbou na námestí je pôsobivá pevnosť Castillo de le Real Fuerza, ktorá bola postavená v 16-nástom storočí. Dnes v nej sídli Museo de la Ceramica Artistica. Neďaleké trhovisko je zaplavené produktmi miestnych umelcov a remeselníkov.

El Templete
Corner of Calle Baratillo, between Calle O’Reilly a Plaza de Armas, Habana Vieja
Otváracie hodiny: denne 09:00-18:00
Vstup za poplatok.

Museo de la Ciudad
Calle Tacon 1, medzi Calle Obispo a O’Reilly, Plaza de Armas
Tel: (7) 866 8183 alebo 861 5779
Otváracie hodiny: denne 09:00-18:00
Vstup za poplatok

Plaza de la Catedral (Námestie Katedrály)
Plaza de la Catedral je najautentickejšie a najlepšie zachované námestie v Havane s katedrálou a okolitými budovami zrekonštruovanými do pôvodnej podoby.

Catedral de San Cristobal de la Habana je baroková budova z 18. stor. situovaná v severnej časti námestia. Oproti nej sa nachádza najstaršia budova – Museo de ArteColonial. Jeho výstavba začala v r. 1720, radí sa medzi architektonické skvosty obklopené tropickými rastlinami. Múzeum je zariadené nábytkom z koloniálnej éry, ktorý sa zachoval prevažne v meštiackych domoch. Štvorcové námestie lemujú ďalšie významné budovy, kaviarne, reštaurácie a pôsobivý poštový úrad.

Catedral de San Cristobal de la Habana
Plaza de la Catedral
Otváracie hodiny: oficiálne sú otvorené každý deň, prakticky sú často zatvorené.
Vstup je bez poplatku.

Museo de Arte Colonial
Calle San Ignacio 61, Plaza de la Catedral
Tel: (7) 862 6440
Otváracie hodiny: denne 09:00-18:00
Vstup bez poplatku.

Hemingwayova Havana
Návšteva Havany by nebola kompletná bez navštívenia rezidencie Ernesta Hemingwaya. Medzi námestiami Plaza deArmas a Plaza de la Catedral sa nachádza Hotel Ambos Mundos – štýlová budova z 20-tych rokov 20. storočia, v ktorej sa často najmä v 30-tych rokoch zdržiaval Ernest Hemingway.

V izbe č. 511 začal písať román Komu zvonia do hrobu. Hotel bol zreštaurovaný, ale Hemingwayova izba ostala v pôvodnom stave. Spisovateľ začínal deň nápojom mojito (mix rumu a mäty) v La Bodeguita del Medio, Calle Empedrado 207, a pokračoval ďalšími obľúbenými nápojmi daiquiri v ElFloridita, Calle Obispo 557.

Hotel Ambos Mundos
Calle Obispo 153, roh Calle Mercaderes, Habana Vieja
Tel: (7) 860 9530
Otváracie hodiny: 10:00-16:00 (izba)
Vstup za poplatok.

Museo de la Revolucion y Memorial Granma (Múzeum revolúcie a pamätník Granma)
V 50-tych rokoch 20. storočia sa snažil diktátor Batista zapôsobiť na národ vybudovaním impozantného prezidentského paláca. V súčasnosti sa v ňom nachádza Múzeum revolúcie, ktoré je živou exhibíciou znázorňujúcou zápas kubánskeho ľudu za nezávislosť. Vystavené sú fotografie, kinofilmy, odevy, originálne dokumenty a zbrane.

V priľahlej záhrade sa nachádza Granma Memorial – loď Granma, na ktorej sa Fidel Castro a vyše 80 odhodlaných combatants vrátilo na Kubu z mexického exilu v r. 1956.

Calle Refugio 1, medzi Calle Monserrate a Calle Zulueta, Habana Vieja
Tel: (7) 862 4092/3/4
Otváracie hodiny: denne 10:00-17:00
Vstup za poplatok.