Havana - Doprava po meste

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Verejná doprava
Verejnú prepravu v meste zabezpečujú dva typy autobusov, ktoré sú známe pod názvom guaguas a camellos. Obidva typy sú preplnené a často nejazdia podľa stanoveného pravidelného harmonogramu príchodov a odchodov, preto sa im väčšina turistov vyhýba. Lístky sa platia v autobuse.

Taxík
V Havane sa vyskytujú dve skupiny taxíkov: prvá skupina je určená pre turistov, ktorí platia konvertibilným Pesosom (CUC), druhú skupinu tvoria Kubánci platiaci kubánskym Pesosom. Oficiálne turistické taxíky sú pohodlné, vybavené klimatizáciou.

Taxíky je možné zastaviť na ulici mávnutím ruky alebo čakať na ne pred väčšími hotelmi. Orientačne je sadzba 1CUC/km. V súčasnosti je už na Kube povolené prepitné a činí približne 10% z ceny jazdy. Medzi dôveryhodné firmy sa radí: Fénix (tel: (7) 866 6666), Panataxi (tel: (7) 555 555) a Taxi OK.

Každý, kto vlastní automobil na Kube, je ochotný pracovať ako taxikár. Ich činnosť je však neoficiálna a zákazníci zvyčajne preplatia cenu jazdy.

Bicyklový taxík
Príjemný spôsob prepravy po meste je v prenajatom dvojsedadlovom bicitaxi, ktorý sa podobá na ázijské rikše. Nie je ich nutné vyhľadávať, pretože “vodiči taxíkov” jazdia za turistami a ponúkajú im svoje služby. V metropole pôsobí i limitovaný počet svetlo žltých skútrov s rikšami. Orientačne je cena za jazdu približne zhodná s cenou prepravy normálnymi taxíkmi (1CUC/km).

Jazdenie v meste
Objem dopravy v Havane rýchlo rastie a motoristi čoskoro zistia, že jazdenie v meste je značne problematické. Systém riadenia križovatiek pomocou svetelných semaforov je odlišný od iných krajín – blikajúce svetlo znamená vstúpiť do križovatky opatrne, ak svieti červená, je dovolené odbočiť v prípade ak je vozovka voľná.

Značenie ciest je podobné európskemu, avšak vyblednuté nápisy sú často krát obtiažne čitateľné, najmä v noci. Cestnej sieti v Havane je lepšie sa vyhnúť, avšak najväčším hazardom je značný počet cyklistov a chodcov. Riadenie automobilu v noci je zvlášť nebezpečné, pretože cyklisti jazdia bez svetiel, pouličné osvetlenie je časovo limitované.

Parkovanie je pomerne jednoduché, pretože väčšina hotelov má vyhradené miesta pre svojich hosťov. V meste platí niekoľko obmedzení parkovania. Pri hoteloch, ktoré nie sú vybavené bezpečnostnou službou, odporúčame prenajať si za malý poplatok hliadku.

Prenájom automobilu
Havanautos (tel: (7) 649 5195) a Cubacar (tel: (7) 649 9800) majú svoje informačné tabule na letisku. Ďalšie spoločnosti ich majú vo veľkých hoteloch.

Najznámejšie spoločnosti podnikajúce v oblasti prenájmu vozidiel sú: Mi Car (tel: (7) 836 2020), Rex (tel: (7) 830 5919 ext 434) a Via (tel: (7) 554 954) sídlia v Habana Libre Hotel. Havanautos (tel: (7) 833 3577) sa nachádza v hotely Riviera Hotel. Cubacar (tel: (7) 836 5910), Havanautos (tel: (7) 836 3402) a Mi Car (tel: (7) 835 7597) v hotely National Hotel.Transtur (tel: (7) 204 3236) v hotely Melia Habana Hotel.

V Starej Havane sídlia: Cubacar (tel: (7) 866 6507) v hotely Parque Central Hotel a Via (tel: (7) 866 9156) v Sevilla Hotel.

Prenájom vozidiel je najjednoduchšou voľbou pri návšteve destinácií mimo Havany, pretože verejná doprava je nespoľahlivá. Väčšina turistov preferuje objednanie taxíka.

Minimálny vek vodiča pri prenájom vozidla je 21 rokov. Nevyžaduje sa medzinárodný vodičský preukaz, postačujúci je platný národný VP. Odporúčame poistiť sa, pretože v prípade dopravnej nehody sa vodič považuje za vinného, pokiaľ nepreukáže svoju nevinu.

Všetci prevádzkovatelia prenájmov vozidiel sú Kubánci. Pri jazde na väčšie vzdialenosti je vhodné skontrolovať stav vozidla, najmä stierače, svetlomety, pneumatiky atď.

Prenájom bicyklova skútrov
Niektoré hotely prenajímajú bicykle orientačne za cenu 10CUC/deň. Bicykle určené na prenájom sa dovážajú a nie sú dostatočne udržiavané. Stav ulíc taktiež nie je vyhovujúci. Mopedy je možné prenajať v turistických rezortoch.