Handlová - Úvod

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut
Handlová leží 10 km od geometrického stredu Európy, obklopené pohorím Žiar, Kunešovskou hornatinou a Vtáčnikom.

Podľa zakladacej listiny kráľa Ľudovíta I. mesto založil prvý richtár Henrich Chrikker v roku 1376. Dejiny Handlovej sa však začali písať oveľa skôr – už v neskorej dobe kamennej. Handlová – pôvodne poľnohospodárska obec – sa stala mestom vďaka ťažbe najkvalitnejšieho hnedého uhlia na Slovensku. Prvý doklad o výskyte uhlia v Handlovej pochádza z roku 1784. Systematickú ťažbu uhlia začalo panstvo Bojnice po roku 1850. V roku 1909 vznikla Západouhorská kamenouhoľná banská účastinná spoločnosť, ktorá získala právo ťažiť a predávať tunajšie uhlie. A tak sa začala dnes už 90-ročná priemyselná ťažba uhlia v Handlovej. Mestské výsady získala v roku 1839 spolu s trhovým právom.

Na okolí doporučujeme navštíviť

Zvaná tiež Izbica, nachádza sa v Starohorských vrchoch. Je typom puklinovo-rútivej jaskyne, ktorá vznikla erozívnou činnosťou podzemných vôd a rútením sa povaly. Jej výzdobu tvoria biele pagody, sintrové jazierka a nástenné vodopády s ružovkastými záclonovitými závesmi. Dĺžka prevádzkového okruhu je 800 m.
Téma: Jaskyňa
Východiská: Banská Bystrica
Patrí medzi najkrajšie pamiatkové objekty na Slovensku a vyhľadávajú ho návštevníci z celého sveta. Bojnický zámok je jedným z najstarších a najvýznamnejších slovenských hradov.
Téma: Hrad/Zámok
Téma: Hrad/Zámok
Východiská: Nitra
Východiská: Bojnice
Medzi kúpeľné miesta, indikačne zamerané na liečbu chorôb pohybových ústrojov, zaraďujú sa aj malé kúpele so starou tradíciou – Turčianske Teplice. Sú to jediné slovenské kúpele, v ktorých sa liečia aj pacienti s niektorými chorobami obličiek a močových ciest.
Téma: Kúpele
Východiská: Turčianske Teplice