Györ - Výlety/okolie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Mesto Györ a jeho okolie ponúkajú výborné podmienky pre atraktívny výlet. V okolí mesta sa nachádza viacero náučných chodníkov, napr. na lúke pri Sõrfõzõ. Práve tento náučný chodník prechádza cez vzácne hniezdiská vodného vtáctva.

Turistom sa odporúča navštíviť kúpele Rába Quele, ktoré sa nachádzajú medzi Mosonským Dunajom a riekou Rába. Termálne kúpalisko tu bolo postavené už v roku 1931, podľa plánov architekta Alfréda Hajósa. Termálna voda vyviera z hĺbky až 2000 metrov a jej teplota je 67ºC. Liečivá voda sa využíva na liečenie kostí, artrózy a kĺbov. Nové kúpeľné stredisko bolo otvorené v roku 2004 a ročne ho navštívi niekoľko tisíc turistov (www.gyortermal.hu )

Mesto Györ sa nachádza v tzv. Pannonhalmskej pahorkatine. Vytvára výborné podmienky pre vinice. Dedinky v tejto oblasti skrývajú veľa zaujímavostí. Stačí ich len odhaliť. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí beneditínske opátstvo v Pannohalme. Jedná sa o prvý a najvýznamnejší kláštor v Uhorsku, založený už v roku 996. Postupom času bol kláštor upravovaný do dnešnej podoby. Najstaršou stavbou v komplexe je dolný kostol. Kláštor sa určite oplatí navštíviť (http://www.osb.hu/ ). Zaujímavé sú aj pútnické miesta v okolí Györu ako napr.: Csorna, Osli, Szany, ...

Na hraniciach so susedným Rakúskom sa nachádza veľké Neziderské jazero. Územie v okolí jazera Fertö/Neusiedler predstavovalo stretávací bod rozdielnych kultúr viac ako osemtisíc rokov, čo sa odráža v rôznorodom teréne, ktorý je výsledkom dlhodobej harmonickej symbiózy človeka a prírody. Pozoruhodná vidiecka architektúra dediniek v okolí jazera a niekoľko palácov z 18.-19. storočia, nenásilne dotvárajú terén tejto vzácnej krajinnej pamiatky. Jazero a jeho okolie bolo dokonca zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO.

Neďaleko slovenských hraníc sa nachádza starobylé maďarské mesto Ostrihom, ktoré určite stojí za návštevu. Práve tu bol korunovaný prvý maďarský kráľ Štefan I.. V sídle biskupstva je možné navštíviť prekrásnu baziliku, Bakócova kaplnku, veľkú obrazáreň starého umenia, knižnicu so starobylými kódexami alebo múzeum s numizmatickou zbierkou.

Atraktívny výlet je možné absolvovať aj za hranice Maďarska. Zaujímavým miestom je slovenské mesto Komárno. Komárňanská pevnosť je najväčším bastiónovým opevnením v strednej Európe. Po vpáde Turkov do Uhorska sa v roku 1546 začal stavať obranný systém reprezentovaný dnešnou Starou a Novou pevnosťou. Komárňanská pevnosť je jedinečnou ukážkou architektúry 16. až 19. storočia. Možno tu vidieť bastiónový, polygonálny aj fortový systém opevnenia. Vo svojej dobe bola pevnosť najväčšou obrannou stavbou rakúsko – uhorskej monarchie. Z podnetu cisára Leopolda II. v druhej polovici 17. stor. bol pevnostný systém zdokonalený do podoby, ktorá bola najmodernejšia v strednej Európe. V rokoch 1839 až 1847 vybudovali tzv. Palatínsku líniu opevnenú s 5 menšími pevnosťami prepojenými zemnými valmi. V roku 1866 sa začala výstavba aj tzv. Vážskej línie nadväzujúc na Palatínsku líniu. Dnes sa v Bastióne VI. nachádza verejnosti prístupné rímske lapidárium. Vzhľadom k svojej monumentalite a zachovalosti patrí medzi unikáty aj v európskom meradle. Pevnostný systém sa uchádza o zápis do UNESCA.

Okolie mesta Györ ponúka predovšetkým vhodné prostredie pre športové aktivity, predovšetkým pre vodné športy.