Györ - Pamiatky a múzeá

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Mesto Györ turistom ponúka pekné historické centrum, plné starých pamiatok. Jednoznačnou dominantou Györu je bazilika. Jej základy boli položené niekedy počas rokov 1000 – 1038. Práve vtedy sa Györ stal sídlom arcibiskupstva. Bazilika sa rozrastala najmä v 13. storočí, no po bitke pri Moháči bola poškodená. Turecké vojská ju čiastočne zničili. Bazilika získala barokovú podobu v 18. storočí. Na oltári, ktorý je umiestnený v jednej z bočných lodí je namaľovaná slávna Madona, ku ktorej každoročne prúdia davy pútnikov. Tá v roku 1697 ronila krvavé slzy. Okrem tohto slávneho obrazu je možné nájsť v bazilike aj jednu z najvýznamnejších sakrálnych pamiatok Maďarska. Jedná sa o hermovku svätého Lászlóa. Bazilika bola zrekonštruovaná aj v druhej polovici 20. storočia. Pre turistov je otvorená denne od 8 – 12 a od 14 – 18 hod..


Nemenej zaujímavý je aj biskupský hrad a biskupský palác. Práve v základoch hradu sa našli pozostatky rímskeho opevnenia. Ku koncu 16. storočia ho dobyli turecké vojská. Biskup Ferenc Zichy (1743–1783) po opätovnom získaní hradu do maďarských rúk nechal hrad zrekonštruovať a prestavať do dnešnej podoby. V súčasnosti je na hrade umiestnená expozícia o biskupovi Vilmosovi Aporovi, ktorý bol vyhlásený za mučeníka. Ku komplexu patrí aj vzácna múzejná knižnica a lapidárium, kde sú vystavené úlomky gyõrskeho biskupského hradu a baziliky.


Medzi ďalšie sakrálne pamiatky mesta patrí aj benetiktínsky kostol sv. Ignáca z Loyloy, pekný karmelitánsky kostol, synagóga a veľa iných kostolov a kaplniek. Každý turista by si mal ísť určite pozrieť aj pekný mariánsky stĺp a vystúpiť na kalváriu.


V meste sa nachádza niekoľko zaujímavých múzeí. Najnavštevovanejšie je snáď Mestské múzeum umenia, ktoré sídli v Esterházyho paláci. Je zamerané na výstavy súčasných umelcov Maďarska, no je možné tu nájsť aj klasické maľby z minulých storočí. Ten, kto sa zaujíma o umenie by určite mal navštíviť aj stálu výstavu sochára Miklósa Borsosa, na Apor Vilmos püspök tere 2, alebo aj výstavu keramičky a umelkyni Margit Kovács v dome obchodníka Jána Kresztu (Apáca u. 1. ). Nemenej zaujímavé aj Múzeum Jánosa Xantusa, ktoré sa venuje histórii mesta Györ. No vystavuje aj súkromnú zbierku rodiny Petzovcov. Z ostatných múzeí je nutné spomenúť Zbierku Imricha Patkóa alebo stálu výstavu bábik v Zichyho paláci. Podrobný zoznam múzeí, galérii a pamätných izieb, aj s otváracími hodinami, je možné nájsť na webstránke: http://www.gyor.hu/index.php?hlid=74&hcsk=0