Györ - História

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Oblasť dnešného mesta Györ osídľovali už v 5 stor. pred. n. l. starí Kelti. Tí mesto pomenovali ako Arrabona. Jeho skrátená forma sa pre mesto dodnes používa, napr. v češtine – Ráb. Okolo 1. stor. pred n. l. sa do mesta nasťahovali aj prví rímsky obchodníci. Tí položili základy rímskej osady, ktorá sa neskôr stala súčasťou veľkej Rímskej ríše. Rimania nazývali oblasť Maďarska názvom Panónia. Rímsky tábor však bol neustále prepadávaný kmeňmi Slovanov a Longobardov. V 6. stor. sa do oblasti teda nasťahovali prví Slovania. Györ bol súčasťou aj Veľkomoravskej ríše (880 – 894), až do obdobia jej zániku, o ktorý sa pričinili maďarské kmene. Prvý maďarský kráľ Štefan I., ktorý zjednotil krajinu, urobil z Györu dôležité centrum. Obyvatelia najskôr opravili starú maďarskú pevnosť a začali stavať prvé domy.


Mesto sa stalo častým strategickým terčom nepriateľom. Napadli ho Mongoli alebo Turci. Aby mesto nezískali do rúk Turci, rozhodol sa veliteľ Kristóf Lambert mesto radšej zničiť. Odvtedy sa Györu hovorí aj ako „spálené mesto“ . Po skončení tureckých bitiek bolo mesto znova vybudované, no tentoraz v talianskom renesančnom štýle. Do mesta sa turecké vojská vrátili už len raz, po bitke pri Viedni.


V roku 1743 dostal Györ mestské výsady od Márie Terézie. Počas Napoleónskych bitiek boli v meste zničené viaceré hrady. Kvôli vybudovaniu železnice medzi Viedňou a Budapešťou stratilo mesto svoj význam. Cez Dunaj sa plavilo čoraz menej lodí. No napriek tomu sa v Györi usídlili viaceré továrne, ktoré zabezpečovali dôležitý význam mesta ako napr. továreň na výrobu lokomotív Ráb. Počas druhej svetovej vojny bola z mesta vysťahovaná židovská obec. Práve židia z mesta Györ boli medzi poslednými obeťami v koncentračných táboroch, tesne pred oslobodením.


Po vojne sa výrazne zmenila tvár mesta. Staré, poškodené centrum sa nezachraňovalo, namiesto neho sa stavali nové budovy v štýle socialistického realizmu. A tak pribudli panelákové sídliská a niektoré známe budovy mesta Györ. V 90. rokoch sa však začalo s úsilím vrátiť mestu jeho starú atmosféru. Historické centrum sa začalo prestavovať a mesto začalo prosperovať aj hospodársky. Opäť získalo štatút strategického miesta, keď bolo v 90. rokoch napojené na diaľnicu, ktorá spojuje Budapešť a Viedeň.