Guatemala - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Guatemala City

Hlavné mesto Guatemala City, (GAC).
Je to najväčšie urbanistické centrum v Centrálnej Amerike, bolo založené v r. 1776. Mesto obklopujú hory a sopky Acatenango a Pacaya, ktorá je stále aktívna. Systém usporiadania guatemalských miest je dostatočne prehľadný. Tzv. Avenidas vedú zo severu na juh, calles idú z východu na západ. Hlavné mesto má 15 zón. V prvej zóne je atrakciou Plaza Mayov. Na Peacio Nacional zase stojí Catedrala Metropolitana, ktorá bola postavená v roku 1782-1868. V zóne č. 10 sa nachádza múzeum Popol Vuh - mayské a španielske umenie.

Kaminalijuyú

Severne od mesta sa nachádzajú rozsiahle zbytky Kaminalijuyú. Botanická záharada - tropické rastliny - ulica Avenida Reforma, Archeologické múzeum - veľa info o indiánoch. Antigua, je bývalým hlavným mestom Guatemaly, mesto bolo založené v 16. Storočí. Zničené bolo mnohými zemetraseniami, to najsilnejšie bolo v roku 1773. Po tomto zemetrasení sa už nikdy neobnovilo do svojej bývalej krásy. Nachádza sa cca 45 km od terajšieho hl. mesta. Nad mestom sa týčia 3 sopky: Fuego- oheň, Agua- voda, Acatenango. Sú vysoké od 3700 - 3976 metrov a vidno ich aj z hlavného mesta GAC. V meste sa nachádza katedrála San José, Radnica, kláštor Santa Clara, (sú tu veľmi pekné oblúky), Palác kapitánov - hl. námestie, má 26 oblúkov.

Jazero Atitlán

Jazero Atitlán leží vo výške 1561 metrov nad morom a okolo neho sú sopky Tolimán, Atitlán, San Pedro.

Sololá

malé mestečko, kde sa nachádza veľké trhovisko.

Panajachel

je mesto, ktoré sa nachádza na brehu jazera Atitlán a známe je tým, že v rokoch 1960-70 sa tu schádzali ľudia na tzv. "drogové párty". Tikal - tu sa nachádzajú najkrajšie pyramídy Mayov, ktoré boli postavené v období medzi rokmi 700-800 po Kristovi. Pyramíd je naozaj veľa, na šesť z nich môžete dokonca aj vystúpiť. Najvyššia pyramída je označená ako IV a je vysoká okolo 70 metrov. Najznámejšia je však pyramída I, ktorá má aj názov The Great Jaguar, tá však nie je sprístupnená. Celá táto oblasť bola objavená iba na konci minulého storočia.

Flores

je hlavné mesto oblasti El Petén, je východiskovým mestom do Tikalu, (cca 1 hodina cesty autom).

Uaxactun

je mayské mesto, vzdialené cca 20 km od Tikalu. Známe je tým, že tu začal kalendár. Dostanete sa tu najlepšie autom.

Jazero Petén Itza

leží medzi mestami Flores a Tikal. Dá sa tu aj zarybárčiť, k dispozícii je hotel, kde sa môžete aj ubytovať a stravovať!

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...