Guatemala - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Čas

GMT/UTC, mínus 6 hodín.

Peniaze

Mena

Quetzal (Q) = 100 ceutavov,. Takmer všade berú kreditky, ale je treba mať aj hotovosť, lebo v stánkoch, resp. v pouličnom predaji sa platí cash. Názov meny je odvodený od vtáka qutzala, ktorý je ich národným vtákom. Je to krásne sfarbený vták, farba celého samčekovho tela je smaragdovozelená, na bruchu červená. Dĺžka tohto vtáka je okolo 40 cm, ale jeho chvost v mnohých prípadoch má dĺžku až 80 cm!

Banky a zmenárne

Možnosť výmeny peňazí je v Banco de Guatemala. Peniaze Vám odporúčame meniť priamo na letisku v hlavnom meste, resp. na letisku v meste Flores. Možnosť výmeny je aj na čiernom trhu, tam budete mať možno lepší kurz ako v banke, ale zase je tu veľká pravdepodobnosť že Vás okradnú, tak niekedy menej znamená viac!

Telefón

Na Slovensko treba volať cez predvoľbu 00 421, potom číslo mesta bez nuly a účastnícka stanica. Volať sa dá z hotelov. Služba Direct tu nefunguje. Do Gautemaly sa dá volať cez operátora, resp. priamo cez číslo 00502 + CODE mesta + účastnícka stanica. Hl. mesto GAC má code 2.

Čo Vám odporúčam ochutnať

Guatemala patrí k najlacnejším destináciám v Centrálnej Amerike. Už za 2 doláre si môžete zakúpiť na ulici kompletné jedlo. V reštaurácii je jedlo drahšie, stojí od 5-7 USD, treba počítať aj s 10 % tipom, (sprepitné). Niekedy je tip už započítaný v cene, treba si všímať na jedálničku, či to tam majú poznačené, alebo tip bude účtovaný naviac. Tí, čo máte radi strukoviny, tak vyskúšajte čiernu fazuľu, alebo tzv. Salpicon, to je hovädzie mäso s grepovou šťavou a inými ingredienciami. V Guatemale sa vyrába aj veľmi dobrý rum, ktorý Vám tiež odporúčame ochutnať. Gautemala je tiež producentom svetlého a tmavého piva a nápoja nazývaného Quetzalteca, ktorý domáci nazývajú aj "raketová pohonná látka".

Štátne sviatky

1., Semana Santa - Svätý týždeň, t.j. týždeň pred Veľkou nocou, je najväčším sviatkom v krajine.
Rabin Ajau - indiánsky festival - 21-26.7., Deň nezávislosti - september,
Deň všetkých svätých - 1.11.,
od 13 - 21.12 sa oslavuje sviatok - fiesta Svätého Tomáša.

Miery a váhy

Metrické.

Napätie

110 V, 60 Hz.

Toalety

V reštauráciách, hoteloch bez problémov.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...