Grenada - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

Východo karibský dolár (XCD) = 100 centov. Bankovky sú v hodnotách 100, 50, 20, 10 a 5 XCD. Mince sú v hodnotách 1 XCD, 50, 25, 10, 5, 2 a 1 cent.

Platobné karty

Všetky typy bežných platobných kariet majú v Grenade širokú akceptáciu. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v krajine u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk

Pondelok až štvrtok od 8:00 do 15:00, v piatok od 8:00 do 17:00.

Jedlo a nápoje

Väčšina hotelov a reštaurácií ponúka medzinárodnú kuchyňu – najčastejšie podávajú tropické morské plody, anglické, americké, indické a kontinentálne jedlá.

Miestne špeciality:

Morské plody – najčastejšie kraby a mušle (lambi).

Calalloo (polievka z listovej zeleniny podobnej špenátu).

Národným jedlom je guláš z nasoleného mäsa, plodov chlebovníka, cibule, zeleru, mrkvy, daheenu (lokálna koreňová zelenina) a halušiek. Toto všetko sa niekoľko hodín dusí v kokosovom mlieku až pokiaľ sa neabsorbujú všetky tekutiny.

Zvláštnosťou je i zmrzlina s príchuťou muškátového oriešku.

Miestne nápoje:
Aká by to bola karibská krajina bez vlastnej značky rumu?

Lokálne pivo (Carib) je chutným osviežením v tropických horúčavách.

Nočný život

Grenada vládne množstvom reštaurácií a barov medzinárodného i lokálneho charakteru, ktorými znie reggae a calypso. Väčšina turistických rezortov pravidelne organizuje diskotéky a večerné predstavenia. Spoločnosť grenadského džezu zastrešuje periodické koncerty vo väčších hoteloch.

Nakupovanie

Suveníry z Grenady sa príliš neodlišujú od nákupných artefaktov iných karibských krajín, patria sem výrobky z kože a slamy, koreniny, šperky a pod. Neďaleko pláže Grand Anse sa nedávno otvorili brány trhoviska, ktoré zahŕňa radu stánkov s tropickým ovocím, zeleninou a korením.

Kalendár podujatí

Grenadský plachetnicový festival (jan) – najväčšia športová udalosť je prehliadkou početných pretekov pestrofarebných plachetníc.

Grenadský karneval (aug) – ulice hlavného mesta ožívajú hlučnými oslavami, prehliadkami tradičných tancov a hudby. Jedinečnú atmosféru dotvára prekrásne prostredie starého prístavu Carenage.

Štátne sviatky

1. január, 7. február (Deň vyhlásenia nezávislosti), apríl (pohyblivé veľkonočné sviatky), 1. máj, 7. august (Deň oslobodenia), 25. október (Deň vďakyvzdania), 25. a 26. december.Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...