• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Grécko stále zaujímavé

V jednom čísle časopisu Cestovateľ nie je možné obsiahnuť komplexnú a nesmierne bohatú ponuku Grécka. Obľúbené sa stali prevažne grécke ostrovy. Grécko samotné sa v čitateľskej ankete nášho časopisu, dostalo na prvé miesto záujmu slovenských čitateľov týchto periodík.

V jednom čísle časopisu Cestovateľ nie je možné obsiahnuť komplexnú a nesmierne bohatú ponuku Grécka. Obľúbené sa stali prevažne grécke ostrovy. Grécko samotné sa v čitateľskej ankete nášho časopisu, dostalo na prvé miesto záujmu slovenských čitateľov týchto periodík.

Vo februárovom čísle časopisu Cestovateľ sme venovali veľkéu pozornosť ostrovu Kréta, ktorý je zároveň najobľúbenejšou destináciou slovenských dovolenkárov. V júni sa chceme zamerať na nekonečne krásny ostrov Rodos. No a v tomto čísle aspoň zbežne prejdeme viacerými letoviskami Grécka, ktoré obsadzujú slovenské cestovné kancelárie. Postupovať budeme od východu na západ.

THASSOS
Ostrov Thassos má jednu veľkú, vlastne až v tejto sezóne objavenú výhodu. Je blízko pevniny a cestovať naň možno už nielen letecky, ale aj autobusom. Je to prekrásny ostrov s množstvom romantických piesčitých pláží. Jeho rozloha je 372 km2. Pobrežie ponúka množstvo pláží, zato cestovanie krížom cez vnútrozemie je pomerne zdĺhavé. Hory ostrova pripomínajú Alpy. Prevažujú borovice a olivy, a atmosféru dokresľujú zvyšky benátskych pevností na skalách, kláštory na strmých útesoch a malebné horské dedinky. Najväčšou špecialitou ostrova je vynikajúci med.

STAVROS
Toto menšie, no veľmi pekné letovisko, leží medzi ostrovom Thassos a polostrovom Chalkidiki. Mohutné a zalesnené vrchy doslova lemujú piesočnatú pláž. Letovisko sa zvlášť hrdí tým, že relatívne blízko neho je Stagiros, rodisko Aristotela, kam sa robia aj pravidelné výlety. Tu dominuje apartmánové ubytovanie s kuchynkami a samozrejme aj množstvom obchodov a reštaurácií.

CHALKIDIKI

Sithonia
Správnym strediskom Sithonie, "stredného prstu" Chalkidík, je Nea Marmaras. Sithonia ani zďaleka nemá takú vybudovanú infraštruktúru ako nasledujúca Kassandra, no práve preto mnohých láka. Sú tu nádherné kempingy, rozľahlé pláže a menšie letoviská, ktoré dokážu očariť aj skúsených cestovateľov. Zaujímavé pritom je, a to platí o celých Chalkidikách, že najkrajšie pláže sú na juhu a východe. Smerom na západ sa na nich občas objavujú riasy. Zato východne orientované pláže sú povestné nádherným pieskom, trochu hrubším a akoby aj ťažším. Nelepí sa.

Sithonia vo väčšej miere ako iné časti Grécka, ponúka nenarušenú prírodu a skutočne krásne kúpanie.

Kassandra
Na Kassandru vedú cesty väčšiny cestovných kancelárií, ktoré ponúkajú dovolenku v tejto oblasti. Aby sme boli presnejší, najväčšej pozornosti sa tešia tri letoviská. Polichrono, Chanioti a Pefkochori. V tejto sezóne výrazne vzrástla ponuka cestovných kancelárií a ukazuje sa, že to bude jedna z najnavštevovanejších gréckych destinácií.

Prečo? Takmer v celom Grécku sú neznáme večerné korzá po peších zónach. Ibaže pekná prechádzka k dovolenke patrí. Po celodennom opaľovaní a kúpaní sa, spojenom s ochkaním nad krásou a priezračnosťou mora, po vylovovaní mušieľ, ktorých je tu stále dosť, dobre padne večerná prechádzka. Dámy sa pekne vyobliekajú, tak aby krása opáleného tela ešte viac vynikla, a páni ich radi sprevádzajú.

Rodinka, či párik, sa pristaví pri zlatníctve, cukrárni, maliaroch obrazov, predajni suvenírov, rozvoniavajúcej pečenej kukurici, zavonia im gyros, občas si posedia v taverne...

A to všetko na korze, kde je večer skutočná pešia zóna. Autám sa do cesty postavia ešte aj rampy. Pár mládencov na skútroch rampy síce obíde a široko ďaleko niet policajta čo by to kontroloval, ale celkový dojem je vynikajúci. Deti sa potešia aj z lunaparku, niekde sa možno usadiť aj v parku; je to prosto skutočne krásny zážitok.

Kassandra je so svojimi letoviskami priam ideálna na úspešnú dovolenku. Trochu vyššia koncentrácia Slovákov má však ďalšie výhody. Nielenže tu stretnete Slovenku predávajúcu gyros, ale v niektorých reštauráciách nájdete aj slovenské jedálne lístky. Aj s popisom, čo ktoré jedlo znamená. A tak môžeme známe souvlaki, či moussaku obohatiť aj o kleftiko, stifado, či iné grécke jedlá. Zistíme, že je to vynikajúca a cenovo dokonca aj dostupná kuchyňa. Povestné sú i cukrárne. Treba ochutnať všelijaké baklavy a iné miestne zákusky. Sú veľmi sladké, no skúsiť ich raz treba.

Najatraktívnejšie výlety sú do vodného parku a k ostrovu Athos, slávnemu "prvému prstu" Chalkidík, ktorý má štatút autonómneho kláštorného štátu.

OLYMPSKÁ RIVIÉRA
Olympská riviéra patrí už roky k najvyhľadávanejším letoviskám. Thessaloniki nie sú ďaleko, no odtiaľto sú predsa len bližšie ciele najatraktívnejších výletov. Olymp - písali sme o ňom v predchádzajúcom čísle, kláštory v Meteore a samotné Atény. Cenove je táto riviéra jedna z najdostupnejších. Letoviská Katerini - Paralia, či Nei Pori, ale aj ďalšie letoviská, ponúkajú nielen krásne pláže, ale aj dostatok zábavy.

Olympská riviéra si zaslúži pozornosť slovenských dovolenkárov a isto ešte dlho nestratí na atraktívnosti.

EVIA
Druhý najväčší grécky ostrov s rozlohou 3660 km2. Tiahne sa pozdĺž východného pobrežia Attiky. Blízkosť Atén zvyšuje atraktívnosť ostrova, navyše, Slovákmi navštevované letovisko Pefki so 4 km dlhou, prevažne pieskovou plážou, očarí každého, kto ho raz uvidí. Je to typické grécke letovisko s bohatstvom služieb a atmosférou nevšedného oddychu.

KORFU
Korfu je druhým najväčším zo štrnástich Jónskych ostrovov. Má rozlohu 600 km štvorcových. Je to však jednoznačne ostrov najľudnatejší. Trvale ho obýva asi 110 tisíc Grékov. Roztiahnutý tvar ostrova, hory vo vnútrozemí, stovky kilometrov pobrežia, to všetko vytvára z Korfu ideálne dovolenkové miesto. Tak ako na všetkých Jónskych ostrovoch, aj tu v zime často prší a preto Korfu netrpí nedostatkom sladkej vody.

Väčšina stredísk cestovného ruchu je na východnom pobreží. V diaľke sa črtajú obrysy hornatého Albánska/ na severe/ a Grécka na juhu. Na východnom pobreží leží aj hlavné mesto ostrova, Korfu, aj väčšina turistami hojne navštevovaných atrakcií.

Najznámejšie letoviská
Na východ od drahého strediska Sidar sú dve obľúbené letoviská, Roda a Acharavi. Obidve sú pomerne malé, ľahko spoznateľné, obidve však ponúkajú dostatok zábavy, služieb, a najmä more.

Roda je z hľadiska výstavby kompaktnejšia. Má neveľké korzo, ktoré sa do značnej miery tiahne popri mori. Pláže v Rode sú akoby stvorené pre deti. Dno len pomaličky klesá a jemný, hladkajúci piesoček sa stáva ihriskom na brehu i vo vode. Len málokde nájde človek také jemné pláže, kde sa ani o celkom malé deti nemusí veľmi starať.

Acharavi má trochu iný charakter. Tomuto letovisku ho vtlačila rozľahlá, na kilometre dlhá piesková pláž. Aj letovisko je rozľahlejšie a nie je kompaktné. Apartmánové domy sú akoby len tak rozptýlené po lúkach, a na pláž vedú desiatky chodníkov. Obchody, reštaurácie, všetko, čo dovolenkár potrebuje, je pri hlavnej ceste. Tu sa rodí akési viditeľné centrum Acharavi. Je to výborné stredisko na ideálnu dovolenku pre tých, ktorí hľadajú kombináciu tichého oddychu s blízkou prítomnosťou všetkých potrebných služieb.

Pokračujme popri pobreží smerom na juh. Jedno letovisko sa strieda s druhým, v každom sa nájde niečo zaujímavé a skutočne príťažlivé. My nemôžeme menovať všetky, pristavme sa teda aspoň v Dassii. Preto, lebo tu sa stretáva niekoľko slovenských cestovných kancelárií so svojimi ponukami. Dassia je pekne vybudované letovisko nad cestou, s rozľahlými pieskovými i štrkovými plážami pod ňou.V žiadnom prípade to však nie je tak, že pláže sú rovno pod asfaltkou. Medzi tým je ešte pás zelene, kaviarní, taverien, a aj niekoľkých budov. Pláže sú veľmi dobre udržiavané, letovisko poskytuje množstvo služieb, a to všetko spolu vytvára z neho miesto na veľmi dobrú dovolenku. Nasledujú ďalšie menšie letoviská, hlavné mesto ostrova, opäť letoviská, a potom Messonghi a Moraitika. Sú to dve strediská cestovného ruchu, ktoré prakticky splynuli do jedného.Preto sa aj takmer vždy uvádzajú spolu.

Je to jednoznačne najväčší komplex ubytovacích a stravovacích služieb na ostrove Korfu. Tu je akoby dovolenkové centrum ostrova. Ubytovacie kapacity sa tiahnu stovky metrov do vnútrozemia a uprostred sezóny treba počítať s tým, že pláže sú dosť plné. Výhodou tu však nesporne je veľké sústredenie sa všetkých služieb, čo vytvára pocit absolútneho komfortu a dostatku toho, na čo má človek peniaze. Pláže sa aj tu mierne zvažujú do mora, rodiny teda budú spokojné. Iba ruch, denný a nočný, je v exponovaných častiach letovísk niekedy trochu nepríjemný.

Výlety
Pretože, keď sme už raz na Korfu, patrí sa niečo aj spoznať. Na prvom mieste zájmu je hlavné mesto.Tak ako ostrov, aj hlavné mesto má dva názvy. Miestni nepovedia Korfu, ale Kerkyra. To je však nepodstatné. Našinca skôr zaujíma, čo v hlavnom meste ostrova nájde.

Nesporne zaujímavú architektúru. Stredovekú Benátsku pevnosť, budovy, ktoré ovplyvnil svojím vkusom Londýn, Paríž, a samozrejme, nechýba vplyv grécky s istým byzantským nádychom. Taverny, obchodíky i značkové obchody sa striedajú na uliciach, bulvároch a uličkách. Vládne tu dovolenková atmosféra, len na miestach, kade prúdia autá, je príznačný grécky chaos. Bez dopravných nehôd, len sem-tam s nejakým škrabancom. Ak sa totiž chaos snúbi s tolerantnosťou, môže z toho vzniknúť niečo celkom zaujímavé a fungujúce.

Blízko hlavného mesta je aquapark, v zásade dosažiteľný rovnako zo všetkých letovísk. Tu je aj zámoček rakúskej cisárovnej Sissi.Pri ňom sa hneď zastavme. Tým, ktorí ho chcú vidieť aj zvnútra, odporúčam bežný fakultatívny výlet. Najatraktívnejšia je záhrada so slávnymi sochami, najmä trpiacim Achillom. Tu je aj kamenná lavička, kde Sissi rada sedávala a pozerala sa na more. Predpoludním sa tu sústreďuje množstvo autobusov a osobných áut. Je samozrejmé, že na takú maličkosť, ako sú poriadne parkoviská, nikto nemyslel.

Spomínané atrakcie sú viac-menej v strede a blízko dostupné z každej strany. Na severe sú dve veľké turistické atrakcie. Prvou je stredisko Sidari so zaujímavými skalnými útvarmi. Pieskové pláže sú vyzdobené skalami najrôznejších tvarov, čo stredisku dáva veľmi pekný vzhľad. Je tam aj Záliv lásky. Ktoré dievča ho prepláva, tomu sa splní ľúbostné želanie. Záliv nie je veľký a tak utopených dievčeniec vraj nie je veľa.

Opusťme Sidari a poďme do strediska Paleokastritsa. Je to sústava nesmierne pekných zálivov na západnom pobreží. Zhora sú nádherné výhľady a zálivy sú krásne aj zdola. More je priezračné, zálivy vytvárajú možnosti výberu, tu si na svoje prídu aj potápači. Je to krásne miesto na dovolenku. Naše cestovky ho obsadzujú len opatrne. Celá tá krása vody je totiž asi tak o 3 - 4 stupne chladnejšia ako na východnej strane ostrova. Severania sú však nadšení.

Sú tu aj možnosti ubytovania, zväčša však priveľmi rozptýlené.

ZAKYNTHOS
Je najjužnejší zo všetkých Jónskych ostrovov. Svojou rozlohou, 400 km2 ponúka dostatočný priestor pre tých, ktorým je na plážach tesno a chcú poznať viac. Zakynthos nie je ani husto osídlený. Na celom ostrove žije iba 30 000 obyvateľov. Pretože je však hneď poKorfu druhým najobľúbenejším z Jónskych ostrovov, od mája do októbra je pobrežie plné dovolenkárov.

Z hľadiska po mori bažiacich dovolenkárov, je Zakynthos rozdelený na dve časti. Východná časť ostrova, obrátená k Peloponézu, poskytuje kilometre pieskových pláží, výborne vybudované strediská cestovného ruchu a všetky služby, na ktoré si návštevník spomenie. Je skutočne len vecou peňazí, na čo dostane chuť.

Aj na západnej strane ostrova sa nájdu osamelé pláže, skaly núkajúce intimitu a romantiku, no skalám a hlbočinám patrí najmä východná strana ostrova. Tu je raj potápačov, tu sú možnosti sledovať film podmorského života priamo pod hladinou mora.

Je len samozrejmé, že na ostrove je dostatok potápačských škôl a požičovní potápačského výstroja. Takže, ani takáto predstava dovolenky nie je nedostupná.

Zakynthos má prekrásnu prírodu. Tak ako všetky Jónske ostrovy, aj tento vyniká zeleňou. Kým grécke ostrovy na východe sú dosť vyprahnuté, tu je všade prítomná zeleň. Súvisí to s tým, že v západných oblastiach Grécka v zime dosť prší. A tak tu sú všade olivy, eukalypty, cypriše, proste, je to zelený stredomorský raj. Krásne sú výlety do vnútrozemia, kde sa návštevníkovi odhalí kultúrna poľnohospodárska krajina, kde uvidí takmer pralesy, proste krajinu nedotknutú cestovným ruchom.

Na ostrove je dostatok pamiatok. Slávne sú ikony, mnohé kláštory, a za pamiatkami sa cestuje aj na Peloponéz. Loďou a a autobusom trvá výlet do Olympe len dve a pol hodiny. A vidieť Olympiu, zabehať si na miestach, kde behali slávni víťazi, to je tiež dostatočný dôvod na to, aby si človek za cieľ svojej dovolenky vybral práve Zakynthos.

Vôbec najobľúbenejšie sú výlety na pláž k lodnému vraku a k modrým morským jaskyniam. Tam denne odchádzajú lodičky s výletníkmi. Vracajú sa očarení. Plážou s vrakom, kde sa presvedčia o nádhernej čistote mora. Jaskyňami, do ktorých na člnoch vplávali, aby sa nechali omámiť hrou farieb zo slnečného svetla, prenikajúceho do tohto, inak tmavého sveta…

Ľubomír Motyčka



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 22.08.2002