• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Gran Canaria a Tenerife v januári

Ktosi mi povedal, že Slováci ešte stále nevedia cestovať vtedy, keď je to lacné a najviac sa to oplatí. V podstate s tým musím súhlasiť aj z objektívnych príčin.

Ktosi mi povedal, že Slováci ešte stále nevedia cestovať vtedy, keď je to lacné a najviac sa to oplatí. V podstate s tým musím súhlasiť aj z objektívnych príčin. Veď väčšina z nás hľadá zaujímavé dovolenkové miesta práve počas jarných, letných či zimných prázdnin.

Kedy sú ceny v závislosti na dopyte aj tak najvyššie. Ale či chceme, či nie, musíme vyplniť čas našich ratolestí a tých pár dní na dovolenku jednoducho čerpať v "topsezóne" a platiť "topceny". Ja sa vás pokúsim presvedčiť, že exotickú dovolenku môžete dobre kúpiť a príjemne prežiť aj v januári.

Na Gran Canariu som priletel vďaka CK Neckermann Slovakia 7. januára, chvíľu pred polnocou, na letisko hlavného mesta Las Palmas. Kanárske ostrovy patria pod Španielsko a keďže sme leteli z Viedne, v rámci EÚ, po takmer päťhodinovom lete nás neotravoval žiadny znudený colník a aj čakanie na batožinu bolo veľmi krátke. (Kiež by už bolo v EÚ aj Slovensko). Pokúsim sa vám približiť Gran Canariu a Tenerife, ale najmä ich vynikajúce klimatické podmienky trochu komplexnejšie. Snáď vás presvedčím, že tu môžete prežiť príjemnú letnú dovolenku aj v januári.

Súostrovie Kanárske ostrovy leží v Atlantickom oceáne pri západnom pobreží Afriky. Rozlohou najväčším ostrovom je Tenerife a druhým najväčším Gran Canaria. Tieto dva patria k najvyhľadávanejším, ale spomeniem ešte aspoň Fuerteventuru a Lanzarote. Oficiálnou menou je tu španielsky peset, s markami a dolármi som problém nemal, no so slovenskou korunou som to radšej neskúšal. Prečo ale patria k tak atraktívnym dovolenkovým miestam? Predovšetkým je to vďaka klimatickým podmienkam. Mňa veľmi príjemne prekvapila teplota o polnoci 7. januára na Gran Canarii. Bolo sedemnásť stupňov a teplota v noci počas môjej januárovej návštevy neklesla pod 16°C. Cez deň sa teplota pohybovala okolo 23°C v chládku, na slnku to však bolo podstatne viac. Teplota v lete sa však vyšplhá len do 30°C. To všetko spôsobuje tá obrovská vodná plocha Atlantiku a jeho teplé morské prúdy. Neodpustil som si ani kúpanie v mori. Nie som veľmi otužilý, ale oceán mal 21°C a to je teplota, ktorá mi pri januárovom kúpaní nerobila žiadne problémy. Zima mi bola len v klimatizovanom autobuse a jednu noc na Tenerife, keď som zabudol vypnúť klimatizáciu v izbe. Ostrovy sú sopečného pôvodu, čo zistite okamžite, ak svoj pohľad nesmerujete na more, ale do vnútra ostrova.

Gran Canaria má okolo osemsto tisíc obyvateľov, no s turistami je to takmer stále cez milión. Najvyhľadávanejšie miesta sú na juhu ostrova - Maspalomas, Playa del Inglés, Playa de san Agustin. Sú asi osemdesiat kilometrov od Las Palmas, ale transfer po pobrežnej diaľnici je rýchly. Horšie je to už na pobreží, ale vďaka stovkám kruhových objazdov, ktoré sú aj na Tenerife, je premávka takmer stále plynulá. Nemusíte sa báť požičať si auto. Tie najmenšie, ako je Twingo, stoja okolo 3000 PTS na deň a s počtom dní sa cena pochopiteľne znižuje. Požičaným autom môžete obísť ostrov krížom-krážom, len vám neodporúčam nechávať v ňom žiadne veci, a najmä nie doklady a peniaze. Ako som sa dopočul, aj päť minut, počas ktorých si od auta odbehnete, stačí na to, aby vám vo vnútri ostrova vykradli auto. Ak ste slabší vodiči, môžete si zakúpiť fakultatívny výlet "Nepoznaná Gran Canaria" a z luxusného klimatizovaného autobusu môžete pozorovať rôzne klimatické pásma. Sever Gran Canarie je úplne zelený a chladnejší a naopak, juh, je suchý. Uvidíte tiež sopečný kráter, alebo kanársky Grand kaňon. Na severe stále dozrievajú citrusové plody no a na juhu je každá voľná plocha zastavaná fóliovníkmi, v ktorých neustále dozrievajú paradajky, papriky a uhorky. Kanárske banány nie sú až také veľké, ako tie, na ktoré sme zvyknutí, no domáci tvrdia, že sú vraj sladšie. No a ovocím, s ktorým som sa stretol len na Gran Canarii, bola čilimoja. Nezistil som ako sa to píše, ale vyzerá to tak trochu ako avokádo, je to sladšie, a so zmrzlinou veľmi dobré.

Najviac ma však zaujali Dunas de Maspalomas, alebo ak chcete, Maspolomské duny. Pripomínali mi púštne duny, ktoré schádzali až do širokých pieskových pláží. Prechádzať sa po nich je náročné, ale je to silný zážitok, ktorý si musíte vyskúšať sami.

Na Tenerife sme sa premiestnili rýchlym trajektom z prístavu Agaete. Nadšene som sa posadil dopredu, skadiaľ bol úžasny výhľad, no svoje miesto som rýchlo zmenil, ako sme sa rozbehli. Vlny atlantiku spôsobovali asi dvojmetrové prepady, a tak som dobrý výhľad vymenil za stabilnejšie miesto v zadnej časti trajektu.

Najvyhľadávanejšími miestami sú južné časti, ktoré sú od severu prepojené diaľnicou. Najznámejším strediskom je Playa de Americas, ktoré naozaj žije vo dne v noci. K najvyššiemu vrchu Pico del Teide (Najvyšší vrchol Španielska - 3718 m) som sa bohužiaľ nepriblížil, no u sprievodcov si môžete túto vyhliadkovú cestu kúpiť ako fakultatívny výlet. Z iných výletov spomeniem aspoň Loro park, kde je najväčšie pinguinárium na svete. Jediné čo mi na Tenerife chýbalo, boli Maspalomské duny s obrovskými pieskovými plážami.

Gastronómia je poznačená kolonizáciou ostrovov a je to vlastne mnohonárodná kuchyňa, ktorá je na vysokej úrovni. Raňajky a večere sú v hoteloch zabezpečené formou bohatých bufetových stolov. Nechýba na nich množstvo darov mora a zeleniny. Typickým kanárskym jedlom, ktoré podávajú ako predjedlo, je papas. Sú to sladkasté malé zemiačky varené v šupke, podávané s kozím syrom a cesnakovou omáčkou. Mal som obavy, ako to pôjde všetko dohromady, ale bolo to veľmi chutné.

Ako sa dohovoríte na "kanároch"? Patria Španielom, takže po španielsky. Ale všetci, ktorí pracujú v službách pre cestovný ruch, hovoria ešte po anglicky a nemecky, niektorí sa snažia aj rusky. O taxikároch a šoféroch autobusov to neplatí. Tí majú veľa práce a nemajú čas na štúdiá jazykov. Sú však poctivejší a lacnejší ako slovenskí taxikári. Po ukázaní hotelovej karty automaticky zapnú taxameter a v preplnenej premávke vás takmer plynule dovezú do miesta určenia. Jazykovo menej zdatných však Neckermann uspokojí tiež, pretože má na Gran Canarii po slovensky hovoriaceho sprievodcu; Je to Slovák ako repa - Vlado z Púchova. Viac si o ňom môžete prečítať v rubrike Ľudia vo svete cestovného ruchu.

A ešte čosi o časových kategóriách a s nimi súvisiacich cenách. Na Kanárskych ostrovoch platí šesť základných kategórií: S-ako super lacné a A až E. V období Vianoc a Silvestra je to E, čiže tá najdrahšia topsezóna. Ale už týždeň po Silvestri je to kategória A. Napríklad u Neckermanna v tomto období na Gran Canarii trojhviezdičkový hotel Buena Ventura stojí okolo 5000 ATS, čo je v skutočnosti asi cena letenky. V tomto hoteli s dvoma bazénmi s temperovanou vodou som spal a môžem konštatovať, že slovenské hotely s označením *** majú čo doháňať. Ak však preferujete hotely s vyššou kategorizáciou, vyberať môžete z hotelovej siete Iberostar, ktorá patrí Neckermannovi, alebo z iných hotelových sietí. Viac informácií o cenách a výhodných termínoch vám radi poskytnú pracovníci CK Neckermann Slovakia, alebo ich ktorýkoľvek provízny predajca.

Matej Bartko



Tento text bol prevzatý z časopisu Cestovateľ so súhlasom vydavateľa.


Autor/zdroj: Časopis Cestovateľ
Text bol naposledy zmenený dňa: 26.08.2002