Ghana - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze
Menou je Ghanske Cedi /Mena vznikla ako náhrada musli, ktoré boli platidlom nielen v častiach Afriky./
Mince 100, 200 a 500, bankovky 1000, 2000, 5000, 10 000 a 20 000 cedi.

Výmena peňazí a devízy:
V skoro každej banke si môžete zameniť USD alebo Eurá. Najlepšiou konvertibilnou menou je americký dolár. Ak budete brať doláre, najlepšie veľké 50 a 100 USD bankovky. Za tieto dostanete v zmenárňach najvýhodnejší kurz. Bez problémov však zmeníte aj Eurá, Britské Libry alebo švajčiarske Franky. V súkromných zmenárňach sa neplatia žiadne manipulačné poplatky ako v bankách a ponúkajú trochu lepší kurz. Cestovné šeky môžete použiť iba v niektorých bankách, ale neodporúčam.

Zmenárne sú väčšinou otvorené od 9 hod do 18 hod. Peniaze je možné si vymeniť vo väčších turisticky frekventovaných mestách. V malých mestečkách zmenárne nenájdete, maximálne banku.

Kreditné karty akceptujú pri vyšších sumách veľké 4 a 5* hotely. V bežnom platobnom styku sa vôbec nepoužívajú. V celej Ghane je iba hŕstka bankomatov, ale výber z vašeho domáceho účtu neumožňujú! Pre presun peňazí z SR do Ghany je najlepšie použiť služby Money transfer, alebo Barclays.

Reštaurácie a pohostinstvá
Ráno nenájdete otvorenú žiadnu reštauráciu, najskôr od 10 hod. Väčšina domácich neraňajkuje, čiže ráno nezoženiete ani pečivo. Treba si ho kúpiť deň dopredu, najlepšie večer.
Reštaurácie pre domácich „chop bar“ sú na skoro každom rohu a väčšinou sú otvorené cez obed, alebo večer. Iba turistické reštaurácie majú „európske“ otváracie hodiny od rána do večera. Ak nechcete jesť priamo na ulici ako domáci usadnite si do spomínaných „chop bar“, ktoré ponúkajú zväčša ghanské jedlá. Európske jedlá ako špagety, hranolky, alebo Pizzu nájdete iba zriedka. Njbližšie našim žalúdkom je  pražená ryža /„fried rice“/, ktorá sa podáva s kuraťom, alebo iným jedlom podľa výberu. Ryža je vlastne pikantnejšie rizoto a nedostanete kura, ale iba malé stehno. Ceny jedál v bežných reštauráciach sú od 1- 2,5 USD. Hotely vyššej kategórie ponúkajú jedlá od 5 -12 USD.

Nákupy
Skoro všetky obchody sú súkromné a na prvý pohľad veľmi skromne zásobené. V malých obchodíkoch však objavíte všetky potrebné veci. Supermarketov je iba hŕstka a sú zvyčajne výrazne drahšie ako bežné obchodíky. Ak niečo chcete kúpiť, ale nevidíte to v obchode spýtajte sa možno to má predavač pod pultom, alebo vás nasmeruje na suseda, u ktorého to kúpite. Drogéria, potraviny, textil, alebo kancelárske potreby, všetko kúpite jednoducho a lacno. Suvenírov nájdete v Ghane pomerne málo, nakoľko nieje tak turisticky frekventovaná. Predavači suvenírov svoje diela priamo vyrábajú /často priamo na ulici/ a tak máte suvenír z prvej ruky a nie z bežiaceho pása.

Lekárska starostlivosť
Pred cestou do Ghany sa nezabudnite zdravotne poistiť! Zdravotná starostlivosť tu je na dobrej úrovni /na západoafrické pomery/. Nič však nenechajte na náhodu a všetky potrebné lieky si berte so sebou. Lekárne nájdete vo väčších mestách a sú dobre vybavené.

Pošta
Pošty sú vo všetkých väčších mestách. Pohľadnica na Slovensko leteckou poštou došla za 7 dní! Poštovné je na pohľadnicu cca 8 Sk. Toľko isto vás stojí aj pohľadnica, ktorú kúpite pri pošte, alebo v hoteli. Môžete posielať aj balíky expresnou, alebo kurierskou službou.

Telefóny
Telefonovanie z Ghany je veľmi jednoduché a lacné. Máte dve možnosti: telefonovať do SR z niektorého „komunikačného centra“ za cca 33 Sk/min, alebo z vlastného mobilu ak máte roaming /Orange aj EuroTel/ za cca 44 Sk/min a SMS od 5,4 Sk. Pokrytie signálom GSM je vo väčších mestách dobré a tu nájdete aj komunikačné centrá. Internet je dostupný vo väčších mestách. Hodina najlacnejšieho internetu stála menej ako 1 USD. Rýchly internet tu však neznamená, že bude naozaj rýchly. Iba kaviarne so satelitným internetom majú naozaj dobrý internet.

Sprievodcovia
V lokalitách, kde sú zaujímavé pamiatky /napr. pevnosti, múzeá a národné parky/ nájdete fundovaných sprievodcov, ktorý sa vám budú venovať jednu až dve hodiny za cca 70 Sk. Čo sa týka knižných sprievodcov po krajine môžem odporučiť Lonely Planet West Africa.


Nasledovné texty sú prevzaté zo stránok Petra Kovera, kde popisuje svoju cestu po Ghane vo februári 2003.

Jedlo

Jedlo si zo sebou vôbec neberte ! (Iba na prvý deň-dva). Mz sme museli všetky konzervy nechať u adeho v Accre. Nemalo to význam vláčiť zo sebou, pretože na každom rohu sa dá najesť za smiešne ceny. A ak budete drnejší (ako my ..:)) tak si budete jedlo kupovať ako domáci, proste na ulici. (Skúsili sme skoro úplne všetko a jediným štartérom hnačky boli malé sušené rybičky – tak tu sme fakt už pokúšali osud. Neskúsili sme akurát kakaové mlieko v sáčku ala od horalky, no ale to už by bola vyložená provokácia..)

Ghanské špeciality

Fufu – doporučujeme :) (nedá sa to opísať treba to skúsiť. (guláš a v strede cesto od babičky )
Red-Red – Pečené plantány ( banán a plantán nie je to isté, nato pozor. Banán, akos trom má biele pod listami a plantán nemá, inak oba stromy vyzerajú úplne rovnako !!! Banán v ghane je veľmi malý a ledva ledva žltý. Plantán je veľký a zelený a rozhodne sa nedá jesť len tak ako banán, ale ho treba opiecť. Lucia vravela, že varené nedozreté banány sú super, no je to na vás..), ďalej chilli omácka a fazula a nejaká príloha.
Teabread – Slabá náhrada za náš chlieb. Američania by si pochutili. Je sladký ale jesť ho budete musieť :)
Roast plantain – predáva sa normálne na ulici a je fakt chutný. (viz. Pečené plantány.
Rice – ano, aj obyčajná ryža je ghanská špecialita. Majú jej veľmi veľa druhov (so zeleninou, s chili príchuťou ...) Obyčajnú si ani nedávajte, oplatí sa pridať nejaké cedi, stojí to zato.
Chicken – Takú veľkú vranu ste už dávno nejedli. Porcie sú ideálne pre veľkých chlapov...
Pomaranče ,Ananásy, Mango, Kokos – Ak si dáte pomaranč, budete pozerať, čo vám tá teda s ou zelenou gulou robí ( v ghane nie sú krásne oranžové plody ako v raji pomarančov – strednej európe , ale normálne ošúchané žltozelené, ktoré síce na pohľad vyzerajú nelákavo, ale chutia rozhodne lepšie ako naše.). Zelenú šupu sa vám teta olúpe (pekne pomaly po ghansky, popritom teta nakojí malé a spieva si..) a nakrojí na vrchu. V GHANE SA POMARANčE NEJEDIA !!! len sa vytláčajú cez nakrojený vrch. Techniku si budete postupne osvojovať. Robia to jednou rukou , ale chce to prax a hodne hrubej sily...Ajtak ich najprv budete hesť po našom. Sú lacné, jeden je za 250-400 cedi.
Ananásy sa tiež jedia iným spôsobom, GHANA JE MEGAVEĽMOCOU ČO SA TÝKA MIKROTÉNOVÝCH SÁČKOV. Všetko, čo si kúpite, vám budú chcieť dať do sáčku a všetko potom, ešte do jedného aby to nebolo málo..No a ananás vám tiež olúpu, nakrájajú a rodelia do sáčku.
Mango je pomerne drahé ak nie je sezóna, ale veeeeeeeľmi chutné. Určite 100-krát lepšie ako keď si ho kúpite u nás v Tescu :) No a o ananáse to platí dvojnásob, to čo predávajú u nás doma by mali okamžite premenovať, lebo to v ghane je ,,úplne iný šport “..
Kokosy kúpite, prípadne ak ste dostatočne fyzicky zdatný, tak si dtrhnete úplne všade.
Morské špeciality – Skúste SWORDFISH (mečúň) a najlepší u Daniela v Bushua. To je naozajstné Mäso. Obrovské, štavnaté, pikantné a nehorázne dobré.
Džúsy – Ak natrafíte na chlapíka, čo vám bude ponákať čerstvé džúsy z ovocia tak sa môžte radovať, pretože nič lepšie ste asi v živote nepili. Priniesol nám flašu 1,5l ananásovo-pomarančovo-mangového džúsu a so žilkami s pomarančov a ananásov (pred pol hodinou odtrhnutých zo stromu :) a navrchu plávali kúsky manga. Chutilo to ešte lepšie ako vyzeralo...

Ubytovanie

O to nemajte strach. Na mojej stránke mám tel. čísla hostelov po celej ghane. No ajtak je v tomto najlepší radca, kto iný ako LONELY PLANET. Nie nadarmo majú vzadu na knihe napísané ,,Take passport, Visa-card,Lonely planet and travell..“)
LP mal Korchi, takže sme mali zdatné know-how, čo vidieť, kde jesť, či kde bývať. Silne Lonely West Africa doporučujem. (Hoci sme mali obrovské množstvo materiálov z netu, LP nám ajtak vydatne pomohla..)

Peniaze

Tak tu príde taká menšia haluz. Čital som na nete, že sem-tam ghančania v zmenárni neakceptujú dolárovky v malou halvou. Zdalo sa nám to ako dobrý fór a absolútne sme nechápali, že to myslia vážne. ,,to akože malou hlavou ?..”že Martin ! Proste američania majú na bankovkách na tú istú hodnotu rôzne hlavy, takže keď si budete vymieňať na slovensku peniaze, skontrolujte ČI HLAVA JE ROZTIAHNUTÁ OD VRCHNÉHO OKRAJU PO SPODNÝ !!! Nie je to haluz,je to fakt. Stalo sa nám, že nám nechceli zameniť niektoré bankovky pre malohlavosť. (Ale v Accre by s tým nemal byť problém..)
Koľko si zobrať zo sebou ? No podľa mňa vám stačí 5-10 dolárov denne a budete si žiť ako králi. Ja som minul za 20 dní 100 dolárov a spali sme v hosteloch, jedli čo chceli a cestovali kam chceli.
Inak môžete si zobrať aj eurá, zamenia ich. (Bolo nám povedané, že berú len doláre, čo nie je pravda...)
Inak dá sa platiť vo väčších mestách aj kartou.

Jazyk

Ghana je jeden z mála štátov západnej afriky, kde sa hovorí anglicky plus domáce jazyky. Všade okolo – Pobrežie slonoviny, Togo, či v Burkine sa hovorí francúzsky. Bezproblémov sa dorozumiete anglicky a teraz najlepšia pikoška z ghanského jazyku. V ich jazyku nemajú vlastné výrazy pre číslovky, čiže, keď sa vás budú snažiť oklamať a budú sa dohadovať s niekým iným o cene, budete tomu proste rozumieť akú cenu platia domáci

Voda

O vodu sa v ghane nebojte. Predávajú na každom rohu a pod každým oknom autobusu. Jeden 0,5 l igelitový sáčok stojí 300 cedi, čo je asi koruna a pol, takže bezproblémov. Vždy je chladená a chutí úplne normálne, čo sme boli prekvapení...
Nekupujte si qrange juice v podobnom sáčku ako voda (len oranžovo sfarbený). Také E502 som už dávno nepil (a to tam majú hodne vela pomarančových plantáží..)

Zvieratá

Ak sa chystáte do ghany vidieť voľne pobehujúceho leva, ktorý naháňa lamu a vedľa neho pije tiger vodu z krištáľovo čistého potôčika a popritom sa malé hrošatá hrajú s malými žirafíčatami, TAK NATO HNEĎ ZABUDNITE.
Boli sme vo veľa rezerváciách, ktoré mali síce napísané v bulletine, že „ano, v našej rezervácii žije lesný slom menom jožko, síce ho nikto nikdy nevidel sem tam ho počujú trúbiť. A žije tu tiež veľa opíc a levy a jeden druh tigra a 3000 druhov vtákov“ Tak týmto láka skoro každý park v ghane, ale je len jeden v ktorom si prídete na svoje – MOLE. Je síce na severe, ide sa atm dlho a musíte prežiť dlhú extranatriasacú cestu po neasfalte ale uvidíte KROKODÍLY, SLONY, OPICE, LAMY len tak pobehovať voľne v prírode. Myslím si, že to stojí zato.

Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...