Gambia - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

I napriek tomu, že Gambia je najmenšou africkou krajinou, ponúka dynamicky rôznorodý terén, na ktorom sa striedajú pieskové pláže atlantického pobrežia, husté tropické lesy, močariská a rozľahlé územia saván.

Banjul a pobrežie

Rieka Gambia je vo svojom ústí niekoľko kilometrov široká. Na mieste kde sa zužuje na 5 km leží prístav Banjul, ktorý je jediným väčším sídelným zoskupením Gambie a prirodzene teda i jej hlavným mestom a domovom vládnych inštitúcií krajiny.

Oblasť v okolí MacCarthyho námestia má jedinečnú koloniálnu atmosféru s príjemným architektonickým základom z 19. storočia. Okrem Národného múzea za návštevu stoja i miestne trhovisko alebo typické bengdulaly (čo v preklade znamená „stretávacie miesta“), kde môžete tiež nakúpiť zaujímavé suveníry.

Rezorty

Pobrežie Atlantického oceánu hostí jedni z najkrajších pláží Afriky s 15 hotelmi v okolí Banjulu, Komba a sv. Márie, prístupných vďaka medzinárodnému letisku v Yundume (15 míľ juhozápadne od hlavného mesta).

Rieka Gambia

Mohutná rieka je dominantou Gambie a tiež hlavným zavlažovacím zdrojom, ktorý sa tiahne pozdĺž celej krajiny. Výlety loďou poskytujú úžasné pobrežné scenérie okorenené o bohatú škálu exotického vtáctva.

Prírodné rezervácie

Prírodná rezervácia Abuko je domovom krokodílov, opíc, antilop a mnohých iných živočíšnych druhov, ktoré žijú v okolí rieky Gambie.

Národný park Kiang West je taktiež sídlom rozmanitej fauny a na jeho území nájdete i dobre vybavené ubytovacie zariadenia pre turistov.

Ústie

Pevnosť Bullen na výčnelku Barra bola postavená Britmi pred cca 200 rokmi, aby zabezpečovala kontrolu vstupných miest do Banjulu a na rieku. Ustricová zátoka je centrom všetkých vodných cestičiek ľahko dostupných z hlavného mesta.

Výlety hore prúdom z Banjulu

Albreda bola hlavným obchodným centrom Francúzov v Gambii.

Turisti, ktorí si želajú vidieť viac z miestnej krajiny sa môžu vydať kompou do Barry, a potom po súši k osadám Juffure a Albreda, kde presadnú do kanoe a prepravia sa na Jamesov ostrov. Takýto výlet zaberie asi pol dňa a odhalí vám prírodné skvosty Gambie.

K dlhším riečnym trasám sa radia výlety ku kamenným kruhom v okolí Wassau , ktoré boli pred nedávnom identifikované ako 1 200 rokov staré pohrebisko.

Druhé koloniálne mesto, Georgetown, i naďalej ostáva administratívnym a obchodným centrom východného regiónu krajiny.

K ďalším riečnym cieľom patria Basse Santa Su, so zaujímavými obchodnými domami (postavenými začiatkom minulého storočia) a oblasť Perai Tenda.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...