Frankfurt nad Mohanom - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Verejná doprava
Verejnú dopravu v rámci Frankfurtu spravuje Verkehrsgesellschaft Frankfurt-am-Main – VGF, Kundenzentrum, Kurt-Schumacher-Strasse 10. VGF prevádzkuje veľká organizácia Rhein-Main-Verkehrsverbund – RMV, ktorá návštevníkom taktiež poskytne vynikajúce informácie o dopravnom systéme.

VGF tvorí 7 liniek metra (U-Bahn), 8 liniek pre električky (Strassenbahn) a vyše 40 autobusových liniek. Autobusové linky zahŕňajú i večerné spoje. Sú doplnkom extenzívnej siete dráh mestských vlakov (S-Bahn), ktoré spravuje Deutsche Bahn (tel: 11861 alebo (0800) 150 7090 alebo (01805) 194 195; webová stránka: www.bahn.de.

Informačná tabuľa o VGF doprave sa nachádza v pavilóne na hlavnej stanici, ktorý je otvorený Po-Pia 08:00-12:00.

VGF sieť je rozdelená do zón, ktoré určujú cenu lístka. Rôzne pasy, ako napr. jednodňový - Tageskarte, umožňujú neobmedzené cestovanie v rámci zóny 1 až 3 počas 24 hodín. Jednodňové pasy sú určené na krátke vzdialenosti, zakúpite ich v RMV automatoch (card-o-maten), ktoré poskytujú návod v angličtine.

Taktiež sú v predaji týždňové, mesačné a ročné pasy, je možné ich kúpiť i v predajných kanceláriách VGF a DB. Congress Ticket musí byť zakúpený vopred v Frankfurt Tourist+Congress Board (tel: (069) 2123 8703 alebo 0396 alebo 0776), ktorý oprávňuje držiteľa jeden deň cestovať po celom Frankfurte, vrátane letiska. Predáva sa len účastníkom konferencie a podobných udalostí.

Taxík
Taxíky sú zvyčajne béžovej farby značky mercedes. Je možné ich zastaviť na ulici. Rezervujú sa u agentúry Taxi Zentrale. Očakávané sprepitné je 5-10%.

Jazdenie v centre Frankfurtu môže byť stresové, pretože si vyžaduje znalosti jednosmerného systému. V čase dopravnej špičky sú časté zápchy (08:00-09:00 a 17:00-18:00). Nemeckí vodiči sú známi svojou netrpezlivosťou.

Strassenverkehrsbehörde
, Mainzer Landstrasse 323, poskytuje aktuálne informácie o dopravnej situácii v meste.

Vodičov upozorňujeme, že električky majú podobne ako u nás vždy prednosť v meste, i keď jazdenie v ich pruhu je povolené. Autobusy majú taktiež prednosť pri odchádzaní zo zástavky.

Nelegálnemu parkovaniu na ulici sa treba vyhnúť, poplatky za odtiahnutie sú značne drahé. Taktiež legálne parkovanie je pomerne drahé, parkoviská sú často plné.

Vo Frankfurte je mnoho krytých parkovísk. Nasledujúce sú otvorené 24 hodín: Hauptwache, Kornmarkt 10; Schiller-Passage, Taubenstrasse 11; Junghofstrasse, Junghofstrasse; City-Parkhaus, Querstrasse; Börse, Meisengasse; Alte Oper, Opernplatz; Alt-Sachsenhausen, Walter-Kolb-Strasse 16; Konrad-Adenauer-Strasse, Konrad Adenauer-Strasse 15; Mousonturm, Waldschmidtstrasse 6; Congress Center Messe, Theodor-Heuss-Allee 3-5; a Westend, Savignystrasse 58.

Prenájom automobilov
Pravidlá pre poskytovanie vozidiel sa menia v závislosti od spoločnosti. Zvyčajne sa vyžaduje minimálny vek 19 rokov, vodičský preukaz platný aspoň 1 rok (medzinárodný VP sa vyžaduje ak predložený doklad nie je v románskom písme). Medzi najväčších poskytovateľov prenájmu automobilov sa radia: Avis, Budget, Hertz a Sixt.

Prenájom bicyklov
Call A Bike poskytuje prenájom bicyklov. Spoločnosti poskytnete vašu kreditnú kartu a obdržíte elektronický kód, ktorý odomkne bicykel umiestnený v depozite pri hlavných križovatkách v meste.

Rebicycle, Töngesgasse 23-25 (tel: (069) 4080 7436) taktiež podniká v oblasti prenájmu bicyklov. K dispozícii sú trekingové a horské bicykle. Viac informácií získate v Bicycle Tours.