Francúzsko - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Vnútroštátna doprava

Lietadlo
Národná letecká spoločnosť (AF) Air France ale aj Air Libertné, AOM a ďalšie regionálne letové linky ponúkajú spojenia vo všetkých častiach krajiny. Väčšina leteckých spoločnosti ponúka prevnútroštátne lety špeciálne cenníky pre mladých ľudí, páry a rodiny.

Poznámka:. Lety medzi francúzskymi letiskami a francúzskymi sektormi platia ako vnútroštátne lety. Odtiaľ
môžu pasažieri ďalej cestovať bez pasovej kontroly dokonca nie je potrebné ani vízum.

Loď
Francúzske vodné trasy majú dĺžku okolo 8500 km. Výletné lode môžu byť prenajaté aj bez posádky.

Ponuka je široká: od malých motorových člnov až po prestavené nákladné člny, ktoré môžu prepravovať až 24 osôb.

V niektorých krajoch je možné prenajať si hotelové lode. Sú to veľké prestavané vlečné člny s možnosťou ubytovania a reštauráciou. Cena a komfort závisí od želania a peňaženky. "Hausbóty" sú takisto jednou príležitosťou vychutnať si nádherné riečne krajiny. Každým splavom, ktorým prejdete, sa učíte lepšie spoznávať túto krajinu. Vyše 80 požičovní lodí je zastrešovaných organizáciou Fédération des Industries Nautiques, od ktorej je možné obdržať ich zoznam.

Plavby loďou sú ponúkané predovšetkým na severe, kde sa nachádzajú tie najväčšie rieky a kanály. Najlepšie vodné cesty sú na Seine z Auxerre do Le Havre. Na Ríne sa odporúča plaviť po prúde Avignonu a zobrať so sebou aj skúseného lodivoda.

Región Midi, zahrnujúci kanál Canal du Midi, ktorý je prepojený so stredozemným morom patrí k svetovému prírodnému dedičstvu a je takisto ideálnym na člnkovanie. Ďalšie informácie získate na stránke www.sncm.fr a www.corsicaferries.com .

Železnice
Železničná sieť francúzskych štátnych dráh SNCF pojíma 34.200 km, z ktorých 12.000 km je elektrifikovaných.

TGV (Train ŕ Grande Vitesse) premáva ne vysokorýchlostných dráhach medzi Parížom a Bretgane respektíve Bretgane a južným Francúzskom rýchlosťou až 300 km/h. Ďalší vlak na trati do Lyonu a Južného Francúzska dosahuje rýchlosť 270 km/h. SNCF je rozdelený na 5 dopravných spojení (východ, sever, západ, juhovýchod a juhozápad). Parížsky dopravný podnik RATP sa stará o otvorenú dopravu v okolí Paríža. Je zodpovedný za všetky autobusové linky, metro a rýchlodráhu v meste.

Nákup cestovných lístkov: Zakúpené lístky sa označujú v oranžových znehodnocovačoch, hneď pri vchode na nástupište.

Poznámka: Vo Francúzsku existuje hojný počet mimoriadnych cestovných akcií pre rodiny, deti a mládež. Ceny cestovných lístkov sú určované podľa dňa a času. Pre bližšie informácie sú k dispozícii cestovné poriadky, ktoré sú dostupné u SNCF.

Cestovné
Ceny cestovných lístkov francúzskych štátnych železníc sú rozdelené podľa farieb
Modrá (mimo dopravnej špičky): obyčajne Po 10.00 – Pi 12.00, prípadne So 24.00 –Ne 15.00
Biela (štandardná): obyčajne Pi 12.00 – So 24.00 a Ne 15.00 – Po 10.00 a ostatné sviatky
Červená (dopravná špička) zahŕňa približne 20 dní v roku, kedy neplatia žiadne zľavy
Bližšie informácie dostanete u SNCF

Ďalšie ponuky
V ponuke SNCF je aj cestovanie autobusom, výlety po celom Francúzsku, prenájom áut a bicyklov. SNCF organizuje spolu s AFMASS dokonca aj lyžovačky.

Informácie
Bližšie informácie o všetkých ponukách poskytuje SNCF . Všeobecné informácie o cestovnom a vlakovom spojení, takisto ako cestovnom poriadku sú dostupné aj pri DB OOB a SBB, ktorí veľmi radi príjmu aj vaše rezervácie.

Auto/Autobus
Francúzske diaľnice pokrývajú trasu dlhú 9000 km. Niektoré diaľnice sú spoplatnené. Poplatky sú určované podľa jednotlivých diaľnic. Napríklad pre "Maringotky" sú stanovené osobitné poplatky. Okrem diaľnic je vo Francúzsku viac ako 28 500 štátnych ciest. Diaľnice sú označované písmenkom "A". Štátne cesty písmenkom "N" a okresné cesty písmenom "D". Hlavným obdobím turistického ruchu sa začína koncom júla a končí začiatkom septembra. V tomto čase sa doporučuje vyhnúť diaľnicam a tým predísť dlhému čakaniu v dopravnej zápche.

Bezolovnatý benzín je na benzínovej pumpe označený nápisom sans plomg.

Diaľkové autobusy
Vo Francúzsku premáva len niekoľko diaľkových liniek. Autobusové spojenie mimo miest je relatívne dobré. Informácie a cestovné poriadky dostať jedine v danom meste.

Prenájom áut
Zoznam autopožičovní môžete obdržať na úrade pre cestovný ruch (Syndicat D´Initiative alebo Office de Tourisme.) Väčšie letecké spoločnosti ponúkajú program Fly & Drive Service, prostredníctvok ktorých si možno zapožičať auto za nižšie ceny.

Majitelia France Vacanes-Passes, ktorý cestujú prvou triedou, majú k dispozícii prenájom auta zadarmo.

Obytné prívesy
môžu sa na území Francúzska zdržovať dobu nie dlhšiu ako šesť mesiacov. Pre osobné automobily s prívesmi platia zvláštne predpisy.

Dopravné ustanovenia
Kto ešte nevlastní vodičský preukaz dlhšie ako jeden rok, nesmie jazdiť rýchlejšie ako 90 km/h.
Najvyššie povolené rýchlosti: 50 km/h v obci, 90 km/h mimo mesta , 110 km/h na cestách z dvoma jazdnými pruhmi v jednom
smere a na diaľnicach 130 km/h. Bezpečnostné pásy sú povinné. Deti do 10 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle.
Náhodné poruchy automobilu musia byť označené výstražným trojuholníkom. Snehové reťaze sa dajú kúpiť alebo prenajať
všade. Porušenie rýchlosti a ostatné previnenia voči cestovnému poriadku budú neodkladne pokutované. Takisto sa zvyknú robiť a alkoholové testy.
Prednosť v jazde: Všeobecne sprava. Obzvlášť v obciach sa musí dávať prednosť z prava prichádzajúcim autám.
Na kruhových objazdoch však toto pravidlo často neplatí. Značka s nápisom Vous n''avez pas la priorité signalizuje
všetkým vodičom, že prednosť majú automobily na kruhovom objazde. Pasáže nazývané Passage protégé
určujú autám na všetkých väčších cestách mimo obcí prednosť. V pravidlách sú označované písmenkom X. na trojuholíkovom
podklade. Pod tým stojí Passage protégé. Všetko, čo by ste mali vedieť o cestovaní vo Francúzsku je uvedené v brožúrke
Bienvenue en France par l''Autoroute, ktorú možno dostať u Maison de la France.

Doklady
Národný vodičský preukaz. Občanom z krajín EU je odporučené vziať s so sebou aj Zelenú kartu, aby sa ňou mohli preukázať pri eventuálnej dopravnej nehode. V inom prípade musia zaplatiť minimálne zákonné poistenie.

Mestská doprava
je vynikajúca. Autobusové spoje vo všetkých väčších mestách sú veľmi dobré.

Električky, trolejbusy a metro ako napr. v Marseille a Paríži dopĺňajú dopravnú sieť. Lyon má aj ozubenú železnicu (zubačku.)

V Lille premáva prvý automatický vlak na svete, je tu aj električkové spojenie. St. Etienne a Nantes majú tiež električkové trate a v Grenogle, Limoges a Nancy premávajú trolejbusy. K dispozícia je takisto traťová sieť. Predovšetkým sa dajú kúpiť jednorázové, týždenné alebo mesačné lístky.

Paríž

má jednu z najlepších dopravných sietí na svete. Hustá podzemná sieť (metro) v centre mesta je ideálnym dopravným prostriedkom. Pri prestupovaní však treba dávať pozor na Correspodance -- označenie nástupišťa. Názvy Metro-liniek sú zriaďované podľa ich konečných staníc. Treba preto vždy vedieť, v ktorej stanici má daná linka, ktorou chceme cestovať konečnú, a potom nasledovať náležité označenia. Ak chceme napríklad cestovať smerom medzi Balard a Créteil, musíme nasledovať značku Direction-Créteil. Niektoré linky Metra sú aj číslované, pričom čísla liniek sú využívané len zriedka. Prehľadné plány trate nájdeme na nástupišťach aj vo vlakoch. Namiesto jednorázového cestovného lístka sa oplatí kúpiť lístok nazývaný Carnet. Je to ústrižok s desiatimi cestovnými lístkami. Platí pri jednosmernej ceste, pričom je jedno ako ďaleko cestujete alebo koľko razy prestúpite. Cena zostáva vždy rovnaká, výnimkou sú len cesty na niektoré predmestia. Prvé vlaky idú okolo 5.00 a posledné o 00.30.

Železnice
Rýchle predmestské vlaky RER premávajú na nasledujúcich linkách. Linka A: St. Germain-en-Laye do Boissy-St.Leger alebo Marne-la Vallée, Linka B: Rerny-les-Chevreuses do Roissy cez Chateltet-les Halles a cez Gafe du Nord, Linka C
Gared´Audrelitz do Versaiills. Pre tieto linky platia pásmové predpisy. Ceny cestovného sú zriadené podľa času respektíve vzdialenosti. Výnimku tvorí obvod mesta, pre ktorý platí osobitná tarifa. Predmestské vlaky SNCF dopĺňajú ponuku parížskej dopravy.

Autobus
Platia tie isté cestovné lístky ako aj pre Metro. Autobusové linky sú rozdelené do náležitých zón.

Vo vnútri mesta Paríž pre 2-zóny postačuje jeden cestovný lístok. Pre , tri alebo viac zón sú potrebné dva cestovné lístky.

Prvé autobusy idú o 6.00, posledné o 21.00, niektoré linky premávajú do 00.30.

Cestovné poriadky sú vystavené na zástavkách. Ceny cestovného sú určované súkromnými podnikateľmi, z daného predmestia, v ktorých autobusy premávajú. Paris Visite-Karte platí okrem Metra aj pre všetky parížske autobusové linky, takisto ako pre všetky spoločné siete RER/RARTP v prvej triede. Výnimkou sú miniautobusy a predmestské vlaky RER/SNCF
Carte Orange – tento lístok možno dostať v 50 metrostaniciach, siedmych hlavných železničných staniciach a niektorých bankách. S týždennou alebo mesačnou kartou (je potrebná pasová fotka) je umožnené neohraničené cestovanie autobusom, metrom a RER, predmestskými vlakmi SNDF a niektorými predmestskými autobusmi RATP v priebehu jedného týždňa alebo mesiaca. Tieto karty sa dajú kúpiť na všetkých nástupištiach autobusov a vlakov ako aj vo vybraných obchodoch. Deti do 4 rokov cestujú parížskym metrom a autobusmi zdarma. Deti od 4-12 rokov platia polovičné cestovné.

Taxi
Všetky taxíky sú vybavené Taxametrom. Narazíte na ne vodne aj v noci. So špeciálnymi tarifami musíte počítať pokiaľ sa necháte zaviesť na stanicu či letisko, takisto ako aj pri preprava zvierat a väčšej batožiny.

Osobné Automobily
V centre mesta sa nachádzajú parkovacie hodiny; ináč je čas parkovania časovo ohraničený (Zone bleue).

Platené parkoviská sa nachádzajú na okraji celého Paríža.

Súvisiace linky

Vlak miestny -

Route Planer - interaktívny plánovač automobilovej trasy (en)

Vlak medzinárodný -

Bus medzinárodný -

Vlakové spojenia do/z a v krajine. - Pre informácie o medzinárodno...

Prague Airport Transfers PRG - zajistujeme osobni prepravu osob z / n...