Eritrea - Turistické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Asmara

Na začiatku 19. storočia bolo eritrejské hlavné mesto Asmara tvorené iba malým hlúčikom osád. V roku 1897 sa talianska, koloniálna vláda rozhodla premiestniť úrady z Massawy do Asmary, ktorá sa okamžite začala rozrastať v talianskom, architektonickom štýle, ktorý je v meste badateľný dodnes.

 

Prekrásna, lombardská Katedrála (1922) neleží ďaleko od rušného trhoviska s ovocím, zeleninou, starožitnosťami, koreninami, keramikou, výšivkami a pod. Mesto je doslova posiate kostolmi a mešitami. Najväčšou mešita  Khalufa el Rashidin bola vybudovaná z mramoru vyťaženého v talianskom lome Carrara

 

Ulice mesta sú lemované palmami a inak tomu nie je ani v prípade National Avenue – hlavnej triedy Asmary, kde sa sústreďujú rezidenti i turisti. Ulica strieda zaujímavé kaviarne, bary s historickými budovami ako Asmarské divadlo (1918), Mestská radnica, katolícka Katedrála a Vládne administratívne centrum. Bývalé sídlo koloniálnej vlády (Ghibi - palác) dnes hostí Národné múzeum a vášmu záujmu by rozhodne nemala ujsť ani miestna Univerzita či fontána Mai Jahjah.  

 

Iné miesta

Massawa je starobylé centrum Eritrei a zároveň najväčší prírodný hlbokomorský prístav v Červenom mori. Ak je Asmara považovaná za talianske mesto, Massava je odrazom turecko egyptských vplyvov, pochádzajúcich z otomanskej a egyptskej nadvlády v rozpätí 16. až 19. storočia. Cesta z hlavného mesta do Massawy sa zvažuje z výšky 2438 m až k úrovni mora. Jej serpentíny poskytujú panoramatický výhľad na pusté pobrežie, míňajú známy, ortodoxný kláštor Debre Bizen a citrusové plantáže. Je to naozaj jedinečný zážitok.

 

Prístav a starobylé centrum ostrova Batsi boli poškodené počas občianskej vojny, ale stále ostávajú zaujímavou atrakciou pre turistov. Okrem prehliadky mešity Iman Hanbeli, ktorej sa ničivé, vojnové aktivity vyhli, sa môžete previezť loďou na neďaleký ostrov Sheikh Said, známejší pod názvom Isola Verde.

 

Ostrov Twalet je perfektnou ukážkou talianskej architektúry. I tu sa nachádza Ghibi (palác), postavený v 15. storočí, ktorý bol odvtedy mnohokrát prestavaný a opäť bude potrebovať rekonštrukciu vďaka silnej demolácii počas poslednej vojny. V miestnom, prístavnom klube nájdete reštauráciu, múzeum, malú knižnicu a športové zariadenia. Pre leňošenie na slnku je ideálnym miestom – pláž Gergussum na severe ostrova.

 

Odtiaľto nie je ďaleko do Emberemi, kde ležia mauzóleá Sheikha el Amina a Muhammada Ibn Aliho.

 

Mestá Nakfa, Denden, OrotaAfabet  (provincia Satel) sú známe ako dejiská a hlavné defenzívne body vojny s Etiópiou, ktoré i napriek intenzívnym rekonštrukciám stále nesú jazvy po bojoch.

 

V provincii Senhit leží mesto Keren, ktoré sa svojou architektúrou podobá hlavnému mestu Eritrei.

 

Turecká a egyptská éra ponechala v krajine množstvo zaujímavých stavieb (najmä mešít a hrobiek) v okolí Akordatu.  


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...