Dublin - Odporúčame

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
1/2 dňa

Múzeum Jamesa Joycea (The James Joyce Museum)
Veža Martello je umiestnená 14km južne od Dublinu. Pôvodne bola postavená za účelom strážnej veže pred inváziou Napoleona.

Oliver St John Gogarty pozval Joycea práve na toto miesto a veža poskytovala nádherný výhľad na more. Tu sa začal príbeh knihy Ulysses (1922), pričom Gogarty sa transformoval do fiktívnej postavy Bucka Mulligana.

Vo veži sa nachádza kolekcia umelcových listov, fotografii, gitara, vychádzková palica a kópia knižky Ulysses ilustrovanej
Matisseom.

Otváracie hodiny v múzeu: Po - So 10:00-13:00 a 14:00-17:00, Ne 14:00-18:00 (máj – október). Vstupný poplatok je 6.50€. K veži sa jednoducho prepravíte pomocou DART zo Sandycove alebo autobusom 59 z Dun Laoghaire.

1 deň
Glendalough
Bol prvým keltským kláštorom. V minulosti bol významným sídlom učenia kresťanstva. Nachádza sa vo vzdialenosti 30km južne od Dublinu, medzi Laragh a Hollywood. Jeho galské meno znamená “údolie dvoch jazier”. Okolie kláštora poskytuje nádherné pešie túry po okraji jazera.

St Kevin založil kláštor v 6. storočí, jeho základ sa nachádza v katedrále datovanej do 9-teho storočia. Medzi hlavnú atrakciu sa radí St Kevin’s Cross, vyrezaný približne v r. 1150, neďaleko sa vyskytujú zvyšky St Kevin’s Kitchen – tisícročného kostola.

Otváracie hodiny 09:30-17:00 (október-marec) a 09:30-18:00 (apríl-september). Vstupný poplatok pre návštevníkov je 2.75€. Najvhodnejšia doprava je autom.

Alternatívna doprava – St Kevin’s Bus Service, ktorý odchádza z St Stephen’s Green denne o11:30, späť sa vracia neskoro popoludní. Cesta vedie okolo Wicklow Way, cez údolie formované pohorím Wicklow Mountains.