Dublin - Info/Letenka/Hotely

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut


Dublin (írsky: Baile Átha Cliath (baljaklije)) je hlavné a najväčšie mesto Írskej republiky. Má rozlohu 114,99 km² a 495 781 obyvateľov (2002). Celá aglomerácia Dublinu tak zahŕňa asi 1,1 miliónov obyvateľov.

Dublin - “Keltský ekonomický tiger”, mnohé jeho priemyselné odvetvia zažívajú boom. Mesto je plné turistov, ktorí si želajú zažiť trochu slávnej írskej zábavy – craic. Avšak vždy to nebolo také ružové s týmto tisícročným mestom situovaným na východnom pobreží Írska. V prvej polovici 20. storočia v meste vládli nepokoje a jeho násilné oddelenie od Británie, náboženské a politické problémy stále dominujú írskej politike.

Vibrujúca, turistami obľúbená metropola leží na brehoch rieky Liffey, ktorá sa vlieva do Írskeho mora. Rieka ju delí na Northside, chudobnejšiu severnú, a Southside, bohatšiu južnú časť, ktorá je plná tradičných pubov a pouličných umelcov, akými boli napr. James Joyce či W B Yeats.

Prímorské podnebie s pomerne teplou zimou a chladným letom vytvára príjemné podmienky pre celoročný príval turistov. Ročná priemerná teplota činí 10°C (január 5°C, júl 15°C), s ročným úhrnom zrážok (750 mm) patrí Dublin k najsuchším oblastiam Írska i napriek tomu tu však prší alebo sneží v priemere 271 dní v roku. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 75% (máj) a 88% (december).

Najvhodnejšie obdobie na návštevu írskej metropoly je medzi aprílom a októbrom, kedy je najlepšie počasie. V priebehu celého roku sa tu konajú početné festivaly, kultúrne, športové a náboženské podujatia.

Medzi najvyhľadávanejšie atrakcie sa radia: stredoveká katedrála (dublinská najstaršia budova), dláždené cestičky pri chráme Bar, Phoenix Park (európsky najväčší mestský park), Národná galéria a Národné Írske múzeum, v ktorom sa nachádza kolekcia európskych prehistorických artefaktov.

Staroveké budovy a múzeá sú žijúcou históriou. V 20. storočí básnici a spisovatelia prispeli k nesmrteľnosti tohto mesta. James Joycea v diele Ulysses (1922) opisuje 1 deň v Dubline. Mnohí literárni kritici považujú to dielo za najväčšiu novelu storočia.

Paralelne so zadymenými starými barmi, múzeami a folkovou hudbou existujú funky bary, boli vybudované nové mestské ulice, ktorými sa nesie hudba súčasných írkych skupín, akými je napríklad Westlife, Corrs a legendárne U2.

Nová tvár írskeho hlavného mesta formovala úžasný ekonomický úspech. Medzi kľúčové priemyselné odvetvia sa radia: elektronika, teleservices, obchod a turistika. Dublin sa pýši najmladšou populáciou v Európe (41% pod 25 rokov a 69% pod 45 rokov). Dublin je „cool“, stále sa rozrastá a jeho obyvatelia sa z toho tešia.