Dominikánska Rep. - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Peniaze

Mena

1 Dominikánsky Peso = 100 Centavos. Menováskratka: RD$, DOP . V obehu sú bankovky nominálnych hodnôt 1000, 500, 100, 50, 20 a 10 RD$; ako aj mince v hodnotách 5 a 1 RD$, ako aj 50 a 20 Centavos.

Zmena peňazí

Peso nie je mimo Dominikánskej Republike voľne zameniteľný. Odporúčané sú USD. Peniaze smú zmieňať len hotely a banky, ktoré povolenie od centrálnej banky. V kanceláriách Western Union dostanete výhodnejší kurz ako v bankách a hoteloch.

Kreditné karty

Eurocard, MasterCard, American Express a Diners Club

Devízové podmienky

Dovoz a vývoz dominikánskej meny je zakázaný. Cudzie meny smú byť dovážané, platí povinnosť deklarácie. Vývoz cudzej meny je povolený do výšky pri vstupe deklarovanej sumy.

Otváracie hodiny v bankách: Po-Pia 08.00 - 16.00 Hod.

Jedlo a pitie

Domorodé jedlá sú mimoriadne chutné. Hovädzie mäso je veľmi drahé, pretože je dovážané zo zahraničia, preto je väčšinou pripravované mäso bravčové a kozie.

Ryby a plody mora sú taktiež veľmi obľúbené. Paradajky a ovocie sú čerstvé a chutia vynikajúco (Papaya, mango, citrusové plody). Špecialitami sú Chicharrones (chrumkavo upečené bravčové), Chicharrones de pollo (na plátky nakrájané pečené kura), Cassava (pečená zelenina), Moro de habicuelas (ryža s fazuľou), Sopa criolla dominicana (zeleninová polievka s mäsom), Pastelon (zeleninový koláč).

Nápoje

Výborné miestne pivo sa volá Presidente. Obľúbenými druhmi rumu sú Brugal a Bermudez. Miestne káva je silná a vynikajúca. Domorodé druhy piva a alkoholu sú podstatne lacnejšie ako dovážané.

Nočný život

V Santo Domingo sú nočné kluby, diskotéky a kasína ako aj pohodlné kaviarničky v prístave. V mnohých hoteloch sa konajú folklórne večery. V Casa de Francia a na námestí Plaza de la Cultura v Santo Domingo sa konajú koncerty a iné kultúrne podujatia.

Nákupy

Krásne šperky a iné výrobky z jantáru, výárobky z tyrkysu, vyrezávané výrobky z dreva, naivné maľby, Makramé, prútené výrobky a výrobky z vápenca. Obchody sú otvorené: Po-Pia 08.00 - 12.00 a 14.00 - 18.00 Hod.

Šport

Plávanie
Napriek tomu, že niektoré pobrežia sú kamenné a drsné, je tu niekoľko veľmi pekných piesočných pláží, vhodných na plávanie a iné vodné športy. Mnohé hotely majú svoje vlastné bazény. POTÁPANIE: Mundo Submarino je jediné potápačské centrum v Santo Domingo, výstroj sa požičiava len skúseným potápačom. Plutvy a potápačské okuliare vám požičajú vo väčšine hotelov. JACHTING: V hlavnom meste a v turistických oblastiach si môžete prenajať jachtu. Rybolov: Niektoré hotely ponúkajú organizovaný rybolov na mori. Člny pre rybolov na riekach si môžete prenajať v La Romana, Boca de Yuma a na severnom pobreží. Veľmi obľúbeným športom je tenis, V La Romana je komplex s desiatimi dvorcami. Golf si môžete zahrať v La Romana, Puerto Plata a v Santo-Domingo-Countryclube. JAZDA NA KONI: Dominikáni sú veľkými fanúšikmi jazdy na koni a ich krajina im na to ponúka ideálne možnosti. Ďalším veľmi obľúbeným športom je baseball. Zimné obdobie trvá od Októbra do Januára, letná sezóna od apríla do septembra.

Krajina a ľudia

Čo sa týka oblečenia, voľné a pohodlné alebo športové oblečenie je hlavne cez deň primerané, no plavky patria na pláž.

Sprepitné

V hotelových a reštauračných účtoch je už väčšinou obsiahnutých 10% za obsluhu.

Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...