Dominikánska Rep. - Doprava

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Medzinárodná doprava

Lietadlo

Národná letecká spoločnosť sa volá Aerolinas Santo Domingo (EX).

Medzinárodné letiská
Santo Domingo (SDQ) (Internacional de las Americas) leží 30 km východne od mesta (cesta trvá asi 45 min). Letiskový autobus zabezpečuje od 07.00 do 17.30 Hod. dopravu medzi letiskom a autobusovou stanicou Expreso-Dominicano. Pri letisku je stanovisko taxíkov. Na letisku sa nachádza: Duty-free-Shop, banka, zmenáreň, reštaurácia, bar a požičovne automobilov (Avis, National, Nelly und Quality).

Puerto Plata International Airport (POP) (Internacional General Gregorio Luperón). Duty-free-Shop, banka, reštaurácia a požičovňa áut.

Punta Cana International Airport (PUJ) v blízkosti Punta Cana a Bávaro.

Letiskové poplatky: 10US$; tranzitný pasažieri a deti do 2 rokov sú od poplatku oslobodený.

Poznámka: Letenky zakúpené v Dominikánskej Republike sú zaťažené vysokými daňami.

Loď

Nasledovné lodné spoločnosti zabezpečujú pravidelné spojenie k prístavom v Dominikánskej Republike: Regent Holidays, Seabourne, Holland America a Windjammer.

Vnútroštátna doprava

Lietadlo

Bávaro Sun Flight alebo Dorado Air ponúkajú pravidelné spojenia do Santo Domingo, Santiago, Samaná, Punta Cana a Puerto Plata.

Auto/Autobus

Cestná sieť je výborne vystavaná, avšak nie všetky cesty sú spevnené. Počas období dažďa sú veľmi výhodné vozidlá s pohonom na všetky štyri kolesá. Diaľnica Sanchez Highway vedie zo Santo Domingo na západ do Elias Pińas na hraniciach s Haiti, Mella Highway vedie zo Santo Domingo do Higüey na juhovýchode,
Duarte Highway vedie zo Santo Domingo smerom na sever do Santiago a ďalej do
Montecristi na severozápadnom pobreží. V blízkostí vojenských základní sú kontroly, nie je však potreba sa obávať nepríjemností. V blízkosti hraníc (hlavne s Haiti) bývajú zostrené kontroly bežné. Diaľkové autobusy sú cenovo výhodné, spoľahlivé a klimatizované. Z hlavného mesta sa dostanete do všetkých väčších obcí v krajine. Prenájom auta: V Santo Domingo sa nachádzajú pobočky rôznych spoločností ako sú Hertz alebo Avis. Minimálny vek je 25 rokov. V cestnej premávke vládnu často svojrázne pravidlá, takže sa radšej vyhnite jazde vlastným autom.
Podmienky: Medzinárodný VP tu platí 90 dní.

Mestská doprava

Linkové autobusy a minibusy majú v Santo Domingo jednotné ceny. Premáva tu asi 7000 hromadných taxíkov, ktoré jazdia 24 hodín a môžete ich kdekoľvek zastaviť, sú však o niečo drahšie ako autobusy. Pri jazde cez starú mestské centrum v Santo Domingo si dávajte pozor, pretože domáci šoféri často radšej trúbia ako brzdia. Vo väčšine miest si pre výlety môžete prenajať konské záprahy.

Cestovný čas zo Santo Domingo do nasledovných väčších miest

Lietadlo/Bus (Auto)
Santiago 0.30 2.00
Puerto Plata 0.45 3.15
Samaná 0.35 4.30
La Romana 0.25 1.45
Punta Cana 0.30 4.15
Barahona - 4.00