Čína - Upozornenia/Riziká

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Aj keď uvolnenie spoločenskej a politickej situácie v posledných rokoch prináša čiastočný nárast kriminality a prostitúcie, i napriek tomu je v Číne rovnako ako v ostatných totalitných krajinách pre cudzincov stále veľmi bezpečne. Vo veľkých mestách a vo vlaku sa síce občas vyskytnú vreckoví zlodeji, aleinak sa Číňania veľmi boja opletačiek s políciou (ktorá sa tu nazýva PSB – Public Security Bureau, teda niečo veľmi podobné starej dobrej československej polícii). Zločiny páchané na cudzincoch sú posudzované obzvlášť prísne. Políciu je teda dobré využiť pri riešení prípadných konfliktov, ako napríklad predražený hotel atď. Za pašovanie alebo výrobu narkotík a za pašovanie vzácnych druhou fauny vraj môže byť uložený až trest smrti.

 

Pri návšteve Číny sa pripravte na veľké komunikačné problémy. Pretože tu veľmi málo ľudí hovorí inak ako čínsky, angličtina či iný svetový jazyk s výnimkou veľkých miest, staníc, hotelov atď. sú prakticky nepoužiteľné. Ani čínsky slovník nie je moc užitočný – čínština je veľmi zložitá, jej výslovnosť sa oblasť od oblasti líši a cudzinec ju nikdy nevysloví správne (na rozdiel od európskeho skloňovania a časovania tu záleží na tóne hlasu). Dohovor je potom možný iba posunkami alebo ukazovania slov v slovníku s čínskymi znakmi. Vďačným trikom je požiadať niekoho , kto hovorí anglicky, aby vám vaše cieľové miesta napísal čínskymi znakmi na papier.

 

Často napríklad pri kupovaní cestovných lístkov  budete počuť slovo mejou (mei you – znamená možno, nemáme, nekoná sa či jednoducho odmietam sa s tebou ďalej vybavovať). V takejto situácii robí zázraky úsmev. Dôležitá v Čine je i zdravá asertivita. I napriek tomu, že sa na prvý pohľad zdá, že je tu všetko neprekonateľným problémom, keď človek trvá odhodlane na svojom, nakoniec väčšinou dosiahne cieľ. Čínska spoločnosť odjakživa funguje na báze známostí, protekcií a osobných kontaktov na správnych miestach. Základným princípom úspechu v akejkoľvek situácii sú neoficiálne väzby, ak ich máte, ide všetko samo. Do tohto tradičného systému môžete ako cudzinci hlbšie preniknúť iba prostredníctvom známych Číňanov.

 

Číňania sú k cudzincom omnoho chladnejší ako ostatné ázijské národy a občas dokonca dávajú svoju nadradenosť nad všetkým nečínskym. Cudzinci sú pre nich „Dlhé nosy“, s otvoreným rasizmom sa ale našťastie nestretnete. Má to svoje výhody a nevýhody  - kontakt s domorodcami je síce o niečo zložitejší, ale zase vás neustále niekto neotravuje a na každom kroku vás nedoprevádza dav pokrikujúcich detí. Vo vidieckych oblastiach je to podobné, ľudia vás síce pozdravia, ale na rozdiel napríklad od Indie sa hneď okolo vás nezbehne celá dedina.

 

Niektorí cestovatelia tvrdia, že Čína je špinavá. Ale v porovnaní s takou Indiou, či Pakistanom je to jedna z najčistejších ázijských krajín. Dokonca aj najnižšie vlakové triedy občas čistotou predstihujú štandart našich železníc. Rovnako žobrákov v Číne takmer nestretnete.

 

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, z knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových. Táto publikácia by nemala chýbať vo výbave žiadneho cestovateľa chystajúceho sa na ázijsky kontinent!


Súvisiace linky

Čínou za pár grošov - Pre všetkých tých, ktorí chcú minimali...