Čína - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Čas

Územím celej Číny prebieha iba jediné časové pásmo a Čína je tak o sedem hodín pred štandartným stredoeurópskym časom.

Peniaze

Menou je Čínsky Juan (yuan, Y), rozdelený na desať jiao.

Čína sa v posledných rokoch snaží z turistického ruchu čo najviac profitovať. Funguje tu dvojaký meter na ceny za vstupné na historické pamiatky, letenky, vlakovú dopravu a hotely pre cudzincov a domácich.

Ceny sú privysoké a tak Čína zaznamenáva prepad návštevnosti, s ktorým súvisí pomalé upúšťanie od duality cien na niektorých miestach.

Keďže jedlo je lacné a ceny ubytovania prijateľné, budú vaše náklady najviac ovplyvnené, tým do akej miery chcete Čínu precestovať. Pri častom jazdení na dlhé vzdialenosti a i pri šetrnom živobytí, môžete utratiť až niekoľko stoviek dolárov mesačne.

Jedlo a nápoje

O Číňanoch sa hovorí, že zjedia úplne všetko, čo má štyri nohy a nie je to stôl, všetko, čo lieta a nie je to lietadlo, a všetko, čo pláva a nie je to loď. Človek preto v Číne nikdy presne nevie, čo vlastne je. Ak chcete, môžete ochutnať napríklad údené psy, hadov, žaby, korytnačky, hmyz, smažené kuracie nohy či bravčové chvostíky, grilované rovno na ulici letlampou. Takéto kulinárske výstrelky sú typické pre južnú Čínu, ľudia na západe a severe krajiny sú v stravovaní omnoho umiernenejší.

V čínskej kuchyni existujú veľké regionálne rozdiely odrážajúce sa v rozdielnych kuchárskych technikách, použitých surovinách a ostrosti korenia. V zásade môžeme rozlíšiť štyri typy čínskej kuchyne: severočínsku Pekingskú, užívajúcu miesto tradičnej ryže cestoviny, východočínsku Šanghajskú, zameranú na morské plody, mennej korenenú a ľahkú juhočínsku Kantónsku a najviac pálivú Sečuánsku kuchyňu.

Bez ohľadu na to, v ktorej časti Číny sa práve nachádzate, vždy sa môžete dobre a veľmi lacno najesť v pouličných stánkoch, kde ponuku najčastejšie tvoria ryža a cestoviny so zeleninou či pálivou omáčkou, polievka s mäsom, plnené buchtičky varené v pare, tradičné čínske chlebové bochníky. Drahšou záležitosťou je potom napríklad preslávená pekingská kačica či plody mora.

Z nealkoholických nápojov je najčastejšie v ponuke zelený čaj, ale vo väčších mestách bežne v obchodoch nájdete balené vody a colu. Alkohol je v Číne dostupný a výber je pomerne široký. Okúsiť môžete mieste chutné, ale nie príliš vychladené pivo, ryžovú pálenku alebo víno.

Nakupovanie

Mestá ako Peking, Šanghaj, Hangzhou, Guangzhou, Shenzhen, Lhasa, Chengdu, Suzhousú a mnoho ďalších sú ideálnym miestom pre nakupovanie hodvábu, korenia, čaju, starožitností, pomôcok čínskej medicíny, folklórnych hračiek ako papierových drakov a pod.

Kalendár podujatí

Festival Dračích lodí – koná sa v celej krajine začiatkom leta.

Šanghajský medzinárodný filmový festival – uskutočňuje sa v júni.

Šanghajský turistický festival – oslavy a predstavenia sa konajú na prelome septembra a októbra.

Pekingský hudobný festival – festival vážnej hudby- október až november.

Weifang International Kite Festival – medzinárodný festival v púšťaní drakov vo Weifangu sa koná v apríli.

Jednotlivé etnické menšiny majú svoje festivaly ako napríklad Tibetský Nový rok alebo Kórejský stredo jesenný festival.

Väčšina uvádzaných informácií o krajine bola prevzatá zo sprievodcu pre (nielen) nezávislé cestovanie ázijskými krajinami, z knihy Cesta na Východ autorov Ivy a Ivana Brezinových. Táto publikácia by nemala chýbať vo výbave žiadneho cestovateľa chystajúceho sa na ázijsky kontinent!


Súvisiace linky

Official Tourist Site - vhodné štartovacie miesto na získanie turi...

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...