Čína - Kolónie a závislé územia

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Hong Kong


Štátne zriadenie: autonómna oblasť

Rozloha: 1092 km2

Počet obyvateľov: 7 018 636 (2008)

Mestá: Hong Kong je rozdelený do viacerých dištriktov

Úradný jazyk: kantonská a mandarínska čínština, anglický

Mena: Hongkonský dolár

Hong Kong sa nachádza na juhovýchode Číny, na brehoch Juhočínskeho mora. Tútu autonómnu oblasť tvorí členitý polostrov Kowloon, ostrov Hong kong a ešte ďalších 230 menších ostrovov.


V minulosti bol Hong Kong základňou pirátov, neskôr z neho bola zase iba rybárska dedinka, až kým sa územia nezmocnili Briti. Hong Kong bol Veľkej Británii prenajatý na 99 rokov, po uplynutí prenájmu bol v roku 1998 Hong Kong opäť vrátený Číne.


Ekonomiku Hong Kongu ťahá predovšetkým zahraničný obchod. Hong Kong je preslávený svojimi finančnými inštitúciami, bankami, ale aj svojim elektronickým a textilným priemyslom.


Macao

Štátne zriadenie: autonómna oblasť

Rozloha: 28,2 km2

Počet obyvateľov: 460 823 (2008)

Mestá: Macao

Úradný jazyk: Kantonský čínsky, portugalský

Mena: pataca

Autonómna oblasť Macao sa nachádza pri ústí Perlovej rieky do Juhočínskeho mora, na juhovýchode Číny. Autonómna oblasť susedí s čínskou provinciou Kuang-tung. Macao je tvorené ostrovmi Taipa a Coloan.

Súčasťou Číny sa Macao stalo už v treťom tisícročí pred n. l. V roku 1553 sa v Macau začali usádzať portugalské námorné lode. Po prvej ópiovej vojne sa Macao stalo kolóniou Portugalska. Pod správu Číny sa Macao vrátilo až v roku 1999.


Okrem ľahšieho priemyslu tvoria hlavnú zložku ekonomiky Macaa predovšetkým príjmi z cestovného ruchu. Macao je „ázijským Las Vegas“. Nachádzajú sa tu stovky kasín a vyhlásené sú aj finančné služby tejto oblasti.


Taiwan

Štátne zriadenie: autonómna oblasť

Rozloha: 35 980 km2

Počet obyvateľov: 22 920 946 (2008)

Mestá: Taipei (hlavné mesto), Hsinchu, Hualien, Jiufen

Úradný jazyk: mandarínska čínština

Mena: nový taiwanský dolár


Ostrov sa rozprestiera vo Východočínskom mori. Patria k nemu ešte ostrovy Chinmen, Matsu a súostrovie Peng-pchu. Od čínskych brehov je vzdialený 150–200 km. Taiwanské pohorie pokrýva väčšinu ostrova. Jeho najvyšším vrchom je Jü-san (3950 m n. m.). Západné pobrežie lemuje široká nížina. Čínsky názov v preklade znamená veľký záliv. Roku 1949 porazení komunistami sa na ostrov uchýlili prívrženci Kuomintangu.


Na nerastné suroviny je ostrov chudobný. Má menšie zásoby medenej rudy, síry a azbestu. Rozvinutý priemysel zásobujú elektrickou energiou jadrové aj vodné elektrárne. Rozmach priemyselných odvetví (výpočtová technika, elektrotechnika) sa zakladá na lacnej ale kvalifikovanej pracovnej sile a surovinovej nenáročnosti. Ďalšie dôležité odvetvia sú výroba lodí, umelých vlákien, spracovanie ropy. Dôležitý je export kapitálu. Veľa prostriedkov sa vynakladá na výskum a rozvoj.


Tibet

Štátne zriadenie: autonómna oblasť

Rozloha: 1 228 400 km²

Počet obyvateľov: 2 616 329 (2000)

Úradný jazyk: mandarínska čínština (úradný), tibetské dialekty

Mena: čínsky juan


Tibet je autonómna oblasť Číny, ležiaca na západe krajiny. Priemerná nadmorská výška Tibetu je 4900 metrov nad morom. Preto sa Tibet označuje aj ako „Strecha sveta“.

Od roku 1951 je Tibet súčasťou Číny, ktorá ho pričlenila násilnou cestou. Doteraz sa vedie iniciatíva, aby bolo územie Tibetu oslobodené.