Chata pri Zelenom plese – Brnčalka - Úvod/Mapa

 • Letenky
 • Hotely
  Kde
  Príchod
  Odchod
 • Zájazdy
 • Knihy
 • Prenájom áut


 Brnčalka je vysokohorská chata v Doline Zeleného plesa, ktorá je situovaná na východnom brehu rovnomenného jazera. Chata je ovenčená Jastrabou vežou a impozantným masívom severnej steny Malého Kežmarského štítu.


Najčastejšou prístupovou cestou na chatu je chodník od autobusovej zastávky Biela voda, zhruba 3 km od Tatranskej Lomnice. Ďalšia prístupová možnosť je aj po červenej značke, ktorá vedie od Skalnatého plesa cez sedlo pod Svišťovkou a odtiaľ schádza ku chate.


Chata pri Zelenom plese bola otvorená 27. augusta 1897 a jej prvý názov bol Fridrichova chata. Prešla viacerými prestavbami, po ktorých bola vždy rozšírená. V roku 1950 bola pomenovaná na Brnčalovu chatu,  podľa predsedu horolezeckého ústredia Alberta Brnčala, ktorý zahynul pod Jastrabím sedlom. V roku 1992 sa jej však vrátil pôvodný názov. 


Chata pri Zelenom plese prešla dôkladnou rekonštrukciou a na danú nadmorskú výšku ponúka tak ubytovanie a služby na vysokej úrovni. Avšak, často sa stáva, že chata je rýchlo zaplnená turistami. Pri veľkom záujme turistov je možné spať aj na povale v chate alebo v hospodárskej budove so spacákom. Na prízemí aj na poschodí sú toalety a nachádzajú sa tu aj tri sprchy. V chate treba mať prezuvky. Oblasť poskytuje skvelé horolezecké možnosti na letné i zimné horolezectvo a skialpinizmus, či už v samotnej doline Zeleného plesa, a či vo Veľkej a Malej Zmrzlej doline a Červenej doline.


 -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 


Zdroj informácií: www.hiking.sk


V regióne sa oplatí vidieť

Na okolí doporučujeme navštíviť

Je spojená s jaskyňou Mieru, má niekoľko poschodí, z ktorých najnižšie je zaľadnené. Odporúča sa jej návšteva v máji – júni, kedy je ľadová výzdoba krajšia. Jaskyňa je veľmi stará. Prevádzkový okruh je 680 m dlhý.
Téma: Jaskyňa
Bohatá kvapľová výzdoba v niekoľkých poschodiach s výškovým rozdielom 112 m, pagodovité stalagmity, jazierka a nástenné vodopády. Prevádzkový okruh meria 1135 m.
Téma: Jaskyňa
Na severovýchodnom Slovensku, v najsevernejšej časti Šariša, na južnom úbočí predhoria Východných Beskýd ležia na konci krátkeho údolia v nadmorskej výške 325 m kúpele, ktorých sláva sa kedysi šírila v kruhoch niekdajšej uhorskej a poľskej šľachty. Poloha blízko historického stredovekého mesta Bardejov dala kúpeľom ich pomenovanie - Bardejovské Kúpele.
Téma: Kúpele
Východiská: Bardejov
Klimatické kúpele Štrbské Pleso pre svoj význam a úspechy v liečbe pacientov s nešpecifickými chronickými chorobami dýchacích ciest osobitné postavenia medzi slovenskými ako aj európskymi klimatickými liečebnými miestami. Sú to najvyššie položené klimatické kúpele na Slovensku.
Téma: Kúpele