Čad - Praktické info

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Peniaze

Mena

CFA (Communauté Financiaire Africaine) Frank (XAF) = 100 centimov. Bankovky sú v hodnotách 10 000, 5 000, 2 000,

1 000 a 500 XAF a mince sú v hodnotách 250, 100, 50, 25, 10, 5 a 1 XAF.

Platobné karty

Diners Club, MasterCard a Visa sú akceptované v niektorých hoteloch hlavného mesta, inak je platba kartou značne obmedzená. Odporúča sa, overiť si možnosti a podmienky bezhotovostnej platby v Čade u vašej bankovej spoločnosti.

Otváracie hodiny bánk
Pondelok až sobota od 7:00 do 13:00.

Jedlo a nápoje

N’Djaména vládne dobrým výberom reštaurácií, ktoré servírujú prevažne francúzske a africké špeciality. Pohostinstvá mimo hlavného mesta sú lacnejšie, ale často trpia nedostatkom zásob. Pri kúpe jedla v pouličnom stánku, by ste si mali overiť spôsob jeho prípravy (to platí dvojnásobne, ak ide o mäso).

Za národné jedlo by sa dala považovať ryža s arašidovou omáčkou. K obľúbeným nápojom patrí pivo (Gala) alebo osviežujúci karkanji z kvetov hibiscusu.

Nočný život

Počet nočných klubov v hlavnom meste narastá. Populárne sú i víkendové pari-matches, kedy si miestne ženy prenajmú bar a sami predávajú nápoje zákazníkom. Mimo hlavného mesta sú príležitosti k nočnej zábave pomerne limitované, i keď aj v odľahlých mestách nájdete bary alebo otvorené, tanečné terasy.

Nakupovanie

Čad má výbornú a rozvinutú remeselnícku sféru, medzi ktorej produkty sa radia napríklad koberce z ťavej srsti, kožené oblečenie, bohato vyšívané ručníky, dekorované nádoby z dyne, dýky a iné zbrane, keramika a mosadzné figúrky.

Kalendár podujatí

Štátne sviatky

1. január, 13. apríl (Národný deň), apríl (pohyblivé Veľkonočné sviatky), 1. a 25. (Výročie založenia nadácie OAU – Organizácia africkej jednoty) máj, 11. august (Deň vyhlásenia nezávislosti), 22.-24. október (koniec Ramadanu), 1. a 28. (Proklamácia republiky) november,1. december (Deň slobody a demokracie), 25. a 31. december.


Súvisiace linky

Yahoo + Lonely Planet - štandarizované údaje o krajine a tematizov...