• Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Zájazdy
  • Knihy
  • Prenájom áut

Bulharské pobrežie

Nesporne najväčšou atrakciou pre nás je 378-kilometrový pás pobrežia Čierneho mora. Tu je zopár tipov kde, čo a ako.

Pláže pri bulharskom mori sú široké a piesočnaté
Bulharsko je pôvabná krajina s rozmanitou prírodou a bohatou históriou. Príjemný pocit pre našinca je umocnený aj blízkosťou slovanskej mentality, podobnosťou jazyka, dychom nedávnej minulosti a „milou ošarpanosťou“, sálajúcou z niektorých miest, ktorú tak dobre poznáme. Nesporne najväčšou atrakciou pre nás je 378-kilometrový pás pobrežia Čierneho mora.

Kvalita za príjemné ceny
Najvýznamnejším faktorom, odrádzajúcim Slovákov od cesty k bulharskému moru, je predovšetkým vzdialenosť a s ňou súvisiaca doprava. Letenka predražuje inak cenovo výhodnú dovolenku. Druhou možnosťou je dlhá cesta autobusom, trvajúca takmer 30 hodín. Po jej absolvovaní však v Bulharsku na turistov čakajú moderné hotelové komplexy, porovnateľné s ostatnými európskymi, kilometre pieskových pláží, čistá voda, množstvo služieb a možností športového oddychu, a v neposlednom rade posedenie v príjemných reštauráciách pri fľaške úžasného vína, spojené s ochutnávkou domácej kuchyne. A to všetko za ceny, ktoré vám neurobia vrásky a nevyvolajú výčitky.

Severné pobrežie
Bulharské pobrežie je relatívne málo členité, zopár polostrovov je výnimkou. Atraktívne je predovšetkým svojimi niekoľkokilometrovými úsekmi pieskových pláží, pomaly sa zvažujúcimi do mora. Najsevernejším strediskom je Albena a prvé hotely tu vyrástli koncom šesťdesiatych rokov. Päť kilometrov dlhú a miestami až 150 metrov širokú pieskovú pláž lemuje dvojrad hotelov, pričom druhý je vsadený do tônistého lesa. Rekonštrukcia Albeny je už takmer uzavretá a stavebný ruch tu už utíchol. V stredisku sú dvoj až štvorhviezdičkové hotely, komplex bungalovov a apartmánových domov. Široká ponuka vodných športov je samozrejmosťou. Zaujímavým spestrením dovolenky môžu byť výlety loďou k prírodným rezerváciám na Dunaji.

Cestou na sever sa oplatí taktiež zastaviť na myse Kaliakra, skalnom útese so systémom jaskýň, opradenom viacerými legendami. V Balčiku, mestečku ležiacom pár kilometrov nad Albenou, sa nachádza botanická záhrada s druhou najväčšou zbierkou kaktusov v Európe. Neveľký záliv, zovretý zeleným lesom, učaroval rumunskej kráľovnej Márii natoľko, že si tu nechala v roku 1926 postaviť letné sídlo. Najvzácnejšie historické pamiatky v tejto oblasti objavíte pri výletoch do vnútrozemia do bývalých kráľovských miest Pliska a Preslav.

Perla Čierneho mora
Rekreačné stredisko Zlaté piesky leží 18 kilometrov severne od Varny, na hranici rovnomenného národného parku. Svieže zelené lesy pokrývajúce okolité svahy vytvárajú harmóniu s päťkilometrovou plážou. Podobne ako väčšina bulharských letovísk, plytká voda pobrežia a bohaté možnosti športového vyžitia vytvorili zo Zlatých pieskov ideálne miesto pre rodinnú dovolenku. O deti sa v detských centrách starajú tímy animátorov. Ich rodičia zatiaľ môžu absolvovať napríklad aj výlet na jachte z miestneho prístavu. V neďalekej Varne stojí za návštevu delfinárium. Len pár kilometrov od Zlatých pieskov je vo veľkom parku schovaná rezidencia Euxinograd. Pozostáva z kaštieľa, postaveného ako letné sídlo Alexandra Batenberga v roku 1879. Chodníkom cez anglickú záhradu sa dostanete k hotelom Tunelat a Monastirat, kedysi exkluzívnym sídlam boľševických špičiek, dnes hotelom pre vládne delegácie a prominentov. Súčasťou komplexu je aj vínna pivnica, v ktorej sa vyrába 12 druhov vína a známy koňak Euxinograd.

Milovníkov prírodných atrakcií očarí jedinečný výtvor skalné mesto „vsadené kamene“. Podobne ako je tajomstvom opradený jeho vznik, zaujímavá je aj jeho návšteva. Zoskupenia vápencových veží valcového tvaru nielenže tajomne vyzerajú, ale predstavujú aj akési energetické centrum, priaznivo pôsobiace na náladu a uvoľnenie.

Južnejšie, na hrane Burgaského zálivu, sa rozprestiera Slnečné pobrežie, ktoré bolo v minulosti obľúbeným cieľom Čechov a Slovákov. Dnes je toto stredisko na nepoznanie. Moderné hotely, obchodíky a reštaurácie na brehoch bazénov, športoviská. Na niektorých miestach ešte pokojnú atmosféru ruší hluk stavebných prác. No o pár rokov bude Slnečné pobrežie letoviskom s vyše sto hotelmi, plne vyhovujúcim náročnému európskemu dovolenkárovi. Výhodou oproti iným strediskám je priaznivá mikroklíma v tejto časti zálivu, vďaka ktorej je priemerná teplota vzduchu aj vody vyššia o 1 až 2 stupne oproti ostatným strediskám na severe.

Nesebar
Veľkou atrakciou Slnečného pobrežia je neďaleký Nesebar. Starobylé mestečko, zovreté brehmi úzkeho polostrova a úzkou šijou spojené s pevninou, je ideálnym miestom pre príjemnú prechádzku. Mestečko patrí k najstarším v Európe a jeho vzácne pamiatky ho zaradili do zoznamu UNESCO.

Na polostrove smerom na juh od Nesebaru leží neveľké mesto Pomorie. Je vhodným miestom pre dovolenku tých, ktorí dávajú prednosť prirodzenej a živej atmosfére mestského strediska pred izolovanosťou a sterilitou hotelových komplexov. Cieľom dovolenkárov, ubytovaných zväčša v menších hotelíkoch, penziónoch a privátnych domoch stredu mesta, je niekoľko kilometrová piesočná pláž na severnej strane polostrova. Pozostáva z úsekov žltého piesku a čierneho, bohatého na železo. Vďaka zvýšenému obsahu minerálov a vysokej teplote, na ktorú sa pri slnečných dňoch zohrieva, má liečivé účinky.

ROMAN VELIAČIK


Autor/zdroj: SME
Text bol naposledy zmenený dňa: 12.07.2002