Budapešť - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Dopravná špička v Budapešti je značným problémom. Časté sú najmä ranné špičky počas pracovného týždňa a piatkové poobedňajšie zápchy na výpadovkách.

V Budapešti cestujúci využívajú dopravu autobusom, električkou a metrom. Špecialitou Budapešti je aj Libegő - lanovka.

Verejná doprava
Mestský dopravný systém prevádzkuje spoločnosť Budapesti Kozlekedési Vállalat - BKV. Dopravnú sieť tvorí metro, električka, autobus, trolejbus, vlak. V noci operuje limitovaný počet nočných spojov, väčšinou bývajú označené písmenom ‘É’.

V lete je v prevádzke BKV Danube trajekt.

Metro
Budapešť mala prvé metro na európskom kontinente (ak nepočítame ostrovný Londýn), a to už v roku 1896. Metro má tri linky, všetky sa stretávajú v centre mesta na Deák Ferenc Tér.

Linka M1 (5 km) bola otvorená v roku 1896 medzi Vörösmarty tér (v centre) a Széchenyi fürdö ako prvé elektrické metro na kontinente (Földalatti). Neskôr bola rozšírená do Mexikói út.

Linka M2 (10 km) smeruje od východu k západu, spája obidve hlavné železničné stanice, Déli (Južná stanica) a Keleti (Východná stanica).

Linka M3 (18 km) spojuje sever mesta s juhom v Pešťskej časti mesta. Smerom z juhu, od stanice Köbánya-Kispest, sú všetky stanice podzemné.

M1 je žltá, M2 červená, a M3 modrá.

BKV ozubená železnica (Fogaskerekû vasút) jazdí denne z Városmajor utca k Széchenyi (hradný vrch).

Lístky je možné zakúpiť na staniciach metra, pri niektorých zástavkách električiek. K dispozícii sú jednosmerné lístky i pasy platné na jeden deň (napijegy). S platnosťou na tri dni alebo týždeň sa vyžaduje fotografia.

BKV lanovka (libego) je v prevádzke denne od septembra do mája. Prepravuje pasažierov z obvodu Zugliget na Jánošov kopec, ktorý ja najvyšším bodom v Budapešti. Približne 100m dlhá lanovka (sikló) vedie z námestia Clark Ádám tér na hradný vŕšok.

HÉV vlak - sú počítačom riadené vlaky. Dve severné linky sú spojené s metrom v Batthyány tér, zatiaľ čo štyri východné a južné linky sú napojené na električku. Turisti najviac využívajú linku k Szentendre, štvrť Batthyány.

Taxík
Podľa zákona musia byť taxíky žltej farby. Návštevníci by si mali vyžiadať od vodiča taxi kartu, ktorá im umožní zľavu pri nasledujúcej jazde.

Spoločnosti venujúce sa taxi službe:

Rádió Taxi radí sa medzi najlacnejšie a najspoľahlivejšie firmy, poskytuje zľavu, ak sa objedná jazda vopred telefonicky.

Fo Taxi, ich taxíky rozoznáte podľa červeno-bielych šachovnicových dverí.

City Taxi (tel: (01) 211 1111) má taktiež reputáciu dôveryhodnej firmy.

Na cestovanie sa využíva viac druhov lístkov. Od obyčajných až po kombinované prestupné v metre a viacdenné lístky. Pre turistov odporúčame Budapest card na dva alebo tri dni. Karta oprávňuje držiteľa na bezplatné vstupy do 60-tich múzeí a na rôzne zľavy, napríklad na kultúrne podujatia, do reštaurácií, na letištné minibusy a pod.

Jazdenie v meste
Doprava má početné obmedzenia v Budapešti. Len taxíky a autá so zvláštnym povolením majú vstup do hradného obvodu Várbusz.

„Hradné autobusy“ - jazdia zo štvrte Moszkva tér do štvrte Szent Gyorgy tér. Na ostrov Margaret je možné sa prepraviť len z Árpád híd.

Doprava je obmedzená i v niektorých častiach nasledujúcich štvrtí: Óbuda, Népliget, vnútorné mesto, Városliget a Római.

Vozidlá nesmú parkovať dlhšie ako tri hodiny na centrálnych parkoviskách. Ak vaše vozidlo bolo odtiahnuté, je nutné volať telefónne číslo: (01) 307 5208.

Štyri veľké parkoviská sú lokalizované na V. Aranykéz utca 406, V Szervita tér 8, VII Nyár utca 20 a VIII Kálvin tér. Sadzba za 1h parkovania je značne vyššia na strážených parkoviskách.

Prenájom
Odporúčame návštevníkom Budapešti, aby si objednali vozidlo pred príchodom. Väčšina prenajímateľných automobilov je vybavená automatickou prevodovkou. Postačí platný národný vodičsky preukaz a kreditná karta, ktorá slúži ako depozit.

Minimálny vek je 21 rokov, niektoré spoločnosti vyžadujú 25 rokov. V niektorej nájomnej zmluve je zahrnuté i poistenie.

Prenajať si auto je možné na letisku Ferihegy alebo Volán, v Express a Budapeštianskom turistickom úrade ako i vo väčšine veľkých hotelov.

Hlavné spoločnosti zaoberajúce sa prenájmom vozidiel: Avis, Budget a Sixt.

Prenájom bicykla
I keď je v meste niekoľko cyklistických chodníkov, Budapešť nie je cyklistike priateľsky naklonená. Je vhodné, aby si cyklisti kúpili ‘Budapest on Bike Map’ (Kerékpárral Budapesten), na ktorej sú zaznačené cyklistické chodníky.

Bringóhintó, Hajós Alfréd sétány 1 (webová stránka: www.bringohinto.hu), sídli na ostrove Margaret, prenajíma taktiež v lete bicykle a tandemy. Pri prenájme sa vyžaduje depozit, pas lebo identifikačná karta.