Brusel - Top atrakcie

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut

Stredoveké námestie Grand-Place
Ústredným turistickým bodom Bruselu je architektonicky úžasné stredoveké námestie Grand Place. Ekonomické a sociálne srdce belgickej metropoly sa odohráva práve na tomto námestí Grand-Place.

Plochu jedného hektára obkolesujú štýlovo harmonické budovy vystavujúce na obdiv cechovú príslušnosť ich bývalých majiteľov. Účelom a aj prestížou sa meštianskej charakteristike vymykajú tri stavby: Dom brabantských vojvodcov, Kráľovský palác a mimoriadne pôsobivá gotická radnica s takmer stometrovou vežou.

Gotickým budovám námestia dominuje asymetrický hotel Hôtel de Ville, ktorý bol postavený v 15. storočí. Jeho 96m vysoká veža je ozdobená medenou sochou Sv. Michala.

Oproti radnici je Maison du Roi (Kráľovský dom), ktorý bol postavený v r. 1515, zrekonštruovaný bol v 90-tych rokoch 19-násteho storočia. V súčasnosti v ňom sídli Muséedela Ville de Bruxelles.

Veľkú časť námestia zaberajú terasy reštaurácií. Každé dva roky sa 3. augustový týždeň sa na počesť grófov, ktorí sa stali obeťami boja za slobodu krajiny, rozprestrie na námestí koberec zo živých kvetov.

V spomínanej radnici sídli Turistická informačná kancelária (T.I.B.) mesta. Dostanete tam mapy, prospekty či informačné brožúrky. V ponuke je aj Visitor''s Pass, ktorý oprávňuje držiteľa k viacerým zľavám na dopravu a vstupné do múzeí či ďalších turistických zaujímavostí.

Adresa: Grand-Place Doprava: Métro Bourse, De Brouckère alebo Gare Centrale.

Musée de la Ville de Bruxelles
Tel: (02) 279 4350. Fax: (02): 279 4362
Otváracie hodiny: Ut-Ne 10:00-17:00 (zatvorené 1.1, 1. máj, 1. - 11. november, 25. december)
Vstupný poplatok: 3€

Manneken Pis (cikajúci chlapček)
Len pár krokov od námestia sa nachádza svetoznámy symbol Bruselu - cikajúci chlapček Manneken Pis. Bronzová soška nahého chlapca pochádza zo sedemnásteho storočia, ale jeho slávne dni nastali až po tom, ako nastúpil kariéru manekýna. Jeho prvý kostým dal ušiť Ľudovít XV. a jeho príklad odvtedy nasledovali stovky korunovaných hláv či demokraticky zvolených predstaviteľov rôznych krajín.

Adresa: Rue de l’Etuve
Doprava: Métro Bourse

Galéria sv. Huberta (Sain-Hubert)
Ak sa vydáte z námestia na opačnú stranu, narazíte na spleť uličiek s desiatkami reštaurácií špecializujúcich sa na ponuku morských pochúťok. Dláždené pasáže lemované historickými budovami majú neuveriteľné čaro. V tejto časti mesta je situovaná, dnes už jeden a pol storočia stará, obchodná pasáž Galéria sv. Huberta (Sain-Hubert).

Kráľovské múzeum výtvarného umenia
Na svoje si v meste rozhodne prídu aj priaznivci výtvarného umenia. Len máloktorý návštevník obíde Kráľovské múzeum výtvarného umenia so skvostnými plátnami Jana van Eycka, Huga van der Goesa, Pietra Bruegela či Rembrandta ako aj ich modernejších proťajškov. Za vzhliadnutie stojí aj Múzeum belgických komiksov, ktoré sídli v prekrásnej budove navrhnutej svetoznámym architektom Viktorom Hortom.

Doprava: Gare Centrale; električka 92, 93 alebo 94; autobus 20, 38. 60, 71, 95 alebo 96
Otváracie hodiny: Ut-Ne 10:00-17:00.
Vstupný poplatok: €5; voľný vstup prvú stredu v mesiaci.

Atomium
Z iného súdka zaujímavostí je bruselské Atomium. Táto známa stavba, ktorá pripomína štruktúru atómov železa, patrí svojou charakteristickou siluetou k Bruselu rovnako ako Eiffelovka k Parížu. Atomium je dielo architekta André Waterkeyna, ktorý ho navrhol ako hlavnú atrakciu svetovej výstavy EXPO konajúcej sa v Bruseli roku 1958.

Atomium je súčasťou takzvaného Bruparku, rekreačno-úžitkovej prímestskej zóny ponúkajúcej návštevníkom množstvo zelene, športovísk, kín a iných voľno časových zariadení.

Mestské centrum
Ak neviete čo s načatým večerom, skôr ako Brupark odporúčame samotné centrum mesta. Nachádza sa tam desať divadiel, množstvo kín, diskoték, barov ale aj známe džezové kluby ako Jazzklub či Bloomdido Jazz Café.

Európsky parlament
Uvedomelí Európania si rozhodne nenechajú ujsť návštevu Európskeho parlamentu, tí transatlanticky naladení si môžu obzrieť aj centrálu NATO.

Námestie Grand-Sablon
Považuje sa na najkrajšie námestie v Bruseli. Dominuje mu katedrála Notre-DameduSablon. Pôvodne na jej mieste stála kaplnka. Záujem o ňu vzrástol potom, čo sa do nej umiestnila z Antverp socha Panny Márie v r. 1348.

Budova kaplnky sa rozrástla do pôsobivého gotického kostola, v ktorom sa doposiaľ konajú tzv. Ommegang procesie.

Adresa: Place du Grand-Sablon
Doprava: autobus 20, 34, 48, 95 alebo 96; električka 92, 93 alebo 94

Notre-Dame du Sablon
Otváracie hodiny: Po-Pia 09:00-17:00, So 09:30-17:00, Ne 13:00-17:00.
Vstup bez poplatku

Palais Royal (Kráľovský palác)
Radí sa medzi kľúčové atrakcie Bruselu. Kráľovský palác stojí uprostred mesta. V paláci sa nachádzajú reprezentačné priestory kráľovskej rodiny. Pred palácom je veľmi pekný Bruselský park (Parc de Bruxelles), ktorý sa formoval v 70-tych rokoch 19. storočia. Pretínajú ho tri priame ulice, v jeho strede je fontána.

V juhovýchodnej časti je situovaný pôvabný Palác Akadémie vied (Palais des Académies). Je to bývalá rezidencia Princa Oranžského. Ďalej sa tu nachádza Place du Trône, na ktorom je pôsobivá socha Léopolda II. na koni.

Oproti Parc de Bruxelles leží Kráľovský palác, ktorý začal stavať kráľ King William I (1815-30). Léopold II. ho dal rozšíriť. V súčasnosti má kráľovská rodina rezidenciu v Laeken, v severnom Bruseli. Dnes sa palác využíva ako kráľovský úrad a plní i reprezentačnú úlohu voči štátu. Od konca júla do začiatku septembra je otvorený verejnosti.

Adresa: Rue Bredeorde 16
Doprava: Métro Trône alebo Parc; električka 92, 93 alebo 94; autobus 20, 21, 22, 34, 38, 54, 60, 71, 95 alebo 96
Otváracia hodiny: Ut-Ne 10:30-16:30 (polovica júla - polovica augusta), oficiálne udalosti v paláci menia otváracie hodiny.
Vstup je bez poplatku.

Musée Belvue
Múzeum je venované 12 najvýznamnejším periódam histórie Belgicka. Opätovne bolo otvorené v júli 2005 na počesť 175. výročia vzniku Belgicka. Exhibície sú tematicky zoradené podľa obdobia vládnutia 12 monarchov. Budova sa nachádza na mieste, kde v r. 1830 prebehla revolúcia, ktorej dôsledkom bol vznik nezávislého štátu.

Webová stránka: http://www.belvue.be
Doprava: Métro Trône, Porte de Namur alebo Parc; električka 92, 93 alebo 94; autobus 38, 60, 71
Otváracie hodiny: Ut-Ne 10:00-18:00 (jún-september), Ut-Ne 10:00-17:00 (okt-máj). Zatvorené je 1.1., na veľkonočnú nedeľu, 1. máj, 25. 12
Vstupný poplatok je 3€

Muséum des Sciences Naturelles (Múzeum prírodných vied)
Múzeum prírodných vied je situované v blízkosti Európskeho parlamentu. Obsahuje jednu z najlepších exponátov dinosaurích pozostatkov na svete. Ďalej sú tu vystavené tvory z arktickej oblasti i z Antarktídy, a to všetky formy života plus minerály.

Doprava: Métro Maelbeek, Trône; autobus 34, 80
Otváracie hodiny: Po-Pia 09:30-16:45, So-Ne 10:00-18:00
Vstupný poplatok: 4€; voľný vstup prvú stredu v mesiaci.

Musée du Cinquantenaire (Kráľovské múzeum umenia a história)
Všetko, čo „počal“ Léopold II, bolo grandiózneho rozmeru. Radí sa medzi ne i Parc du Cinquantenaire, ktorý bol vybudovaný na počesť 50. výročia belgickej nezávislosti a dnes je súčasťou Kráľovského múzea.

Musée de l’Armée (Múzeum vojen), je situované v severnom krídle Kráľovského múzea. Vstup je bez poplatku.

Musée du Cinquantenaire, v minulosti známe pod názvom Musées Roy aux d’Art et d’Histoire, je turistami najvyhľadávanejšie. Pýši sa kolekciou pochádzajúcou z piatich kontinentov, ktorá siaha od prehistorického obdobia po súčasnosť. Má tu zastúpenie nábytok štýlu Art Nouveau, ktorý navrhol Victor Horta.

Doprava: vlak/metro Mérode alebo Schuman; električka 81 alebo 82 (k Mérode); autobus 21, 67, 80
Otváracie hodiny: Ut-Pia 09:30-17:00, So-Ne 10:00-17:00
Vstupný poplatok: 4€; voľný vstup je v prvú stredu v mesiaci (13:00-17:00).