Brusel - Doprava po meste

  • Letenky
  • Hotely
    Kde
    Príchod
    Odchod
  • Knihy
  • Prenájom áut
Verejná doprava

Prevádzkovateľom výkonnej dopravnej siete autobusov, nadzemných a podzemných električiek (prémétro) a metra je Société des Transports Intercommunaux Bruxellois, známa pod skratkou STIB.

Sieť hromadnej dopravy funguje denne od 6:00 do 24:00, informačná linka (08:00 - 19:00, sobota 8:00 - 16:00).

Nad zemou je metro označené značkou - biele „M“ na modrom podklade. Mnohé stanice skrášľujú diela miestnych umelcov a súpravy sú čisté a pohodlné, takže sa vám bude príjemne cestovať aj počas špičky (7:00 - 9:30 a 16:00 - 18:30). Trasy metra 1A a 1B sú postavené v tvare písmena „H“.

Trať 1A premáva zo severozápadu na juhovýchod, z Roi Baudouin na Herrmann-Debroux. Trať 1B premáva z juhozápadu na severovýchod, z Bizet do Stockel.

Trate 1A a 1B sa napájajú v strede trasy, a súbežne premávajú v centrálnej časti mesta, z Beekhant do Merode.

Nekompletný okruh trate 2, z Simonis do Clemenceau, tvorí vnútorný kruh podzemnej dráhy.

Zastávky električiek a autobusov sú jednotlivo označené červenými a bielymi značkami. Na prednej časti dopravného prostriedku je zobrazené číslo trate a cieľová stanica, všetky zastávky sú na znamenie.

Bruselské svetlo žlté a modré električky premávajú v centre mesta a na predmestiach.

Električky dosahujú najväčšiu rýchlosť na úsekoch trasy nachádzajúcej sa v podzemí. Tzv. prémétro smeruje na juh, pod stredom mesta z Gare du Nord, stojí na Place de Brouckère a Bourse a Bruxelles-Midi ( terminál Eurostar). Niektoré spoje premávajú do St-Gilles a Albert.

Lístky na dopravnú sieť je možné si zakúpiť na staniciach metra a v mnohých novinových stánkoch. Turistické agentúry na Rue du Marché-aux-Herbes 63 a kancelária turistických informácií (TIB), v budove radnice na Grand-Place, predávajú denné lístky a ponúkajú zdarma mapy dopravného systému.

V metre sa lístky označujú pri vchode do platenej zóny. Lístky na autobus a nadzemnú električku si môžete zakúpiť pred nastúpením alebo priamo v dopravnom prostriedku (v tomto prípade majte pripravené drobné).

Zakúpený lístok je platný pre všetky druhy verejnej dopravy, vrátane prestupov. Hodinový lístok (la carte d’une voyage) stojí 1.40€, zatiaľ čo 10-hodinový lístok (la carte de dix voyages) stojí 9€.

1-dňový pas (la carte d’un jour) stojí 3.60€ a je platný pre dve osoby počas víkendov a sviatkov. 1-dňový skupinový lístok (max. 5 osôb) stojí 5.95€ a je platný počas víkendov, prázdnin a počas pracovných dní od 9:00 hod.

Okrem siete STIB, odchádzajú z Bruxelles-Chapelle, Bruxelles-Quartier Léopold, Bruxelles-Schuman a Bruxelles-Congrès aj miestne vlaky Belgian National Railways, ktoré spájajú stred mesta z predmestiami.

Dopravná špička v Bruseli nie je ničím neobvyklým. Výhodne sa dá v Bruseli cestovať električkami a metrom.

Taxíky
Bruselská mestská taxi služba sa nazýva Autolux tel: (02) 411 1221.

Vozidlá sú označené modrožltým znakom. V centre Bruselu taxíky nájdete na centrálne umiestnených taxi-stanovištiach na hlavnej železničnej stanici a na Bourse, Place de Brouckère a Porte de Namur.

Ďalšou možnosťou je objednať si taxík telefonicky cez niektorú z nasledovných spoločností:

Taxis Verts (tel: (02) 349 4949)

Taxis Orange (tel: (02) 349 4343)

Taxis Bleus (tel: (02) 268 0000).

Minimálne jazdné je 2.35€ cez deň a 4.21€ v noci. Jazda stojí 0.99€ za kilometer (dvojnásobok v noci) a za čakanie sa účtuje príplatok 19.83€/hodinu. Doprava batožiny je v cene.

Šoférovanie v meste

Na predmestiach Bruselu je počas špičky silná premávka, v centre je doprava celkom plynulá. Dopravná politika mesta však smeruje k zníženiu automobilovej dopravy v centre.

Parkovanie v centre je možné na vyhradených parkoviskách, alebo vybraných uliciach kde sa nachádzajú parkovacie automaty na 0.20€, 0.5€, 0.10€, 1€ a 2€ mince. Suma sa mení podľa fázy dňa. Mnoho návštevníkov centra využíva veľké verejné parkovisko pri Novotel Hotel, Rue de la Montagne.

Poplatky za parkovanie sú: 12€ na ½ dňa, 2.50€ na 2 hodiny a 1€ na 1 hodinu. Počas nedelí a sviatkov je parkovanie v meste bezplatné.

Prenájom áut

Prenajať auto si môže vodič, ktorý má 23 rokov a viac, po predložení pasu alebo občianskeho preukazu a platného vodičského preukazu, ktorého je držiteľom najmenej jeden rok. Všetky hlavné spoločnosti majú svojich reprezentantov na bruselskom letisku.

Ďalšie firmy sa nachádzajú po celom meste ako napríklad: Avis, Budget, Europcar a Hertz.

Ceny za jeden deň prenájmu sa pohybujú okolo 70€ za malé auto, cena sa môže vyšplhať až na 200€ za najväčšie vozidlo.

Prenájom bicyklov

Pro Vélo, Rue de Londres 15 (tel: (02) 502 7355; fax: (02) 502 8641), ponúka bicykle na prenajatie, pričom cena za bicykel na víkend je 20€, na 1 deň je to 12€, ako aj tematické túry so sprievodcom, ktoré stoja 14€ na ½ dňa.